Від будівництва колонії до створення космічної цивілізації — плани Маска на даний момент

Ось вже понад два десятиліття Ілон Маск рухається до мети всього свого життя — колонізації Марса. І якщо спочатку він був зосереджений на тому, як подолати відстань до планети, за останній рік він почав приділяти більше уваги тому, що станеться, якщо він туди потрапить.

Працівники SpaceX готуються до будівництва марсіанського міста. Одна команда розробляє проєкти невеликих житлових будівель, захищених куполами, і вивчає матеріали, які можна було б використовувати для їхнього будівництва. Інша створює скафандри для боротьби з ворожим середовищем, а група медиків намагається визначити, чи здатна людина народжувати дітей на Марсі.

Усі ці ініціативи ще в зародковому стані, проте вказують на те, що терміни плану змінюються.

У 2016 році Маск заявив, що знадобиться від 40 до 100 років, щоб на планеті виникла самопідтримувана цивілізація, але у квітні 2024 року сказав працівникам SpaceX, що тепер він очікує, що приблизно через 20 років на планеті житиме 1 млн людей.

«Існує потреба зробити життя багатопланетним, — сказав він. — Ми повинні зробити це, поки цивілізація така сильна».

Маск уже давно намагається кинути виклик неможливому, і досить часто у нього це виходить. Але ідея про життя на Марсі доводить його, здавалося б, безмежні амбіції до крайності — і деякі могли б сказати, до абсурду. Нога людини ще не ступала на цю планету. NASA не планує відправляти людей на Марс до 2040-х років. І якщо люди доберуться туди, їх зустріне безплідна місцевість, низькі температури, пилові бурі та повітря, яким неможливо дихати.

З усім тим, він настільки відданий ідеї створення цивілізації на Марсі — що він якось сказав, що планує померти там, — що вона стала рушійною силою майже всіх його бізнес-ініціатив на Землі. Як повідомляють джерела, кожна з компаній, якими він керує або володіє, потенційно може зробити внесок у створення позаземної колонії:

  • The Boring Company була створена в тому числі для того, щоб підготувати обладнання для прокладання тунелів під поверхнею Марса.
  • Маск розповідав, що купив X, платформу для соціальних мереж, частково для того, щоб перевірити, як на Марсі може працювати уряд, очолюваний громадянами та приймаючи рішення на основі консенсусу.
  • Він також сказав, що, на його думку, жителі планети будуть їздити на Cybertruck, які виробляє його автокомпанія Tesla.
  • Маск, статки якого становлять приблизно $270 млрд, публічно заявив, що накопичує активи — в тому числі й компенсаційний пакет від Tesla на $47 млрд — щоб профінансувати план освоєння Марса.

«Це спосіб доставити людство на Марс, тому що створення самодостатнього міста на Марсі вимагатиме великих ресурсів», — свідчив він у суді у 2022 році.

Чи зможе він реалізувати свій план за життя, залишається спірним.

«Не можна просто висадити на Марс один мільйон людей», — сказав Роберт Зубрін, аерокосмічний інженер, який знайомий з Маском уже 20 років і написав книгу «Курс на Марс». За його словами, колонізація планети у будь-якому вигляді займе десятиліття.

Крім того, додає Зубрін, останнім часом Маска особливо відволікає робота над X. Мільярдера часто критикують, що він занадто мало працює у компаніях, якими керує.

NYT опитали понад 20 осіб, близьких до Маска та SpaceX, про плани будівництва марсіанського міста та ознайомилися з внутрішніми документами, електронними листами та повідомленнями в соціальних мережах. Багато джерел говорили на умовах анонімності, оскільки підписали угоди про нерозголошення.

Порятунок людства

Маск зачарований Марсом з 10 років, з того часу, як у 1951 році прочитав науково-фантастичний роман Айзека Азімова «Заснування». У книзі головний герой будує колонію по всій галактиці, щоб врятувати людство від краху міжзоряної імперії.

За словами Джима Кантрелла, колишнього працівника SpaceX, який у тому році відвідав з ним Росію, у 2001 році Маск намагався купити російську ракету, щоб долетіти до Марса. Але після трьох поїздок він отримав відмову, а якийсь чиновник начебто навіть плюнув на черевики Маска.

У 2002 році Маск заснував приватну компанію SpaceX у Хоторні, штат Каліфорнія. Зрештою компанія створила частково багаторазові ракети й почала укладати держконтракти, в тому числі з NASA. В останні роки компанія запустила сервіс супутникового інтернету Starlink, який поширився по всьому світу.

Щоб дістатися до Марса, SpaceX побудувала Starship — багаторазову ракету завдовжки 120 м. Безпосередня мета Starship — доставити астронавтів NASA на Місяць, хоча пізніше ракета зможе перевозити поселенців на Марс, а також може виступати як невелика космічна станція.

Три джерела розповідають, що у майбутньої версії Starship може бути житловий простір у носовій частині. Двоє з них зазначили, що плани передбачають будівництво кількох поверхів житлових приміщень з такими зручностями, як бігова доріжка і кінотеатр. На одному з малюнків інтер’єру Starship, версію якого Маск опублікував на X, зображена скрипалька, що парить у невагомості й грає для натовпу слухачів.

Космічний корабель Starship зможе доставляти на Марс по 100 пасажирів одночасно приблизно кожні 2 роки, заявив Маск, виступаючи на Міжнародному астронавтичному конгресі у 2016 році. За повідомленнями NASA, політ на Марс, який знаходиться приблизно у 248,9 млн км від Землі, займе до 9 місяців.

У 2018 році інженери SpaceX провели закриту зустріч з науковцями, щоб обговорити технології, необхідні для виживання на Марсі. Теми включали збір льоду для отримання води та вибір відповідного району для будівництва колонії.

До минулого року на Starbase, підприємстві SpaceX у Бока-Чіка, штат Техас, побудували новітні версії Starship. У червні Starship вперше успішно повернувся з випробувального польоту в космос.

Планування колонії

Протягом багатьох років Маск час від часу натякав, як, на його думку, люди могли б жити на Марсі.

Одна з тем обертається навколо продовження людського життя на планеті. Вчені ще не визначили, чи можуть люди народжувати дітей у космосі. Але у Маска є план. В інтерв’ю 2013 року він сказав, що сподівається створити на Марсі свій власний біологічний вид. Цю ідею він протягом років повторював працівникам SpaceX і близьким до компанії людям.

«Я думаю, цілком ймовірно, що ми захочемо створити нові організми, які краще підходили б для життя на Марсі», — сказав він в інтерв’ю.

У нього також є стратегія щодо тепла. У 2022 році в інтерв’ю для подкасту він сказав, що спробує покращити температуру на планеті за допомогою серії термоядерних вибухів, які зігріють планету, створивши штучні сонця. За словами трьох осіб, знайомих з його планами, сотні сонячних панелей, які потенційно може побудувати Tesla, допоможуть обігрівати будинки та виробляти енергію.

Як кажуть працівники SpaceX, останніми місяцями заяви Маска набули більш конкретної форми.

Команда промислового дизайну створювала та оновлювала рендери для міста. Центром колонії стане гігантський купол для спільного проживання, навколо якого будуть розкидані куполи трохи менше. Останнім часом активно обговорювалося, які матеріали використовувати для будівництва куполів. Для Маска особливо важливо, щоб місто виглядало круто.

У квітні Маск сказав працівникам SpaceX, що марсіанська колонія буде самозабезпеченою на випадок, якщо із Землею щось трапиться і ракети більше не зможуть долетіти до неї. Для цього Starship використовуватимуть як Ноїв ковчег, і в першому рейсі ракета повезе рослини й тварин. Потім колоністи побудували б на Марсі теплиці, щоб вирощувати харчові продукти.

За словами двох джерел, SpaceX уклала партнерську угоду з виробником рослинного м’яса Impossible Foods: він постачатиме харчування в їдальні SpaceX, а його продукт тестуватимуть як можливе джерело білка для Марса.

Цивілізація в надійних руках?

Якщо вірити людям і документам, з якими ознайомилася NYT, багато хто з понад 12 тис. працівників SpaceX розділяють ідеї Маска. Працівники іноді надягають на роботу футболки з написами «Окупуй Марс» або «Батько ракет» і розміщують пропозиції щодо створення марсіанської колонії на внутрішньому сайті. Одна з останніх ідей полягала в тому, щоб побудувати місто на схилі гігантського кратера.

Деякі працівники, що працюють над планами Mars, базуються в Бока-Чіка, тоді як інші з офісу в Південній Каліфорнії прилітають щопонеділка і відлітають щоп’ятниці. Багато працюють понад 100 годин на тиждень.

Промисловий комплекс Stargate у Бока-Чіка деякі порівнюють з казино в Лас-Вегасі, тому що через відсутність вікон важко визначити, день зараз чи ніч. Втім, там вже будується новий офіс, де буде більше вікон. За словами нинішніх і колишніх працівників, на будівельному майданчику в Бока-Чіка іноді не дотримувалися елементарних правил безпеки, наприклад, захисна стрічка навколо небезпечного обладнання.

SpaceX також зіткнулася з судовим позовом і скаргою Національної ради з трудових відносин стосовно восьми колишніх працівників, які заявили, що були звільнені за скарги на поведінку Маска і за заяви про сексуальні домагання та дискримінацію в компанії. SpaceX не відповіла на позов і подала до суду на відомство, звинувативши його в неконституційній поведінці.

З усім тим, деякі працівники говорили, що працювати там варто заради створення колонії на Марсі.

За словами людей, знайомих з компанією, останнім часом присутність Маска в Бока-Чіка зменшилася. Два джерела розповіли, що він приїжджає туди приблизно раз на місяць, іноді посеред ночі, на кілька годин і в компанії свого маленького сина X Æ A-12, хоча раніше з’являвся як мінімум раз на тиждень.

І все ж його рішучість створити марсіанську цивілізацію, здається, непохитна.

У травні представник NASA заявив, що агентство не планує висаджувати людей на Марс до 2040-х років. У тому ж місяці Маск написав у X, що на вирушення туди людей піде менш як 10 років, і приблизно через 20 років на Марсі з’явиться місто.

«Через 30 років цивілізація точно буде в безпеці», — заявив він.

БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО:

Джерело: The New York Times

Читайте также:

Tesla навчає автопілот на записах з автомобіля Маска. Як це може вплинути на управління авто?

Дослідники NASA більше року провели в ізоляції — вони імітували експедицію на Марс

Не тільки Neuralink: 4 конкуренти Ілона Маска в галузі нейроінтерфейсів

Ілон Маск: освоєння Марса займе у SpaceX 20 років