Blog Imena.UA

Про що потрібно знати підприємцям в умовах війни

Ми всією країною переживаємо складні часи. Складні вони зокрема й для бізнесу: наразі в повному обсязі продовжують роботу 13% від усіх малих та середніх підприємств. Проте це не означає, що після перемоги будуть працювати лише ці бізнеси. Дослідження European Business Association показує, що лише 4% підприємств планують закриватися.

Наразі майже третина бізнесів призупинились, але планують відновити свою діяльність у найближчому майбутньому. Отож дуже скоро частина підприємств адаптується під онлайн формат, переформатується на західний ринок чи переїде в області, в яких не ведуться активні бойові дії, та продовжить працювати на благо української економіки. Держава робить усе можливе, аби це сталося якомога швидше, вносячи зміни до податкового законодавства.

Ми знаходимося у нескінченному потоці інформації та на своєму досвіді знаємо, як легко щось пропустити чи забути. Ми зібрали для вас в одному гайді всі найважливіші зміни, які держава впровадила для підтримки малого та середнього бізнесу, зокрема для ФОПів на спрощеній системі оподаткування. Сподіваємося, тепер ви зможете швидко та зручно зорієнтуватися, що до чого.

Отож, які зміни стосуватимуться податкових зобов’язань? Усі вони прописані у Законі України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану». Але якщо дуже коротко та про найголовніше, то:

А як щодо подання звітності в період воєнного стану? Усі зміни зафіксовані в Законі України «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни»:

Мобілізація ФОПів. Що важливо знати про оподаткування та звітність згідно з пунктом 25 підрозділу 10 Податкового кодексу України:

Перехід на єдиний податок 2%

Єдинники 3-ої групи, обсяг доходу яких не перевищує 10 мільярдів грн протягом календарного року, можуть перейти на ЄП 2%. Це нововведення є лише правом на час війни, але не обов’язком. Кожен ФОП може сам вирішити, перебування на яких умовах єдиного податку буде вигідним для нього: продовжувати сплачувати 5% без ПДВ чи 3% з ПДВ або ж перейти на запропоновані 2% без ПДВ.

Зробити перехід можна в електронному кабінеті платника податків:

  1. Перейдіть до категорії «Ведення звітності».
  2. Оберіть 2022 рік та натисніть кнопку «Створити».
  3. Знайдіть ідентифікатор форми за номером J/F0102003 та натисніть на нього.
  4. Обов’язково зверніть увагу, чи правильна інспекція підтягнулась, поставте галочку внизу навпроти форми та знову натисніть «Створити».
  5. Заповніть заяву. Детальнішу інформацію, як це зробити, ви знайдете за цим посиланням.

Як би не було складно, все минає. Війна закінчиться, Україна переможе, і ми всі разом будемо відбудовувати нашу економіку. А поки треба зробити все можливе, аби бізнес продовжував працювати навіть у таких жорстких реаліях. Ми закликаємо всіх вас, любі ФОПи, продовжуйте працювати! Якщо відчуваєте себе у безпеці та маєте змогу, адаптуйте свою бізнес-модель до воєнних реалій і сплачуйте податки — продовжуйте стимулювати економіку.

Слава Україні!

БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО: