Blog Imena.UA

Що важливо знати про домени та їх реєстрацію щоб зробити бізнес успішнішим

При виборі домену для свого бізнесу у користувача зазвичай виникає низка питань. У якій зоні та яке ім’я реєструвати? Що краще – український домен чи міжнародний? Які ризики слід врахувати «‎ще на березі‎»? Що робити, якщо ви забули продовжити домен, або хтось уже зареєстрував домен, співзвучний із вашою торговою маркою? Розповімо детальніше.‎

Яка доменна зона краща?

Потрібно відштовхуватися від завдань, для яких реєструють доменне ім’я та перспективи використання. Якщо ви орієнтуєтеся на вітчизняний ринок, вибирайте зону .ua. Якщо у планах завоювання закордонних ринків – реєструйте закордонний домен. А ще краще – реєструйте необхідну кількість однойменних доменів у різних зонах. Це допоможе мінімізувати ризики використання вашого бренду з несумлінною метою.

Домен верхнього рівня в зоні .ua можна вважати елітним рішенням для української компанії. Такі імена реєструються лише за наявності торгової марки, вони недешеві та краще захищені

Якщо ви забули заплатити за продовження домену

У разі простроченої оплати за домен зазвичай ім’я перестане працювати наступного дня. Але завжди є додатковий період, протягом якого його можна продовжити. Зазвичай, це місяць. Після чого настає період, коли доменне ім’я все ще можна відновити, проте вже дорожче. Кожен адміністратор доменної зони встановлює вартість відновлення. Як правило, вартість відновлення доменного імені в середньому в 3-5 разів перевищує ціну реєстрації або продовження. І тільки якщо власник не скористався цими можливостями залишити собі домен – протягом 5 днів він видаляється (у цей період відновити доменне ім’я вже не можна). Разом, якщо ви не встигли сплатити за домен вчасно, у вас є приблизно 60 днів, щоб його не втратити. Що стосується міжнародних доменних імен — це 75 днів.

Недбалість при реєстрації

Щоб уникнути непорозумінь у майбутньому, не допускайте реєстрації доменного імені своєї компанії на фізичну особу – системного адміністратора компанії або розробника сайту. Часто бувають ситуації, коли домен зареєстрований на адміна, який пішов з компанії, для якої він його і реєстрував. Якщо права на доменне ім’я не були передані в компанію, рано чи пізно виникає проблема з їх отриманням.

Як захистити домен від несумлінних конкурентів?

Є низка стандартних рекомендацій, які зведуть до мінімуму можливість маніпуляцій з вашим доменом з боку конкурентів чи шахраїв (фішинг, поширення шкідливих програм тощо). Отже, під час реєстрації домену:

Якщо ви вже користуєтеся доменом:

Відсутність реакції на скаргу може призвести до того, що доменне ім’я буде заблоковане. Політика розгляду скарг у всіх реєстраторів загалом схожа, причини блокування однотипні — негайному блокуванню підлягають домени, які використовуються у разі очевидних порушень, таких як фішинг, поширення шкідливих програм, шахрайство, порнографія. У випадках розміщення контенту, що порушує законодавство України або міжнародні закони, реєстранту має надсилатися попередження, що містить опис порушення, дії та терміни відповіді, що рекомендуються. Реєстратори повинні пересилати скаргу разом із попередженням та пропозицією реєстранту контактувати безпосередньо із заявником для вирішення ситуації щодо суті скарги. У разі відсутності відповіді або небажання реєстранта усунути порушення вказане у порушенні доменне ім’я може бути заблоковане. Однак реєстратор не може гарантувати заявникові блокування у разі недостатності доказів порушення або у разі, коли реєстратор не уповноважений встановлювати факти певних видів правопорушень. У таких випадках реєстратор повинен рекомендувати заявнику звертатися до відповідних уповноважених організацій (суди, арбітражі, правоохоронні органи тощо).

Домени в зоні .ua: придбати та не втратити

Про реєстрації в доменній зоні верхнього рівня .ua слід згадати окремо. Адже найбільше зловживань пов’язані саме із такими доменами.

Що треба знати?

І на останок. Всім власникам ТМ, які створюють бренд свого продукту чи послуги, важливо розуміти, що якщо вони вчасно зареєструють доменне ім’я для свого бізнесу, то цей домен може бути:

Окрім описаних випадків недобросовісних маніпуляцій є ще низка зловживань, заснованих на реєстраціях доменів у зоні .ua з використанням чужої ТМ. Такі шахраї зазвичай підбирають ім’я, що сподобалося, за ключовими словами у відкритій базі Українського інституту інтелектуальної власності, найчастіше замовляючи послугу у будь-якого європейського реєстратора, який у списку своїх послуг пропонує домени .ua, оформляє заявку на реєстрацію імені, вказавши заздалегідь підібраний номер ТМ і власника не себе) цієї ТМ, як майбутнього реєстранта.

БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО: