Технології для віри: як додатки та гаджети змінюють традиційні духовні практики

Технології торкнулися майже кожного аспекту нашого життя — від їжі та навчання до фінансів та сну. Для 6750000000 релігійних людей по всьому світу технології також змінюють віру: тепер священики з’являються в TikTok, а храми друкуються на 3D-принтерах. У матеріалі — про технології та тренди, які впливають на повсякденне життя віруючих.

Альтернативна реальність

Відеогра Muslim 3D знайомить із традиціями ісламу (іслам). У Muslim користувачі можуть управляти 3D-аватарами та досліджувати віртуальні репродукції ісламських святинь: Мечеть аль-Харам, міст Джамарат, долину Арафат та інші. Вони можуть молитися, читати, взаємодіяти один з одним, брати участь у квестах, повернутися в минуле, щоб пережити важливі моменти в історії ісламу, і вирушити у віртуальне паломництво хадж. Гра розроблена ісламським стартапом Bigitec Studio, що базується у Німеччині. Мета — познайомити людей з ісламськими ритуалами, історією та способом життя у позитивному та захопливому форматі.

Має бути складний вибір? Запитайте пораду в онлайн-оракула (буддизм). За останні п’ять років даоські храми на Тайвані почали запускати онлайн-консультації з оракулами. Ця послуга має популярність, особливо серед молоді. За оцінками уряду, на острові налічується понад 12 тисяч храмів, багато з яких створили віртуальних оракулів, щоб залучити молоде покоління. Люди приходять на сайт храму, шукаючи відповіді на свої запитання. Для цього потрібно помедитувати, а потім витягнути паличку із пророкуванням. Оракул може дати пораду з різних сфер, таких як любов, бізнес, сім’я та здоров’я.

AR-додаток допомагає звернутися у бік Мекки (іслам). Miqat допомагає легко знаходити кіблу — напрям у бік Кааби, священної будівлі в Мецці, до якої мусульмани звертаються для молитви. Додаток, створений технологом з Дубая Самером Джоуді, використовує датчик магнітного поля в телефоні для забезпечення точності, а також доповнену реальність, щоб накласти напрямок кіблів на оточення користувача. Це один із найпопулярніших сервісів для пошуку кіблів в Індонезії, у Google Play у нього налічується понад 5 млн завантажень.

VR-симулятор готує мусульман до паломництва (іслам). Labbaik VR — пакистанська компанія, яка створила перший у світі симулятор віртуальної реальності для хаджу та помри (прочан мусульман у Мекку та Медину). VR-симулятор пропонує 360-градусний огляд деяких із найсвятіших місць у Мецці та Медині. Він розроблявся протягом п’яти років і використовує 80 тис. фотографій надвисокої роздільної здатності, що дозволяє розглянути навіть найдрібніші деталі, такі як різьблення на колонах.

Віртуальне прибирання могил зберігає китайську традицію (стародавні традиції). У Китаї є традиція наводити лад на могилах близьких, приносити квіти та їжу, а також спалювати паперові гроші, щоб покійні використовували їх у потойбіччі. І мільйони китайців, які переїхали з рідних міст у більші, мають можливість вшанувати пам’ять предків онлайн. Сервіс віртуального прибирання могил Wangshang Mianhui (означає онлайн-поминання) доступний через месенджер WeChat. Користувачі можуть створювати меморіали для своїх близьких, завантажувати фото та відео та дарувати цифрові дари, такі як їжа, пахощі та квіти.

Програми

Цифровий барабан для боротьби зі стресом (буддизм). Дерев’яна риба чи мою – традиційний ударний інструмент у формі риби, який використовується у буддійських та даоських ритуалах. Під час пандемії він набув популярності у цифровій формі: молоді люди боролися зі стресом, «тапаючи» мою. У 2022 році додаток з мою став другим за кількістю звантажень серед безплатних сервісів у китайській версії магазину iOS.

Перший у Пакистані додаток для відстеження фаз Місяця (іслам). У 2019 році було запущено Ruet — перший у Пакистані додаток, який відстежував фази місяця та прогнозував ніч півмісяця. Користувачі могли заздалегідь дізнатися про точні дати свят Ід, не покладаючись на оголошення священнослужителів. Додаток використовував науковий підхід для прогнозування фаз місяця наступні п’ять років. Він широко висвітлювався у ЗМІ та був завантажений понад 100 тис. разів у Google Play. Однак сервіс викликав негативну реакцію з боку Комітету, який оголошує нові фази Місяця. Чиновники переконали громадськість перестати ним користуватися та закликали покарати його творця — колишнього міністра науки та технологій Фавада Чаудхрі.

Цифрова книга рецептів з халяльними стравами (іслам). Momasa, створений компанією PT Aplikasi Masak Mendunia, призначений для домогосподарок. Додаток пропонує халяльні рецепти, уроки кулінарії та списки халяльних ресторанів. Він налічує понад 10 тис. звантажень в App Store і Google Play і доступний в 12 містах Індонезії.

Лічильник для молитов (іслам). Zikirmatik Pro — одна з як мінімум 20 доступних на цей час додатків для підрахунку зікр (в ісламі так називають багаторазове повторення молитви, яка прославляє Бога). У додатку можна щотижня переглядати статистику за тим, скільки часу було присвячено окремій молитві. Воно налічує понад 10 тис. молитов та близько 100 тис. користувачів.

Оновлення давніх традицій

Малайзійський стрімінг за законами шаріату (іслам). Nurflix TV (назва поєднує арабське слово nur, що означає світло, і Netflix) запущено в липні 2020 року і пропонує контент, що відповідає ісламським цінностям. Поки що у платформи лише 40 тис. підписників. Зараз там можна знайти анімаційні та драматичні серіали про мусульманських пророків та проповіді, які дублюються на арабську, індонезійську, китайську, тамільську та англійську. Компанія планує використовувати штучний інтелект для перекладу шоу на більшу кількість мов.

Цифрові пожертвування на користь церкви у Мексиці (християнство). За останні чотири роки в Мексиці десятину та інші церковні пожертвування стали частіше надсилати за допомогою цифрових методів оплати. Це можна зробити, відсканувавши на лаві QR-код, який показує інформацію про банківський рахунок, або переказавши гроші безпосередньо через банківську програму. У 2020 році Католицька архиєпархія Мексики, яка охоплює територію з населенням понад 4 млн осіб у Мехіко, створила MiOfrenda.mx – сайт, через який члени громади можуть надсилати цифрові пожертвування.

Перший храм, надрукований на 3D-принтері (індуїзм). 24 листопада 2023 року в Сіддіпеті, районі в штаті Телангана в південній частині Індії, з’явився перший у світі храм, надрукований на 3D-принтері. Він присвячений трьом індуїстським божествам — Ганеші, Шиві та Парваті, — кожен з яких має своє святилище. Площа храму становить понад 350 кв. м, а висота – майже 11 м. Його друкували приблизно три місяці на будівельних принтерах. Стіни виготовлені із суміші цементу, піску та будівельного заповнювача.

Храми в Південній Індії приймають пожертвування за допомогою QR-кодів (індуїзм). Індуїстські храми в Тамілнаді, штат Південної Індії, переживають цифрову трансформацію. У 2022 році департамент уряду штату оголосив, що в рамках нової пілотної програми 536 храмів почнуть приймати платежі за допомогою QR-кодів. Це стосується пожертв, оплати VIP-входу під час популярних фестивалів, особливих молитовних церемоній, дарів божествам та благодійних програм з розподілу їжі.

Роботи-слони для індуїстських храмів (індуїзм). У 2023 році в храмі Irinjadappilly Sree Krishna Temple в індійському місті Тріссур, штат Керала, з’явився робот-слон, на ім’я Раман — це подарунок від PETA в Індії (організація, яка виступає за етичне поводження з тваринами) та актриси Парваті Тірувоту. Створення аніматроніка коштувало майже $6 тис. Робот випущений у рамках кампанії PETA та іншої організації захисту прав тварин Voices for Asian Elephants. Мета — показати, що роботи-слони можуть замінити справжніх (їх використовують у священних ритуалах), зводячи до мінімуму жорстокість стосовно тварин та ризики для людей.

Штучний інтелект

Платформа що читає Біблію голосами користувачів (християнство). Biblely — платформа з генеративним штучним інтелектом від стартапу Voiselah, запущена у 2022 році. Сервіс пропонує Біблію в аудіоформаті, яку озвучили різними голосами. Записати Біблію своїм голосом можуть як пастори, так і звичайні віряни (це платна функція). На цей час платформа створила аудіоверсії у співпраці приблизно з 50 церквами, які становлять близько 1,5 млн осіб.

Чат-бот дає поради з Біблії (християнство). Esperança — чат-бот WhatsApp, який, використовуючи неформальну мову та емодзі, знайомить із Біблією. Доступно кілька «уроків» — від «знайомства з Ісусом» до вивчення «Книги Апокаліпсису» та посібника з ролі сім’ї. Наприкінці кожного уроку користувачі проходять тест на тему.

Чат-бот відповідає на питання про давню релігію (джайнізм). JainGPT — чат-бот для послідовників джайнізму, запущений у 2023 році. Він допомагає дізнатися більше про цю давню релігію, що виникла в східній Індії приблизно в 7 столітті до н. е. Мета – зробити джайнську літературу доступною у всьому світі, а також просувати її вивчення серед молодого покоління та університетських викладачів. З моменту запуску JainGPT скористалося 22 тис. осіб, більшості з яких від 14 до 35 років.

Релігійні інфлюєнсери

Філіппінські священники знайомлять із релігією користувачів TikTok (християнство). Майже 49 млн філіппінців активно користуються TikTok, і деякі священники розглядають платформу як спілкування з паствою. Філіппінські католицькі священники публікують різний контент — від фрагментів проповідей, до яких додано фонову музику та графіку, до танців та участі у вірусних трендах. Коментарі рясніють словами «спасибі, Господи» і «амінь», за якими йдуть емодзі з руками, що моляться.

Жриця Ошун управляє віртуальною святинею в TikTok (стародавні традиції). У 2022 році Осунсемілоре Адетуту створила обліковий запис у TikTok, щоб проповідувати молодим людям свою релігію Ошун (це божество річки, яке асоціюється з чистотою, любов’ю та родючістю в племені йоруба, одному з трьох найбільших у Нігерії). Адетуту публікує щонайменше п’ять відео на тиждень, проводить молитовні сеанси в TikTok Live щонеділі та дає платні консультації у WhatsApp. Її основна аудиторія — молоді люди, котрі хочуть дізнатися, як концепції з релігії допомагають у житті.

В’єтнамський «ченець з TikTok» розповідає про життя та кохання (буддизм). Гіак Мінь Луат – 32-річний в’єтнамський монах, який всього за два роки зібрав 3,1 млн підписників у TikTok. Він розповідає про проблеми сім’ї та стосунків, використовуючи сленг зумерів та посилаючись на тренди в соцмережах, що знайшло відгук у молодої аудиторії.

Ставши популярним в інтернеті, Луат почав проводити у пагодах та університетських аудиторіях лекції, які приваблюють до 6 тис. осіб. Його виступи адаптовані під TikTok: у своїх проповідях чернець використовує гру слів та посилання на попкультуру.

Аргентинська «монахиня з TikTok» несе католицтво в маси (християнство). У сестри Каттанео понад 204 тис. підписників у TikTok та 104 тис. в Instagram. Вона почала вести соцмережі у 2020 році й з того часу стала відома як «черниця з TikTok». У своїх роликах Каттанео читає проповіді, розвінчує міфи про життя монахинь та ділиться своїми переконаннями через танцювальні челенджі, колаборації з іншими релігійними інфлюєнсерами та формат питань та відповідей з іншими монахинями. Вона також публікує відео в Instagram.

Мусульманка з Туреччини розповідає про релігію та кар’єру (іслам). Шуле Каятюрк — одна з найпопулярніших інфлюєнсерів у Туреччині, яка має 2,3 млн підписників у TikTok. Каятюрк позиціює себе як мусульманку та впливову бізнеследі, а її контент покликаний надихнути молодих вірян жінок. У своїх відео вона показує свою роботу, чоловіка та дитину, а також дорогі подорожі.

Більше цікавого:

Джерело: RestOfWorld

Читайте также:

Які нейромережі збирають найбільше даних про користувачів. Дослідження

6 додатків для смартфона, щоб нагадати про свої почуття та стати ближче

Списки виконаних справ: як вони працюють, у чому користь і де їх вести

Microsoft Store Awards 2024 — найкращі програми 2024 року для Windows