Не тільки Neuralink: 4 конкуренти Ілона Маска в галузі нейроінтерфейсів

Наприкінці січня Neuralink уперше вживила імплант у мозок людини. Продукт називається Telepathy, і за його допомогою пацієнти можуть керувати телефоном та комп’ютером силою думки.

Можна припустити, що Ілон Маск є лідером в цій галузі, але насправді нейрокомп’ютерні інтерфейси встановлюють людям вже близько двадцяти років (першу операцію було проведено 2004 року). Розповідаємо про чотирьох найбільш серйозних конкурентів Neuralink.

Blackrock

Більшість пацієнтів, яким імплантували нейрокомп’ютерний інтерфейс, використовують пристрої від Blackrock. Важко оцінити їх точну кількість, але за найнадійнішими даними, НКІ встановлено менш ніж у 50 осіб по всьому світу. Приблизно у 40 із них — продукція Blackrock.

Blackrock Neurotech (не варто плутати з інвестиційною компанією Blackrock), чия штаб-квартира знаходиться в Юті, була заснована у 2008 році. Пристрої Blackrock допомагають людям з важкими формами паралічу силою думки керувати пристроями та користуватися інтернетом.

Кільком людям імплант Blackrock дозволяє керувати автомобілем. Інші відновили дотик. Однак, як стверджують керівники у цій сфері, у майбутньому технологію можуть застосовувати зовсім по-іншому. Співзасновник Blackrock Флоріан Солцбахер вважає, що одного разу вона стане в пригоді рятувальникам, військовим та іншим працездатним людям.

BrainGate

У 2004 році BrainGate розробила перший імплантований нейроінтерфейс для людини, спираючись на дослідження, що проводяться в Броунівському університеті наприкінці 1990-х років. Наявний пристрій BrainGate «‎розміром із таблетку дитячого аспірину» виготовляється компанією Blackrock.

Імплант складається з двох і більше пристроїв, і на кожному з них розташовано до 100 електродів, які тонші за людську волосину. Його встановлюють на поверхню мозку, поверх кори, в області, що відповідають за рухи кінцівок та мовлення.

Перший пристрій BrainGate вживили Метью Неглу, який внаслідок ножового поранення був паралізований нижче шиї. Операція дозволила Неглу стати видатним гравцем у Pong (симулятор настільного тенісу). Він помер у 2007 році через розвиток сепсису, не пов’язаного із випробуванням. У 2004-2009 роках той же пристрій першого покоління отримали ще троє пацієнтів.

Зараз BrainGate проводить клінічні випробування BrainGate2 — нейроінтерфейс другого покоління, призначеного для людей з тетраплегією, таких як Негл. Дослідження розпочалося у 2009 році та має завершитись у 2038 році. BrainGate2 вже встановили 15 пацієнтів.

Synchron

Synchron з Брукліну розробила один із найкрихітніших і мінімально інвазивних нейроінтерфейсів. Його успішно імплантували кільком людям по всьому світу, у тому числі з Австралії (2020 року) та США (2022 року). На відміну від багатьох подібних пристроїв, стентрод Synchron встановлюється не поверх сірої речовини мозку, а всередині судин у голові людини.

Пристрій вводиться в голову через невеликий сітчастий металевий стент. Щоб перетворювати думки в дії, в основні кровоносні судини у верхній частині черепа поруч з моторною корою імплантують невеликий каркас з електродів. Потім пристрій, що нагадує кардіостимулятор і розташований у грудній клітці, бездротовим шляхом передає сигнали від мозку до гаджета.

У 2022 році Маск, який, за повідомленнями, на той час був незадоволений тим, що Neuralink повільно розвивалася, звернувся до CEO Synchron, нейрохірурга Томаса Окслі, з пропозицією інвестувати в компанію. У тому ж році співзасновник і колишній президент Neuralink Макс Ходак вклався у Synchron.

У розмові з Bloomberg Ходак заявляв, що не хоче, щоб інвестиції в конкурента Neuralink сприймали у негативному аспекті. «‎Я впевнений, що і вони скоро почнуть проводити операції на людях», — сказав він.

Наукові заклади по всьому світу

Декілька інших університетів також проводять разові операції з нейроінтерфейсами. Деякі з них є видимими пристроями, які розташовуються на голові людини та вимагають провідного підключення до комп’ютера, щоб зчитувати сигнали мозку.

Мешканка Канади Енн Джонсон, яка після інсульту не могла говорити майже 20 років, відновлює цю здатність за допомогою нейроінтерфейсу від Каліфорнійського університету в Сан-Франциско.

Нідерландець Герт-Ян Оксам використовує рюкзак, який передає сигнали від двох електродних сіток, встановлених у голову, іншому імпланту у хребті. Це допомагає йому знову ходити після того, як він пошкодив спинний мозок, потрапивши в аварії на велосипеді. Пристрій встановлювали науковці Лозанського університету у Швейцарії.

Що ще належить зробити Neuralink

Технології Neuralink та Blackrock не сильно відрізняються одна від одної. Однак пристрій Neuralink схожий не на крихітний гребінець, оснащений більш ніж 1 тис. тонких електродів, розподілених по 64 ниткам.

Згідно з деталями дослідження, Neuralink розробила робота-хірурга, «щоб надійно та ефективно вставляти нитки імпланту N1 у відповідну ділянку мозку». Невідомо, наскільки сильно у проведенні операції залучена людина.

Наступне завдання — довести, що пристрій допомагає людям стати самостійними. Наприклад, чи зможе пацієнт із синдромом «замкненої людини» з його допомогою робити покупки в інтернеті?

У соцмережі X Маск повідомив, що першими користувачами будуть ті, хто втратив здатність користуватися кінцівками. «Уявіть, що Стівен Хокінг міг би друкувати швидше, ніж автор тексту чи аукціоніст. Це і є ціль», — написав він.

«Наші думки та почуття – не просто інженерна проблема, – сказав нейробіолог Аніл Сет у розмові з BBC. — Не думаю, що стратегія, яку Маск успішно застосовує у створенні електромобілів та ракет, легко переноситься до цієї галузі».

БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО:

Джерело: BusinessInsider

Читайте также:

Ілон Маск: освоєння Марса займе у SpaceX 20 років

7 технологій, за якими варто стежити у 2024 році по версії Nature

Чипи сьогодення: що в нас вживлюють вже зараз

Майбутнє поряд: Ілон Маск показав, як роботи збирають собі подібного