Вертоліт Ingenuity здійснив свій перший політ на Марсі

Вертоліт Ingenuity успішно здійснив свій перший політ на Марсі. Історична подія відбулася вранці 19 квітня, але дізналися ми про це трохи пізніше, тому що інформація з далекої планети передається з великою затримкою. Доказ здійснення успішного польоту було отримано в ході прямої трансляції NASA, а потім з’явилися і перші відео з апаратом, що летить над поверхнею планети. Відеоролики були зняті як самим вертольотом Ingenuity, так і марсоходом Perseverance, що знаходяться недалеко від нього. Відтепер вчені точно знають, що на Марсі можна використовувати літальні апарати, так що в майбутньому подібних вертольотів може стати ще більше. Вони будуть використовуватися для розвідки територій, до яких не можуть дістатися марсоходи. Давайте подивимося всі доступні на цю мить фото і відео і дізнаємося, чим вертоліт Ingenuity займеться надалі?

Підготовка до польоту на Марс

Літальний апарат Ingenuity був доставлений на Марс в нижній частині марсохода Perseverance. Щоб витягти вертоліт, марсоходу довелося спочатку доїхати до злітної площадки довжиною 10 метрів. Після цього літальний апарат був акуратно скинутий на поверхню таким чином, щоб встати на всі свої 4 ніжки. Він підзарядився від марсохода і почав готуватися до роботи від вироблюваної сонячними панелями енергії. Спочатку перший політ був намічений на 11 квітня, але в ході підготовки апарат не пройшов тест на сильну розкрутку гвинтів. Проблема була вирішена шляхом зміни програмного забезпечення вертольота.

Місце зльоту Ingenuity

Перший політ марсіанського вертольота Ingenuity

Дозвіл на політ було дано, коли апарат зміг розкрутити свої гвинти до 2400 оборотів у хвилину. Через те, що інформація з Марса досягає Землі з затримкою, ми не змогли спостерігати за польотом в режимі реального часу. Замість цього NASA провела трансляцію, в якій своєчасно розповіла про результати польоту і поділилася першими фотографіями та відеороликами. Все пройшло просто чудово — вертоліт Ingenuity піднявся на 3-метрову висоту, протримався в повітрі кілька десятків секунд і акуратно спустився на поверхню Марса.

Тінь злітаючого вертольота Ingenuity, сфотографована на вбудовану камеру апарату

У тому, що історична подія пройшла успішно, сумнівів немає. Спочатку співробітники NASA отримали телеметричні дані про місцеперебування вертольота. А потім з’явилася фотографія, зроблена вбудованою у вертоліт камерою — на ній видно тінь літального апарату. На цей час в Інтернеті вже є відео, в якому апарат злітає над поверхнею планети та робить плавну посадку.

Для чого потрібні вертольоти на Марсі?

Літальний апарат Ingenuity коштує 85 мільйонів доларів, але при цьому є невеликою конструкцією масою 1,8 кілограма. Завдяки йому вченим тепер відомо, що атмосфера Марса придатна для використання такого роду пристроїв. Очікується, що невеликі вертольоти зможуть долітати до важкодоступних місць і будувати найлегші маршрути для руху марсоходів. Що стосується апарату Ingenuity, він стане компаньйоном марсохода Perseverance, який вже проїхав по Марсу понад 270 метрів. Разом ці пристрої зможуть вивчити околиці кратера Езеро і зібрати зразки ґрунту, які потім будуть доставлені на Землю для більш ретельного аналізу.

Факт того, що вчені змогли зробити політ апарату на планеті, яка знаходиться на відстані понад 55 мільйонів кілометрів — дивний. Ще більше вражає те, що їм вдалося за досить короткий проміжок часу отримати фотографії та відео. Літальний апарат був некерований в режимі реального часу. Співробітники NASA заздалегідь поставили вертольоту Ingenuity команди й він просто їх виконав. І все пройшло без єдиної помилки, що доводить точність розрахунків дослідників.

У найближчому майбутньому ми побачимо багато цікавого. Швидше за все, на днях будуть опубліковані нові знімки минулої події — камерою також оснащений марсохід Perseverance, який знаходиться неподалік від вертольота. Протягом місяця вертоліт зробить ще кілька таких же коротких польотів.

БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО:

Читайте также:

Яких роботів планують використовувати для дослідження планет

Добровольці проведуть рік на штучній станції, імітуючи життя на Марсі

Створено найкращу інтерактивну карту Марса: вивчіть планету як ніколи раніше

Які нові космічні проекти підтримує NASA в 2023 році