Особливий, але не унікальний — секрет перехресного навчання Ілона Маска

Як у Ілона Маска (Elon Musk) вийшло створити чотири багатомільярдні компанії в різних сферах – програмне забезпечення, енергетика, транспорт і аерокосмічна промисловість – до своїх 40 років? Пояснюючи успіх Маска, люди посилаються на його героїчну робочу дисципліну (він регулярно працює 85 годин на тиждень), можливість розвинути нестандартне бачення майбутнього і небувалу стійкість. Але це не є вичерпне пояснення. Безліч людей наділені цими ж рисами, проте далеко не такі успішні, як Маск. Спробуємо осягнути його шлях до успіху, що полягає у здатності перемикатися між галузями знань.

387

Міфи про «майстра на всі руки»

Читаючи різні статті, книги, переглядаючи ролики і передачі про Маска, ви розумієте, що в головоломці не вистачає важливого пазла. Згідно із загальноприйнятою точкою зору, прямий шлях до успіху – вміння концентруватися на певній одній галузі. Однак Маск не вписується у це правило. Його досвід варіюється від ракетобудування й техніки, до штучного інтелекту і сонячної енергії. Маска можна сміливо віднести до так званих експертів-універсалістів, які вивчають різні галузі, розуміють глибші принципи зв’язку між цими сферами і вміють застосовувати ці принципи у своїй основній спеціальності.

Якщо ваші знання не обмежуються однією вузькопрофільною областю, то ви, напевно, знайомі з подібними порадами: «Станьте дорослим. Зосередьтеся на чомусь одному!» або «Вміти все – не вміти нічого». Популярною є теза, що людина, намагаючись охопити кілька сфер, в результаті знає все на поверхневому рівні й навряд чи стане хорошим фахівцем. Але успішний досвід експертів-універсалістів, як-от Ілон Маск, протягом тривалого часу доводить, що це не так. Вивчення кількох областей дає інформаційну перевагу (отже, й інноваційну перевагу), так як більша частина людей фокусує свою увагу виключно на одній сфері. Наприклад, якщо ви працюєте в індустрії технологій і всі навколо читають тільки технічну літературу та періодику, а ви паралельно непогано знаєтеся на біології, то можете подати ідею, яку ніхто інший не зміг би висунути. І навпаки, якщо ви пов’язані з біологією, але також розумієтеся на технології штучного інтелекту, то маєте очевидну інформаційну перевагу над іншими.

Кожна нова сфера, яка незнайома іншим людям з нашої галузі, дає можливість створювати корисні комбінації. В цьому і полягає перевага експерта-універсаліста. Одне цікаве дослідження підкріплює це твердження. У ньому розглядалися приклади роботи оперних композиторів. Власне, у фокусі дослідження був наступний факт: як освоювали своє ремесло 59 кращих оперних композиторів ХХ століття. Всупереч поширеній думці про те, що успіх кращих виконавців можна повністю пояснити практикою і спеціалізацією, дослідник Дін Кіт Сімонтон (Dean Keith Simonton) виявив абсолютно протилежне. «Твори найвідоміших оперних композиторів, як правило, суміш жанрів… Композитори змогли уникнути негнучкості, властивої надмірному досвіду, шляхом перехресного навчання», – резюмує дослідник з Університету Пенсільванії (UPENN) Скот Баррі Кауфман (Scott Barry Kaufman) в статті для Scientific American.

Суперсила перехресного навчання Маска

Починаючи з підліткових років, Маск щодня читав по 2 книги з різних дисциплін. Щоб зрозуміти, про що йде мова, наведемо приклад: якщо ви читаєте 1 книгу на місяць, Маск читає в 60 разів більше книг за той же проміжок часу. Спочатку читацькі уподобання Маска охоплювали наукову фантастику, філософію, релігію, програмування, а також біографії науковців, інженерів і підприємців. З часом його інтереси поширилися на фізику, техніку, дизайн продуктів, бізнес, технологію і електроенергетику. Жага до знань дозволила Маску отримати доступ до галузей та дисциплін, про які він навіть не знав під час навчання у школі. Крім цього, Ілон Маск добре розуміється на особливому типі навчання – перехресному навчанні.

Перехресне навчання, або перенесення знань (англ. learning transfer) полягає у тому, щоб застосовувати знання, які ми вивчаємо в одному контексті, до інших ситуацій чи в інших галузях. Наприклад, суть того, що ми вивчали в школі або дізналися з книги, застосовувати до реального світу. Аналогічно відбувається і з роботою в різних індустріях. Маск дійсно досяг успіху в цьому. Декілька інтерв’ю з ним демонструють, що підприємець має свій унікальний двоступінчастий процес стимулювання перехресного навчання.

Етап 1

В першу чергу він розподіляє знання на фундаментальні принципи. У своєму коментарі для Reddit AMA Маск пояснює, як робить це:

«– Важливо розглядати знання як своєрідне семантичне дерево – переконайтеся у тому, що розумієте фундаментальні принципи, тобто стовбур і великі гілки перед тим, як перейдете до деталей (листя), інакше їм не буде на чому триматися».

Дослідження показує, що перетворення знань в глибші, абстрактніші принципи полегшує перенесення знань. Крім цього, дослідження демонструє, що такий метод допомагає інтуїтивно розуміти базові принципи – контрастні випадки. Розглядаючи безліч різноманітних випадків, в процесі вивчення будь-чого, ми починаємо на рівні інтуїції розуміти, що є найважливішим з усього масиву інформації, а також створюємо власні комбінації.

Як це може бути застосовано в сьогоднішніх реаліях? Відкриваючи для себе нову область, не варто застосовувати один підхід або найкращий метод. Нам слід вивчити і дослідити безліч різних підходів, розібрати кожен з них, порівняти й протиставити їх одне одному. Це допоможе виявити основні принципи.

Етап 2

Другий етап охоплює перетворення фундаментальних принципів, які Маск засвоїв з вивчення штучного інтелекту, технологій, фізики й техніки в окремих галузях:

  • в аерокосмічній промисловості для того, щоб створити SpaceX;
  • в автомобілебудуванні, щоб створити Tesla з опцією самокерування;
  • в поїздах, щоб створити Hyperloop;
  • в авіації, щоб створити електричні літаки, які вертикально злітають і приземляються;
  • в технологіях, щоб представити нейромережу, яка взаємодіє з мозком людини;
  • в технологіях, щоб допомогти створити PayPal;
  • в технологіях, щоб спільно заснувати OpenAI, некомерційну організацію, яка обмежує ймовірність потенційних негативних факторів від розробки AI.

Кіт Голйоак (Keith Holyoak), професор психології з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі (UCLA) і провідний фахівець з міркувань на рівні аналогій, рекомендує людям задавати собі наступні два питання: «Що це нагадує мені?» і «Чому воно нагадує мені про це?». Постійно розмірковуючи в цих двох напрямках, під час знайомства з іншими галузями або читання про нові для себе знання, людина тренує м’язи головного мозку.

Резюме

Тож, успіх Ілона Маска в різноманітних напрямках не є дивом, а лише правильним процесом навчання. Зараз ми починаємо розуміти, як Маск зміг стати експертом-універсалістом світового класу:

  • багато років читав в 60 разів більше книг, ніж будь-який завзятий читач;
  • читав книги, статті та інші праці з найрізноманітніших сфер;
  • постійно застосовував ті знання, які дізнався з прочитаного, демонстрував ідеї для фундаментальних принципів, а потім реконструював ці принципи новими способами.

Приклад Маска вчить нас тому, що не слід все життя триматися правила про вузьку спеціалізацію як найкращий і єдиний шлях до кар’єрного успіху. Легендарний експерт-універсаліст Бакмінстер Фуллер (Buckminster Fuller) ще кілька десятиліть тому озвучив базові зміни в мисленні, які залишаються актуальними і сьогодні, та про небезпеку яких варто пам’ятати:

«– Ми живемо в такий час, який передбачає, що звуження спеціалізації – це логічно, природно і бажано. Однак людство позбавляється всеосяжного розуміння. Спеціалізація призвела до появи у людей відчуття ізольованості, марності, а також вплинула на те, що людина перестала нести відповідальність за свої роздуми і соціальні дії. Спеціалізація плекає упередження, які згодом трансформуються в політичні та ідеологічні розбіжності, що, в свою чергу, призводить до війни».

Якщо ми вивчаємо базові поняття в різних галузях, а потім пов’язуємо їх з нашим життям, то обмін між цими галузями відбувається швидше і простіше. Коли ми створюємо резервуар основних принципів і пов’язуємо їх з різними сферами, раптово отримуємо суперсилу, яка допомагає дізнатися такі знання, про які ми ніколи раніше навіть не підозрювали. Розуміння цієї здатності Ілона Маска допомагає нам отримати уявлення про те, як він може прийти в індустрію, що існує вже понад 100 років, і докорінно змінити те, як ця індустрія конкурує з іншими галузями. Ілон Маск, безумовно, особливий індивід, але його здатності далеко не надприродні.

ВАРТО ЧИТАТИ:

Джерело: Businessinsider

Читайте также:

11 лідерів, які змінюють штучний інтелект, — від Сема Альтмана до «хресної матері штучного інтелекту»

Через терни до «Астри»: Google робить ставки на розумні окуляри зі штучним інтелектом

4 китайські єдинороги, які створюють альтернативу ChatGPT

Цифрове безсмертя: у Китаї можна замовити аватар близької людини