Вперше в історії вчені повністю відновили зір за допомогою імпланту

Співробітники компанії Science Corporation, що займається розробкою інтерфейсу «мозок-комп’ютер», заявили про успішні результати клінічних випробувань імплантату сітківки ока Prima. Він створений для пацієнтів з атрофічною сухою макулярною віковою дегенерацією, а також з деякими іншими захворюваннями зору. Імплант є мініатюрним бездротовим пристроєм, пов’язаним з кишеньковим комп’ютером і спеціальними окулярами. Як повідомляється, завдяки йому вперше в історії вдалося повернути зір людям із пошкодженнями сітківки очей.

Імплант для лікування захворювань зору

Пристрій Blindsight посилає сигнал безпосередньо в зорову кору, що відповідає за формування візуальної картинки на основі імпульсів, які отримують від фоторецепторів. Завдяки цьому відновити зір можна навіть людині, яка взагалі не має очей чи зорового нерва. Важливо тільки, щоб сам мозок, який відповідає за зір, не був пошкоджений.

Коли з’явилася офіційна інформація про імплант Blindsight, найбільші світові видання повідомили, що компанія Ілона Маска Neuralink здійснила революцію у світі медицини. Імплант вже отримав статус «проривного пристрою» від американського Управління контролю за харчовими продуктами та ліками (FDA). Однак у 2022 році у Neuralink з’явився конкурент — компанія Science Corp, створена колишнім співзасновником Neuralink Максом Ходаком.

Компанія представила світові власне рішення для людей із проблемами із зором – імплант Prima. Правда, цей пристрій не копіює імплант Blindsight, і не може повернути зір повністю сліпим людям, проте здатний усувати невиліковні хвороби, які часто призводять до повної сліпоти. До таких хвороб належить вищезгадана вікова макулярна дегенерація.

Як працює імплант Prima

На відміну від імпланта Blindsight, Prima передає сигнал не в зорову кору головного мозку, а в зоровий нерв. Сам імплант являє собою крихітну фотоелектричну стимуляційну решітку, яка поміщається під сітківку. Тобто імплант, по суті, є штучною сітківкою. Щоб зробити зоровий нерв ще чутливішим до світла, в око додатково вводиться певний білок.

Як вже було сказано вище, Prima працює спільно зі спеціальними окулярами та процесором. Окуляри містять камери та вбудований проєктор, що посилає світлові сигнали на імплантований пристрій (штучну сітківку). Для перетворення зображення з камер на ці сигнали використовується кишеньковий комп’ютер.

На жаль, Prima не повертає людині зір у повному обсязі. Картинка нагадує більше комп’ютерну графіку, причому охоплює не все поле зору. Проте людина з імплантом може орієнтуватися у просторі, розпізнавати обличчя і навіть читати. Можливо, у майбутньому якість «штучного зору» покращуватиметься.

Імплант вперше повернув людям зір

Для клінічних випробувань чіпа вчені залучили 38 добровольців. Усі вони втратили центральне поле зору внаслідок атрофічної сухої макулярної вікової дегенерації. Тобто у них був тільки бічний зір. Як повідомляється, після операції у всіх добровольців відновився зір у тому обсязі, в якому це можливо зараз.

Сама компанія Science Corp у своєму пресрелізі заявила, що мета цього дослідження полягала в демонстрації безпеки та ефективності пристрою Prima. Це було необхідно для того, щоб отримати дозвіл на його випуск та виконання операцій людям, які втратили зір.

Цієї мети вдалося досягти. Завдяки пристроям Prima, всі учасники змогли виконувати складні завдання, які вимагають гарного зору, у тому числі вони змогли розпізнавати літери та читати, а також розпізнавати обличчя. Як повідомляє Доктор Франк Хольц, координатор дослідження, це перший в історії випадок, коли вдалося відновити зір у сітківці, пошкодженій через атрофічну суху макулярну вікову дегенерацію. Сліпі пацієнти продемонстрували здатність швидко читати.

До останнього моменту не існувало ефективних способів лікування, які б поліпшити зір у таких пацієнтів. Завдяки таким результатам, Prima System вже отримала від Управління санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США (FDA) класифікацію проривного пристрою. Тому компанія працює над тим, щоб пристрій найближчим часом був випущений на ринок.

Більше цікавого:

Читайте также:

Пральна машина для людей. Чи матиме попит пристрій сьогодні?

RFID-технологія – що це, як працює, де використовується

Майте серце або як цифрова копія органу може спасти ваше життя

У США пацієнтів почали приймати лікарі-голограми