Нейромережі негативно впливають на критичне мислення людей — дослідження Microsoft:

Надмірне використання штучного інтелекту в роботі може послаблювати критичне мислення та негативно впливати на когнітивні здібності, включаючи вміння аналізувати інформацію. Такого висновку дійшли науковці Microsoft та Університету Карнегі-Меллона в США.

Як показало дослідження, люди, які покладаються на штучний інтелект, часто лише перевіряють, наскільки відповіді чат-бота придатні для використання, але не задіюють більш високорівневі критичні навички, такі як створення, оцінка та аналіз інформації. В результаті співробітники позбавляються «рутинних можливостей для тренування суджень та зміцнення когнітивних навичок, що робить їх непідготовленими до нестандартних ситуацій», йдеться у статті.

Усього в опитуванні брали участь 319 осіб, які займаються інтелектуальною роботою та використовують нейромережі, наприклад, пишуть електронні листи, проводять дослідження чи складають графіки для візуалізації даних. Респондентів попросили поділитися, наскільки вони впевнені у собі, у генеративному штучному інтелекті та у своїй здатності оцінювати результати нейромережі.

З’ясувалося, що лише 36% використовували навички критичного мислення під час роботи зі штучним інтелектом. Одна респондентка розповіла, що довірила ChatGPT написати характеристику співробітника, але перевірила ще раз результат, щоб не подати некоректний документ. Інший учасник дослідження редагував згенеровані штучним інтелектом електронні листи, перш ніж надіслати їх своєму начальнику. Також багато хто перевіряв ще раз інформацію за допомогою звичайних пошукових запитів в інтернеті.

Учасники, які були впевнені у штучному інтелекті, докладали менше зусиль для повторної перевірки даних. Особливо це стосувалося рутинних завдань. «Хоча штучний інтелект може підвищити ефективність, він також знижує рівень критичного залучення, особливо в рутинних або менш значущих завданнях, коли користувачі просто покладаються на штучний інтелект. Це викликає побоювання щодо довгострокової залежності від технологій та втрати здатності самостійно розв’язувати проблеми», — зазначили вчені.

Більше цікавого:

Джерело: Microsoft

Читайте также:

Прихована функція ChatGPT, яка прискорить вашу роботу

Як зрозуміти, що спілкуєшся зі штучним інтелектом

Як у заставці Pixar: танцююча лампа зі штучним інтелектом

Новий генератор дипфейків від ByteDance створює реалістичні відео по одному фото