«Перша криптовійна» або які дії робляться в Україні та світі задля перемоги

Західна преса називає війну Росії проти України «першою криптовійною світу», а донейти Україні через криптовалюту стали найбільшими в історії.

Світова криптоспільнота, яка до лютого 2022 року ніби була окремим світом із власними правилами та подіями, яскраво проявила себе із початком розвʼязаної Росією проти України війни. З її перших днів на українські криптогаманці надходять великі донейти, а за будь-яку інформацію про рахунки російських та білоруських посадовців було оголошено щедрі винагороди.

Найбільші криптопожертви в історії

За даними аналітичної групи Crystal, криптопожертви для України під час війни стали найбільшими в історії. Станом на 12 травня 2022 року ця сума склала понад $82 млн. На думку аналітиків Crystal, цьому посприяла технічна кмітливість українського уряду, який майже відразу зміг запустити офіційні гаманці для криптопожертв у різних валютах.

Вже у березні за підтримки Мінцифри запрацював сайт Aid For Ukraine, де збирають кошти не лише на потреби ЗСУ, але й на кіберзахист та інформаційну протидію російській пропаганді.

Насамперед це дуже зручно, якщо донейтити з-за кордону. Переказ надходить на гаманець отримувача протягом кількох хвилин. Сума – необмежена. Також такий платіж не може бути зупинений певним фінансовим моніторингом.

Блокування активів та підтримка України

Донейти – не єдиний спосіб, у який криптоспільнота долучилася до боротьби з Росією. Dmarket, майданчик для торгівлі NFT та In-game Metaverse items (віртуальними ігровими предметами), заморозив усі рахунки користувачів із Росії та Білорусі. «Кошти були відправлені на підтримку української армії. А це — $4,5 млн», – повідомили у Мінцифри.

Найбільша криптобіржа світу Binance також долучилася до «скасування» російських активів. Спочатку вона вирішила виділити $10 млн на допомогу українським біженцям, потім припинила підтримку карток Mastercard та Visa, випущених на території Росії.

Наприкінці квітня Binance обмежила доступ криптокористувачів з Росії, загальна вартість криптоактивів яких перевищує 10 тисяч євро. Тепер ті зможуть використовувати лише функцію виведення коштів.

А згодом біржа заблокувала криптовалютні акаунти родичів таких кремлівських чиновників, як Сергій Лавров, Дмитро Пєсков та російський магнат Костянтин Малофєєв. Вони не зможуть використовувати свої облікові записи для продажу, придбання чи переказу криптоактивів.

Криптоентузіасти також запустили чимало NFT-проєктів, донейти від яких пішли для ЗСУ. Наприклад, це перший в Україні NFT-музей війни. Усі твори там представлені у цифровому форматі як NFT-токени, їх може придбати будь-хто. Кошти з продажу колекції будуть перераховані на офіційний Ethereum-гаманець для Мінцифри на гуманітарні потреби для України. Лише за перший день продажу цих віртуальних експонатів вдалося зібрати $600 тисяч.

До NFT-підтримки України долучилися й американські зірки. У травні Madonna випустила NFT-триптих, три коротких відео, гроші від продажу яких мають піти на допомогу українським дітям.

Україна – один із криптолідерів світу

Потужна реакція криптоспільноти на війну не пройшла поза увагою світу. Видання Washington Post назвало російське вторгнення до України першою у світі криптовійною.

«У той час як сили президента Росії Володимира Путіна здійснюють вторгнення до України, дві економіки, які є лідерами з освоєння нової форми цифрових грошей, використовують її для переваги у геополітичній боротьбі», – писала Washington Post на другий день великої війни.

Згідно з рейтингом аналітичної компанії Chainalysis, Україна посідає перше місце у Європі та четверте у світі за індексом прийняття криптовалют. Аналітики враховували такі показники, як кількість депозитів, транзакцій та вартість наявних у користувачів країни криптовалют. 2020 року Chainalysis назвали Україну, Росію та Венесуелу трьома країнами-лідерами із впровадження криптовалют.

За даними глобальної сервісної ІТ-компанії Triple-A в Україні криптовалютою володіє 12,7% населення – 5,6 млн осіб. Друге місце посідає Росія, де власниками криптовалютних активів є 11,9% населення.

Перевага України – у державній підтримці криптоспільноти. Про необхідність легалізації українського крипторинку Мінцифра вперше публічно заявила 2019 року:

«Люди, які займаються криптовалютою мають вийти із сірої зони та почати платити податки», – сказав тоді голова Мінцифри Михайло Федоров.

Він зазначив, що легалізація крипти потрібна для того, щоб запрацював майнинг та у перспективі держава могла заробити з трейдерів криптовалюти.

2021 року, коли Верховна Рада легалізувала віртуальні активи, Федоров озвучив вже більш конкретні цифри. За його даними, щоденний обіг таких активів Україні на той момент складав 1 млрд гривень. Але з жодної гривні з цього мільярду не платилися податки.

«Завдяки закону це врегулюється. Будуть створені вигідні умови, які дозволять компаніям реєструватися в Україні, а не за кордоном. Бюджету отримувати податки, а підприємцям відчувати себе захищеними», – пояснив тоді Федоров.

16 березня 2022 року президент Зеленський підписав закон «Про віртуальні активи», який Верховна Рада ухвалила ще до війни – 17 лютого. Відтепер криптовалюта офіційно легалізована в Україні. На наступному етапі Мінцифра працюватиме над внесенням змін до Податкового та Цивільного кодексів України для повноцінного запуску ринку віртуальних активів.

Але для українських криптоінвесторів травень 2022 року був непростим. За перші два тижні місяця біткоїн втратив близько 35%, етеріум – 40%, полькадот – близько 35%.

Під час війни криптоспільнота згуртувалася та надає велику підтримку Україні. Кожен допомагав чим міг, а креативу та можливості у цій сфері вистачає. Хтось створював NFT-колекції, за допомогою яких збирав донейти. Багато людей жертвують власні заощаджені на підтримку ЗСУ і ТрО.

Як росіяни обходять санкції за допомогою крипти

В той час як в Україні крипторинок стає легальним, Росія зарекомендувала себе як центр протизаконної криптовалютної діяльності, йдеться у звіті Chainalysis. Російські хакери здійснюють атаки програм-вимагачів, а бізнес відмиває гроші завдяки використанню криптовалюти.

За даними Chainalysis, за останні три роки криптокомпанії, які працюють у Росії, отримали $700 млн від злочинних організацій. А під час війни громадяни Росії спробували використовувати криптовалюту, щоб обійти санкції.

Як приклад сервіс Bankoff. За його допомогою можна було оформити віртуальну карту Visа, поповнювати її в USDT і далі вільно купувати та сплачувати послуги за кордоном.

На початку травня ця лазівка припинила працювати через наплив користувачів з Росії. Visa та Stripe призупинили обслуговування карт Bankoff, а всі кошти клієнтів було заморожено. Але варто пам’ятати, що після закриття однієї лазівки знаходяться дві нові, тому процес боротьби має безперервний характер.

Росіяни, щоб обійти санкції, використовують усі доступні криптовалюти, які відповідають вимогам з ліквідності. Найпростішим рішенням залишаються стейблкоїни (криптовалюти, вартість яких прив’язана до звичайної валюти). Це Tether (USDT), USD Coin (USDC), Binance USD (BUSD), DAI. Це все аналоги цифрового долара з прив’язкою 1 до 1.

Чи можна позбавити Росію можливості обходити санкції за допомогою криптовалюти? Якщо говорити про обмін цінностями шляхом використання таких криптовалют як Bitcoin або Ethereum – зробити це не вийде. Це децентралізовані системи, для використання яких не потрібно себе якось верифікувати. Отже, обмежити користувачів за категорією «громадянство» неможливо.

А от обмежити використання росіянами стейблкоїнів теоретично можливо, але на практиці маловірогідно. Як шлях «скасування» росіян на крипторинку централізованими та децентрализованими криптовалютними біржами та відмова в обслуговуванні користувачів з Росії. Деякі біржі ввели подібні обмеження, але поки що їх замало.

БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО:

Читайте также:

Worldcoin – провал Сема Альтмана?

Перша група одержувачів фінансування від Фонду підтримки Google для стартапів в Україні в 2024 році

Другий етап Фонду підтримки Google для стартапів в Україні

5 причин, чому Web 3.0 менш безпечний, ніж Web 2.0