Космонавти «застряють» у космосі частіше, ніж ви думаєте

Через технічні проблеми з космічним кораблем Boeing Starliner астронавти Суніта Вільямс та Баррі Вілмор не змогли потрапити додому в червні 2024 року. Їм доведеться пробути на МКС до лютого 2025 року. Але це зовсім не екстраординарна подія, оскільки раніше астронавти неодноразово потрапляли в подібні ситуації й, швидше за все, ще потраплятимуть. Причини цього бувають різні — від геополітичних до природних небезпек. Тому вони наперед готуються до подібних сценаріїв.

Астронавти NASA не «застрягли» у космосі

Раніше ми вже розповідали, що Суніта Вільямс і Баррі Вілмор не можуть повернутися на Землю через проблеми з космічним кораблем Boeing Starliner, які виникли ще не на Землі. Попри витік гелію, було вирішено не скасовувати політ. При підльоті до МКС ситуація на кораблі посилилася — відмовили деякі двигуни, а витік став ще інтенсивнішим. Тому місія, яка мала тривати лише 8 днів, затягнеться більш ніж на пів року.

Однак NASA стверджує, що технічно астронавти не застрягли в космосі. Річ у тому, що вони припускали, що з кораблем Starliner можуть виникнути проблеми, і їм доведеться затриматися на МКС. Тому продовження місії можна назвати умовно плановим. Але, хай там як, деякі вчені вважають, що ситуація, що склалася, є для астронавтів сильним стресом, тому час для них сповільниться. Але інші астронавти вважають, що Суніті Вільямс та Баррі Вілмору, навпаки, пощастило.

Як каже Кріс Хедфілд – «астронавти вважають себе «застряглими» на Землі, так що це величезний подарунок». За його словами, перебування у космосі – це мета їхньої професії. Тому цілком можливо, що вони зовсім не засмучені тим, що сталося.

Як «застряг» ​​у космосі космонавт Сергій Крикальов

Історія космічних місій, які тривали набагато довше, ніж передбачалося, досить багата. Причому подібні ситуації виникали в американських космонавтів, а й радянських. Найвідомішою є історія космонавта Сергія Крикальова, який мав провести на станції Мир близько 150 днів, а затримався на 311 днів.

Причина такої затримки полягала зовсім не в технічних проблемах, а політичних подіях на Землі. Річ у тім, що Сергій Крикальов стартував із космодрому Байконура 18 травня 1991 року. Поки він перебував у космосі, Радянський Союз перестав існувати, внаслідок чого постали питання — хто платитиме за повернення. Поки їх вирішували, космонавт був змушений залишатися в космосі.

Крах космічного човника NASA

У лютому 2003 року сталася аварія човна «Колумбія» при вході в атмосферу, внаслідок чого загинули всі 7 астронавтів, які знаходилися на борту. Після цієї події NASA призупинило всі польоти космічних човників до з’ясування причин та забезпечення повної безпеки польотів. Це призупинення тривало понад два роки.

У зв’язку з цим було скасовано політ човника Атлантіс, на якому мали повернутися на Землю троє космонавтів. В результаті їм також довелося затриматись у космосі. Проте місія тривала ненадовго — лише на три роки. Зрештою, троє космонавтів повернулися на Землю в травні 2003 року на космічному кораблі «Союз».

Як космонавти «застрягли» у космосі через мікрометеорит

Стикування космічних кораблів із МКС є досить складним завданням. Іноді зараз виникають технічні несправності, як це сталося з космічним кораблем «Союз» у вересні 2022 року. Проте цього разу підвела не техніка. Комічний корабель зіткнувся з мікрометеоритом — невеликим каменем, що летів із величезною швидкістю.

На кораблі на той момент було троє космонавтів. Вони мали повернутися на тому ж космічному кораблі у березні 2023 року, проте повертатися довелося на іншому «Союзі» у вересні того ж року.

Внаслідок цієї затримки, американський астронавт Френк Рубіо встановив рекорд безперервного перебування в космосі серед астронавтів NASA — він знаходився на борту МКС 371 день. Проте, абсолютний рекорд належить космонавту Валерію Полякову, який провів у космосі 437 днів на борту станції «Мир» у період з 1994 по 1995 рік.

Як впливають такі затримки на здоров’я космонавтів? За словами вчених, зазвичай проблем не виникає. У той самий час відомо, що тривале перебування у космосі негативно впливає організм, і навіть призводить до руйнації крові. Однак космонавти не настільки довго перебувають у космосі, щоб це негативно позначилося на їхньому здоров’ї. Єдине, проблеми можуть виникнути у літніх космонавтів через наслідки втрати м’язової та кісткової маси в умовах мікрогравітації.

Більше цікавого:

Читайте также:

Представлений модний скафандр для місячної місії NASA Artemis III

«Людина космічна» або чи може редагування генів зробити космічні подорожі безпечнішими?

SpaceX вивела першу приватну особу у відкритий космос

Дослідники NASA більше року провели в ізоляції — вони імітували експедицію на Марс