Як папуги вчаться говорити, і чи розуміють вони свою мову?

Деякі види папуг чудово розмовляють людською мовою — ви напевно знаєте про це з дитинства. Але важливо відзначити, що папуги, що говорять, виростають тільки в домашніх умовах: дикі особини просто видають свист, щебет та інші звуки. Таким чином вони спілкуються з родичами, кличуть на допомогу, попереджають про небезпеку і таке інше. На думку вчених, папуги навіть дають один одному імена, як ми. А що щодо домашніх птахів? Як розмовляють папуги та чи розуміють вони сенс слів, які вони вимовляють?

Як говорять папуги

Далеко не всі папуги вміють говорити: найкраще з цим справляються жако, амазони, какаду та корели. Папуги можуть «говорити» по-людськи, тому що вміють наслідувати звуки. Вони мають гострий слух і природну здатність копіювати те, що вони чують. А вимовляти їм допомагає сирінкс — особливий голосовий орган, з яким папуги можуть відтворювати навіть дуже складні звуки, на кшталт сміху, сигналів техніки чи людської мови.

Коли папуга регулярно чує одне й те саме слово, особливо якщо після цього отримує увагу або смаколик, він починає повторювати його, як би граючи. Так він вчиться: запам’ятовує, які звуки тішать господаря, та використовує їх знову. Тобто говорить він не тому, що розуміє сенс, а тому, що йому це вигідно та весело.

Чи розуміють папуги слова

З умінням говорити все зрозуміло, але чи розуміють папуги слова? За словами авторів Live Science, все залежить від конкретного птаха та того, як його навчають. Деякі папуги не просто повторюють звуки, а справді починають пов’язувати слова з предметами, діями чи ситуаціями. Один із найвідоміших прикладів — африканський сірий папуга на ім’я Алекс, який знав більше сотні слів, міг розрізняти кольори, форми, матеріали, рахувати до шести й навіть розумів різницю між поняттями «більше» і «менше».

Алекс навчився не просто повторювати слова, а використовувати їх усвідомлено — наприклад, називав предмети та навіть перепрошував, коли відчував, що «винен». Вчені вважають, що він запам’ятовував не тільки звуки, а й контекст, у якому ті вимовлялися. Звичайно, він не розумів «кохання» як філософське поняття, але знав, що за фразу «I love you» отримає увагу і ласку — і використав її, щоб зблизитися з людьми.

На передньому плані папуга Алекс

Домашні папуги, хоч і не завжди так вражають, але теж здатні пов’язувати слова з об’єктами. Якщо, наприклад, за слова «горішок» їм щоразу давати ласощі, птах почне використовувати це слово усвідомлено. А якщо дати йому щось інше, він може відмовитись — значить знає, що просила конкретне.

Проте абстрактні слова даються папугам складніше. Вони можуть запам’ятати, що фраза «привіт» вимовляється під час входу до кімнати, і почнуть повторювати її у схожій ситуації, але глибинного сенсу можуть не розуміти. Це більше про спостереження, запам’ятовування та бажання сподобатися.

У результаті все впирається в індивідуальність папуги. Одні базікають без угаву і відмінно підлаштовуються під людей, інші вважають за краще «розмовляти» своєю, пташиною мовою. Але головне — папуги розумніші, ніж ми звикли думати, і з ними точно варто говорити не лише заради забави, а й заради справжнього спілкування.

Більше цікавого:

Джерело: LiveScience

Читайте также:

Я чую голоси або хто говорить у нас у голові

Винаходи жінок, які змінили світ

Чоловіків скоро не буде? Або що відбувається з геномом чоловіків

Крижана пастка, або як насправді ламає лід криголам