Збільшуємо тривалість роботи смартфону: міфи та поради

Навколо акумуляторів смартфонів виникло багато міфів. Це стосується не тільки батарей, але й зарядних пристроїв. Також можна знайти безліч порад, які нібито допомагають користувачам подовжити термін служби елементів. Деякі поради мають міцну основу, яка була правильною в минулому, але тепер, з розвитком технологій, втратили сенс. Проте вони не забуті й досі поширені серед користувачів смартфонів, незважаючи на те, що не приносять очікуваної користі. Розберемо найпоширеніші поради та міфи та чи мають вони сенс зараз.

Програми у фоновому режимі

Це одна з найпоширеніших порад, яка виникла з появою перших смартфонів. Суть її полягає в тому, що нібито закриття програм у фоновому режимі (у вікні нещодавно використовуваних програм) збільшує час роботи батареї та прискорює роботу телефону. Це має деякий сенс – зрештою, чим більше виконується певних дій у телефоні і чим більше програм він «тримає» у своїй пам’яті, тим більше споживання енергії. Однак, на практиці закривати програми у фоновому режимі не рекомендується. Річ у тім, що операційні системи створені для багатозадачності і можуть оптимізувати свою роботу таким чином, щоб фонові програми не впливали на роботу смартфона. До того ж, якщо потім вам прийдеться заново запускати раніше закриту програму, це тільки збільшить споживання енергії.

Коли користувач припиняє використовувати програму та переходить на іншу, попередня зберігається в оперативній пам’яті, але не працює у фоновому режимі. Операційна система не дозволить їй споживати енергію батареї та впливати на роботу процесора. На практиці ці програми не працюють, вони простоюють, і користувач бачить збережене зображення, відкритий сайт або застосунок. Час від часу непотрібні застосунки можна закривати, але це не призведе до суттєвого пришвидшення роботи та зменшення споживання батареї.

Наприклад, цю думку підтверджує Хіроші Локхаймер, віце-президент компанії Google з Android, Chrome, Chrome OS і Play:

Таку думку також підтримує Крейг Федерігі, відповідальний за iOS в Apple. Він відповів користувачеві, який надіслав електронного листа Тіму Куку із запитанням, чи закриває він фонові програми на iPhone, і чи продовжить така дія час роботи акумулятора:

Збільшена ємність = довший час роботи

Коли чуєш на презентації виробників, що їх смартфон отримав велику ємність акумулятора, то звичайно хочеться його похвалити за це. Але чи означає збільшена ємність акумулятора, що смартфон працюватиме довше на одному заряді? На жаль, це не так. Вірніше, не обов’язково так. Тут також важливі інші фактори, наприклад, параметри екрану (більшу частину заряду батареї споживає його підсвічування), а також оптимізація системи або енергоспоживання використовуваних компонентів (особливо процесора). Потужність сигналу стільникової мережі або бездротових модулів, які використовує користувач, також має значення, як і багато інших факторів.

Може виникнути ситуація, коли два смартфони матимуть однакову ємність батареї, але час їх роботи буде суттєво відрізнятися. І навіть буває, що смартфон з меншим акумулятором може працювати довше, ніж з більшим. Все це відбувається за рахунок енергозберігаючого процесора та добре оптимізованої операційної системи.

Bluetooth і Wi-Fi

Деякі користувачі впевнені, що відключення модулів Bluetooth і Wi-Fi, коли вони не використовуються, збільшує час роботи батареї. Насправді, коли ці модулі не підключені до мережі чи пристроїв, їх вимкнення не вплине на акумулятор. Тобто, суттєвої економії ви точно не помітите. Звичайно, немає потреби тримати включеними модулі Bluetooth і Wi-Fi, якщо ви ними не користуєтесь.

Зарядка протягом всієї ночі

Дуже поширена серед користувачів думка, що смартфон не можна залишати заряджатися на всю ніч, дехто стверджує навіть, що «перезаряджена» батарея може вибухнути. Але чи є в цьому сенс? Як це працює на практиці? Насправді, смартфони мають захист, який відключає джерело живлення, коли пристрій має повністю заряджений акумулятор, тобто заряд досягає 100%. Програмне забезпечення контролює процес заряджання та момент його завершення, щоб запобігти пошкодженню елемента. Коли батарея повністю заряджена, процес зарядки просто припиняється. Отже, якщо ви заряджаєте свій смартфон протягом ночі, це не пошкодить батарею і не вплине на ваш смартфон.

Хоча варто додати, що дехто (наприклад, Домінік Шульте з BatterieIngenieure в інтерв’ю для BusinessInside) вважає, що в довгостроковій перспективі це все ж таки може негативно вплинути на час автономної роботи. Іншими словами, прямого підтвердження шкідливості заряджання смартфона протягом ночі немає, як і немає підтвердження або спростування протилежного. Тому намагайтесь робити це в той час, коли ви ще не лягли спати, бо смартфон не обов’язково заряджати до 100%.

Повна зарядка телефону

Так, це ще один з “бородатих” міфів, відомий ще з часів першої появи мобільних телефонів. В нас час скоріше відбувається навпаки. Сучасні технології фактично уповільнюють зарядку, найшвидше акумулятор заряджається від 0 до 50%, а найповільніше від 80% до 100%. Це означає, що ми можемо зарядити батарею до 50% за півгодини, але для повної зарядки може інколи знадобитися до 3 годин. Такий режим зарядки позитивно впливає на час автономної роботи.

Більше того, якщо ви не будете користуватися телефоном тривалий час (тобто кілька тижнів), то найкраще забезпечити батарею зарядом на рівні 30-50%. Адже тоді літій-іонні акумулятори найповільніше старіють. Про це пишуть самі виробники. Samsung радить підтримувати рівень заряду акумулятора не менше 50%, якщо ви плануєте не користуватися телефоном тривалий час. Apple теж радить під час тривалого зберігання iPhone заряджати його наполовину, щоб подовжити термін служби акумулятора.

Темна тема

Більшість сучасних мобільних пристроїв отримало темну тему інтерфейсу. Для багатьох користувачів це не тільки виглядає більш естетично, але й забезпечує триваліший час автономної роботи. Але останнє не завжди вірно.

Здатність темного режиму економити заряд акумулятора залежить від типу екрана, який використовується у пристрої. РК-екрани висвітлюють всі свої пікселі, тому незалежно від того, абсолютно біле або повністю чорне зображення відображається на телефоні, заряд батареї витрачається однаково.

Інша ситуація з екранами з технологією OLED–дисплеїв. Тут, власне, темний режим може запропонувати переваги, пов’язані з економією батареї. В таких екранах кожен піксель підсвічується окремо, тому у випадку чорного зображення підсвічування пікселя вимкнено. І тому такі функції, як Always on Display, мають сенс тільки на цьому типі екранів. Для відображення часу і повідомлень включена лише невелика частина всіх пікселів, це не розряджає акумулятор надмірно. Хоча треба розуміти, що темна тема інтерфейсу не настільки сильно економить заряд акумулятора, як рекламують виробники. Так, для смартфонів з OLED-дисплеями такий режим має сенс, але він не призводить до значної економії заряду акумуляторної батареї мобільного пристрою.

Повна розрядка

Цей міф, напевно, найстаріший з усіх міфів про акумулятори смартфонів. Хоча для нього є й своє підґрунтя та деякі пояснення. До появи смартфонів, коли мобільні телефони живилися від акумуляторів NiCAD та NiMH, така процедура була правильною. Річ у тім, що елементи таких акумуляторів мали так званий ефект пам’яті, тому їх потрібно було розряджати перед зарядкою.

Але виробники вже давно використовують літій-іонні акумулятори, які базуються вже зовсім на інших технологіях, тому неважливо, на 5%, 35% чи 95% заряджати смартфон. Але й досі знаходяться “експерти”, які рекомендують вам подібне. Так, це не принесе великої шкоди, але й користі теж. Просто вам прийдеться чекати довше, поки акумулятор елементарно прокинеться і почне заряджатись.

Неоригінальні зарядні пристрої

Чи може використання зарядного пристрою, відмінного від того, що надається виробником, насправді зіпсувати смартфон або пошкодити акумулятор? Точно не тоді, коли ми використовуємо брендові аксесуари, а не підробки невідомого походження. Звичайно, час заряджання може бути більш швидким або повільнішим – це залежить, серед іншого, від потужності зарядного пристрою, але акумулятор буде в порядку.

На відміну від дешевих ноунейм підробок – тут може бути що завгодно. Бажано все ж таки використовувати хоча б зарядний пристрій від виробника свого смартфону. Інколи можна зарядити й іншим пристроєм, але не постійно.

Декілька сухих фактів на завершення

Екстремальні температури руйнують батарею або зменшують термін її служби. Високі можуть призвести до поламки – сама батарея нагрівається під час зарядки, а якщо ми ще й тримаємо телефон поблизу джерела тепла, це може призвести до непоправної шкоди. З іншого боку, низькі температури призводять до набагато більш швидкої розрядки батареї.

Не забуваймо й про уникнення вологи – в акумуляторах ми маємо справу з електронікою, яку вода може пошкодити, спричинивши коротке замикання.

Не залишайте надовго вимкнений смартфон з розрядженою батареєю. Бажано, щоб вона була заряджена на 40-60%, адже літієві елементи не люблять бути порожніми, це може остаточно їх зруйнувати. Дійсно, електроніка в акумуляторі буде перешкоджати повному розряду, але про саморозряд потрібно пам’ятати.

Варто подбати про акумулятор свого смартфона, тим більше, що ми використовуємо пристрої з незмінними (з точки зору користувача) елементами. І в наших інтересах, щоб вони працювали якомога довше.

І найголовніше – будьте уважними і відповідальними. Менше довіряйте міфам та видумкам, які десь почули або прочитали.

БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО:

Читайте также:

У Китаї старі гаджети можна перетворити на витвори мистецтва

Сім ідей технологічних подарунків на день всіх закоханих

Потужність штучного інтелекту Google стане доступна в новій серії Samsung Galaxy S24

15 гаджетів, які було б приємно отримати в подарунок на Новий рік