Марсохід Perseverance синтезував кисень з атмосфери Марса

Стало відомо про те, що шестиколісний ровер Perseverance, що знаходиться на поверхні Марса, за допомогою експериментального компактного приладу в рамках експерименту Mars Oxygen In-situ Resource Utilization Experiment (MOXIE) зумів вперше отримати кисень з атмосфери Червоної планети. За даними Національного управління з аеронавтики та дослідженню космічного простору (NASA) США, це сталося 20 квітня, на 60-й день перебування ровера на Марсі.

Це лише перший крок до того, щоб те, що ще недавно було фантастикою вважалося дійсністю. Виділення та зберігання кисню на поверхні Марса є однією з найважливіших задач, які необхідно вирішити для успішного освоєння планети. Технологія MOXIE лише перший крок в напрямку, який зрештою може привести до того, що люди зможуть виділяти та зберігати кисень прямо на Марсі.

«Це важливий перший крок у перетворенні вуглекислого газу в кисень на Марсі. У MOXIE є над чим працювати, але результати цієї демонстрації технології перспективні, оскільки ми наближаємося до нашої мети — одного разу побачити людей на Марсі. Кисень — це не тільки те, чим ми дихаємо. Він використовується в ракетному паливі, і майбутні дослідники будуть залежати від виробництва палива на Марсі, щоб мати можливість повернутися додому», — заявив Джим Рейтер (Jim Reuter), помічник адміністратора Управління космічних технологій (STDM) NASA.

Що стосується самого експерименту, то він почався з підготовки спеціального приладу, яка зайняла близько двох годин. Після години роботи MOXIE було вироблено 5,4 грама кисню, чого достатньо для життєзабезпечення астронавта протягом приблизно 10 хвилин. Фахівці підрахували, що для зльоту ракети з чотирма астронавтами з поверхні Марса буде потрібно 7 тонн ракетного палива і 25 тонн кисню. При цьому для життєзабезпечення астронавтів на поверхні Червоної планети буде достатньо однієї тонни кисню. Доставлення 25 тонн кисню з Землі є складним завданням, тому вчені вважають більш оптимальним транспортування на Марс великого кисневого конвертера вагою в одну тонну. Такий апарат міг би виробляти кисень в достатній кількості, тому його використання виглядає більш доцільним.

Атмосфера Марса на 96% складається з вуглекислого газу. Принцип роботи приладу, що входить до складу американського марсохода, полягає в відділенні атомів кисню від молекул вуглекислого газу. В результаті цього процесу в марсіанську атмосферу викидається окис вуглецю. Варто також відзначити, що такий процес перетворення вимагає підтримки температури близько 800° C. Для цього блок MOXIE виготовлений з термостійких матеріалів, частина з яких надруковані на 3D-принтері та виконані з нікелевого сплаву. Для утримання тепла також використовується легкий аерогель. На зовнішній стороні корпусу прилад має свій тонке золоте покриття, що допомагає відбивати інфрачервоне тепло, утримуючи його від виходу назовні та заподіяння шкоду іншим частинам ровера.

БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО:

Джерело: NASA

Читайте также:

Яких роботів планують використовувати для дослідження планет

Добровольці проведуть рік на штучній станції, імітуючи життя на Марсі

Створено найкращу інтерактивну карту Марса: вивчіть планету як ніколи раніше

Які нові космічні проекти підтримує NASA в 2023 році