Від розумного годинника до штучних хвиль — сучасні технології у світі класичного серфінгу

Жителі океанського узбережжя ловлять хвилі багато століть, і першим серферам з Полінезії потрібні були лише дошки з бальзового дерева та погода. Непосвяченим може здаватися, що й досі нічого не змінилося. Хіба що дошки із сучасних матеріалів стали легшими. Насправді до мисливців за хвилями прийшли розумні гаджети, просунутий софт та цифрові технології. Розповімо як технології допомагають в серферському спорті.

Сайти та програми — прогнозують погоду та допомагають прокачувати майстерність

Серфінг — це складний вид спорту, яким займаються у мінливих та часто небезпечних умовах. Погода на пляжі може змінитись буквально за пару хвилин. Примхами природи особливо відрізняються тропічні регіони, де у розпал сонячного дня іноді посилюється вітер і налітають грозові хмари.

Спортсмени постійно стежать за прогнозами хвиль, вітру, припливів та відливів. Раніше потрібну інформацію отримували з повідомлень по радіо, але в серф-споті орієнтувалися власний досвід та інтуїцію. Зараз все стало простіше: сайти та мобільні програми дають прогноз погоди в режимі реального часу. Також інтернет-сервіси допомагають спортсменам-початківцям вчитися, а досвідченим удосконалювати майстерність.

Surfline – багатофункціональний ресурс для спортивного серфінгу. Сайт та додаток показують щоденні та тижневі прогнози погоди на популярних серф-спотах по всьому світу. Сервіс навіть підкаже, який товщини гідрокостюм підійде для поточних умов катання.

Ось що серфери дізнаються за допомогою Surfline:

  • час та висоту припливу та відливу;
  • висоту, форму та частоту приходу хвиль;
  • швидкість та напрям вітру;
  • температуру води та повітря;
  • ймовірність опадів.

Також на сайті та в додатку йде цілодобова трансляція з вебкамер – можна в live-режимі подивитися, що відбувається на популярних пляжах для серфінгу. У розділах «Історії» та «Подорожі» спортсмени діляться враженнями від катання, викладають фото та відео з різних спотів.

NobodySurf — додаток, щоб вчитися на досвіді інших серферів. Тут зібрано понад 10 000 відео з проїздами спортсменів різної кваліфікації, віку та статі, зокрема є авторські добірки. Користувачі дивляться, як катаються інші, аналізують сильні прийоми та помилки. Це допомагає виробляти свій стиль.

У додатку також є плейлисти за категоріями складності — новачки можуть дивитися, як ловити маленькі хвилі, а досвідчені спортсмени знайдуть ролики із серфінгом у складних умовах.

Гаджети — зберігають статистику проїздів та забезпечують безпеку

Серферські бренди та технологічні компанії регулярно випускають корисні для спортсменів пристрої. Наприклад, раніше на деяких пляжах черговість катання повідомляли гучномовцем. Свою чергу можна легко пропустити, якщо прослухав оголошення. Зараз такої проблеми немає: серфери стежать за повідомленнями за допомогою розумного годинника та синхронізації з додатками.

Водонепроникний годинник для серфінгу. Такі гаджети випускають, наприклад, Casio та Nixon, але найбільшу популярність мають моделі від Rip Curl та Apple Watch. Пристрої допомагають відстежувати умови катання: показують прогноз хвиль, швидкість вітру та дані щодо припливів та відливів.

Розумний годинник зберігає статистику активності спортсмена. Гаджет підключається до GPS та збирає дані про серф-сесію, які потім можна проаналізувати, зробити висновки та покращити катання.

Яку інформацію зберігає розумний годинник для серфінгу:

  • час у воді;
  • максимальна швидкість;
  • картка проїздів;
  • частота пульсу;
  • кількість спійманих хвиль.

Деякі моделі дозволяють ділитися даними в соцмережах – можна похвалитися вдалим проїздом. Через спеціальні програми розумний годинник синхронізується з вебкамерами на пляжі й зберігає відеозапис катання.

Статистику проїздів цікаво спостерігати у динаміці: наприклад, регулярно збирати дані та відслідковувати прогрес за рік.

Рятувальні браслети. Пристрої допомагають серферам вибратися з води, коли не вистачає власних сил. Солона вода — досить важка рідина, тому великі хвилі можуть тривалий час утримувати серфера під водою. Усередині рятувального браслета знаходиться надувний балон із водонепроникного матеріалу. У разі небезпеки потрібно смикнути за важіль, тоді вуглекислий газ заповнить місткість і браслет потягне спортсмена вгору.

Портативні гаджети для відлякування акул. У багатьох локаціях, де люди займаються серфінгом, живуть морські хижаки. Іноді вони можуть нападати на людину. Тому виробники спортивних гаджетів пропонують кілька варіантів відлякувачів акул:

  • Електричні впливають на сенсорну систему організму тварини. Неприємні фізіологічні відчуття змушують хижака залишити зону дії пристрою.
  • Акустичні — імітують звуки косаток, які відносяться до природних ворогів акул.
  • Магнітні – впливають на органи, чутливі до магнітного поля. Створюють помилкові «сигнали тривоги» у нервовій системі, тим самим відлякують акулу. Вони кріпляться на руку чи ногу і не заважають під час катання. Працюють без джерел живлення, тому не доводиться заряджати акумулятор або міняти батареї.

Багато експертів кажуть, що найефективніші та найзручніші відлякувачі акул — магнітні.

Дошки з мотором дозволяють кататися в будь-якій водоймі. Дошку з двигуном використовують навіть там, де не буває природних хвиль. Наприклад, щоб покататися річкою чи озером. Виробники заявляють, що такі пристрої допомагають новачкам «встати на ноги» з мінімальними зусиллями. Можливо, це дійсно хороший варіант для спортсменів-початківців. При спокійних обставинах вони навчаться тримати баланс і переможуть страх води, а потім можна їхати до океану і ловити хвилі.

Дошки мають вбудований електричний або бензиновий двигун, а для зручності маневрування є спеціальна ручка. Спортсмен керує пристроєм руками та ногами одночасно. Швидкість регулюється кнопкою.

Штучні хвилі — створюють умови для серфінгу далеко від океану

Цей винахід теж допомагає долучитися до катання людям, які мешкають далеко від серф-спотів. Спеціальні машини створюють штучні хвилі у закритих басейнах чи рукотворних водоймах.

Технологія з’явилася у 1970-х роках. Тоді розробникам удалося в басейні створити стоячу хвилю. Потік води постійно прямував знизу нагору похилим дном й утримував дошку на місці. Вийшов симулятор серфінгу: спортсмен тримає баланс, нікуди не переміщається, але ніби ловить хвилю. Тренажер був розрахований на одночасне катання однієї-двох людей.

Поступово техніка удосконалювалася, і тепер штучні хвилі генерують потужні гідравлічні та пневматичні механізми. Такі машини часом займають окремі приміщення.

Сучасні установки створюють умови для серфінгу, максимально наближені до природних. Штучні хвилі виходять різної висоти та форми — як і має бути в океані. В усьому світі відкрилися серф-парки, де одночасно можуть кататися десятки людей.

Популярні штучні серф-парки

  • Wavegarden – перше серф-озеро в Іспанії. Наразі майданчик закритий для вільного доступу та використовується як полігон для випробувань нових технологій у серфінгу.
  • BSR Surf Resort — басейн у Техасі зі штучною хвилею, схожою на океанську. Технологія імітує катання на рифових та піщаних спотах.
  • Surf Lakes — серф-парки в Австралії та США. Хвилю генерує величезний гідравлічний поршень, а рельєф дна надає їй різну довжину та висоту.

Програми для вивчення хвиль – моделюють сценарії проїздів

Серфінг входить до програми олімпійських видів спорту. Люди, які беруть участь у змаганнях, велику увагу приділяють теоретичній підготовці. Наприклад, вивчають фізику прибою та гідродинаміку дощок. На професійному рівні цих знань часто залежить перемога. Існує програмне забезпечення, яке допомагає краще дізнатися про океан і змоделювати можливі сценарії катання.

Shaper Wave Dynamics – програма для вивчення фізики серфінгу та механіки хвиль. Моделює поведінку дошки різної форми на воді. Розраховує важливі фізичні характеристики хвиль: наприклад, опір та тертя. За допомогою програми тренери та спортсмени збирають дані та розробляють стратегію катання.

БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО:

Читайте также:

Google DeepMind навчила робота грати в настільний теніс на рівні людини

Найбільш технологічна та екологічна. Якими ми побачимо Олімпійські ігри 2024

Технології на Євро-2024, які змінюють футбол

Як технології змінюють суддівство у спортивній гімнастиці