Як технології змінюють суддівство у спортивній гімнастиці

Більше десятиліття на змаганнях використовують відеозаписи, щоб вирішити суперечки під час виставлення оцінок. Тепер судді мають нового помічника — штучний інтелект. Прихильники технології вважають, що вона підвищить справедливість та прозорість суддівства. Але чи це піде на користь спорту?

Виступи на чемпіонаті світу зі спортивної гімнастики в Антверпені оцінювали не лише люди. Їм допомагала технологія JSS (Judging Support System, система підтримки суддівства). Система зі штучним інтелектом не замінила суддів — швидше вони могли звернутися до неї за необхідності переглянути результати. Однак для спорту це стало переломним моментом, шлях якого зайняв кілька років.

Вперше Міжнародна федерація гімнастики (FIG) застосовувала JSS на чемпіонаті світу 2019 року для оцінки вправ на кільцях та стрибків з опорою та через козла. З кожним роком кількість змагань, де використовується система, дедалі більшає.

Такі технології в конкурентній боротьбі мають очевидні плюси. Судді повинні звертати увагу на швидкі та малопомітні рухи гімнастів: кінчик пальця ноги, кут шпагату та найменший вигин стегна. Штучний інтелект допоможе позбутися сумнівів щодо технічних питань.

І хоча було доведено, що штучний інтелект закріплює упередженість в інших областях, від житла до найму працівників, прихильники JSS вважають, що в цьому випадку система може її усунути, зробивши спорт справедливішим і прозорішим як для глядачів, так і для гімнастів.

Водночас інші побоюються, що суддівство за допомогою технологій позбавить гімнастику чогось особливого. Гімнастика, як і виїздка чи стрибки у воду, — це суб’єктивний вид спорту, де на результати впливають такі чинники, як національність, тип статури, розташування суддівського крісла та розпливчасті поняття на кшталт «артистизму».

«У спорті потрібно бути трохи суб’єктивним, — каже Кім Тансканен, елітний тренер із гімнастики з Фінляндії. — Для мене позбутися цього означає втратити задоволення й азарт від спорту».

Понад десять років судді з гімнастики використовують відео, щоб вирішувати суперечки з підрахунку балів. Але все ще була потрібна система, здатна вловлювати помилки, недоступні людському оку. Суддя-людина може випустити з уваги дрібні виміри, від яких оцінка зросте або зменшиться: якщо шпагат на 1-2° менше необхідного мінімуму, або якщо гімнаст відхилиться від осі всього на 3-4°.

Система JSS почалася жартома. У 2015 році Морінарі Ватанабе очолював Японську асоціацію гімнастики та готувався стати президентом FIG. У розмові з Хіденорі Фудзівара, керівником підрозділу Fujitsu з розвитку спортивного бізнесу, він пожартував, що скоро змагання судитимуть роботи. Але Фудзівара сприйняв це як заклик до дії.

Через деякий час Ватанабе показали прототип системи. Вражений розробкою, він почав активно просувати ідею суддівства за допомогою штучного інтелекту. У 2016 році, беручи пост президента FIG, він заявив: «Настав час внести інновації до гімнастики».

У 2017 році FIG офіційно оголосила про співпрацю з Fujitsu. Розробка системи зажадала тисячі годин досліджень та роботи.

«Ми розпочали проєкт, хоча у нас не було технології для його реалізації», — говорить Фудзівара, який зараз є менеджером проєкту JSS у Fujitsu.

Спочатку система використовувала самі лазерні датчики, які застосовуються для керування автономними транспортними засобами. З їхньою допомогою почали збирати 3D-дані про скелет гімнастів на змаганнях. Потім, ґрунтуючись на відеозаписах 8 тисяч вправ, модель штучного інтелекту навчили правил суддівства, як розрізняти елементи та інтервали між елементами, а також що вважати зупинкою.

Сьогодні лазери вже не використовуються: на кожний тренажер встановлюють від 4 до 8 HD-камер, які дозволяють отримати запис виступу у 3D, проаналізувати положення суглобів гімнаста, а потім порівняти їх зі стандартами для кожного елемента – це практично в режимі реального часу.

Хоча система все частіше присутня на змаганнях, її застосування, як і раніше, обмежене. Рішення, коли її використовувати, ухвалює суддівська колегія.

У пресрелізі 2021 року FIG пообіцяла, що JSS стане «одним із найбільших технічних досягнень у спорті за останні десятиліття», завдяки тому, що може робити те, що виходить за рамки людських можливостей.

Прихильники JSS також сподіваються, що штучний інтелект у гімнастиці зможе усунути неминучі упередження. І тренери, і гімнасти сходяться на думці, що в нинішньому вигляді суддівство непрозоре: такі фактори, як національність і тип статури, можуть додати свідому та несвідому упередженість, що впливає на бали.

У майбутньому Fujitsu хоче зробити ставку на комерційне використання системи, щоб її можна було продати федераціям гімнастики для практичних занять.

Хоча JSS ще не використовують для оцінки артистизму, можливо це відбудеться в майбутньому. Але поки що система лише доповнює роботу суддів. Чи використовуватиметься вона на Олімпійських іграх у Парижі? FIG відмовилася прокоментувати.

БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО:

Джерело: MITtechnologyreview

Читайте также:

Як зміниться ChatGPT після виходу нової моделі GPT-4o

Останні оновлення Gemini: розширення ключових функцій для більшої кількості мов і країн

«Я не робот»: чому проходити капчі стає все складніше

Аватари від Synthesia можуть передавати людські емоції