Перші фото глибин космосу з телескопа James Webb

12 липня в США презентували перше повноцінне фото з орбітальної інфрачервоної обсерваторії James Webb – найбільшого та найдорожчого в історії космічного телескопа. Присвячений цьому захід відбувся у Білому домі, де виступив президент США Джо Байден, а також директор NASA Білл Нельсон.

Ось це фото з інструмента NIRCam. Це найглибше і найточніше інфрачервоне зображення віддаленого Всесвіту на сьогодні. Цей шматочок Всесвіту покриває ділянку неба розміром приблизно з піщинку, яку хтось на Землі тримає на відстані витягнутої руки.

Щоб роздивитися фото у повному розмірі натисніть на посилання.

На фото зображено потужне скупчення галактик SMACS 0723, яким воно було 4,6 млрд років тому. При цьому гравітація SMACS 0723 діє як гігантська лінза: вона підсилює (але спотворює) світло від об’єктів, що знаходяться за ним. Це дозволяє бачити неймовірно далекі та раніше невидимі для астрономів об’єкти.

Зображення є композицією, зробленою з окремих знімків на різних довжинах хвиль, загальною тривалістю 12,5 год.

Інші зображення з обсерваторії вже завантажені до фотобанку NASA, але до їхнього публічного випуску доступ до них заблокований. Вони з’являться тут.

Місія «Вебба» – доповнити та безпрецедентно розширити відкриття телескопа-попередника Hubble, що працює на орбіті понад 30 років. Астрономи сподіваються, що завдяки йому вдасться дізнатися про ранній етап історії Всесвіту – від перших мільйонів років після Великого вибуху до кінця періоду формування перших зірок та початку формування галактик.

NASA називає телескоп «машиною часу» через те, що він зможе побачити у глибокому інфрачервоному діапазоні (хвильовий діапазон 0,6-28 мкм) галактики, що з’явилися на початку Всесвіту (13,5 млрд років тому і більше) й навряд чи зараз вже існують.

Чутливості «Вебба», кажуть у NASA, вистачило б, щоб засікти теплову сигнатуру джмеля на відстані від Землі до Місяця.

Щоб усунути теплові перешкоди від Сонця, телескоп розмістили в напівтіні Землі та додатково закрили тепловим екраном 21×14 м.

Попри такі приготування та розташування у глибокому космосі, інструменту MIRI для роботи у середньому діапазоні інфрачервоного випромінювання потрібна температура лише у сім кельвінів. Для цього пристрій після природного охолодження протягом декількох тижнів доводиться додатково охолоджувати.

Шеститонний Webb був запущений 25 грудня 2021 року і за місяць подорожі досяг пункту призначення біля точки Лагранжа L2 (зона гравітаційної «рівноваги» в системі Сонце-Земля) на відстані 1,6 млн км від Землі. Площа його збиральної поверхні ~25 м². Щоб фасеткове головне дзеркало діаметром 6,5 м і масою ~700 кг працювало як єдина оптика, кожен із 18 його сегментів має бути вирівняний з точністю приблизно до 1/10000 товщини людського волосся. Сегменти виготовлені з берилію, покритого шаром золота завтовшки 700 атомів. Де є Webb і яка температура його інструментів, у режимі майже реального часу можна відстежувати тут.

Також перші повноколірні зображення та спектроскопічні дані, які становлять наукову цінність,  опубліковані із Центру космічних польотів NASA ім. Годдарда. Кожен знімок одночасно зі стримом публікувався в соцмережах та архіві агентства.

Раніше NASA анонсувало список об’єктів, вже відзнятих телескопом: їх п’ять.

  • Туманність Кіля – одна з найбільших і найяскравіших туманностей на небі, розташована на відстані приблизно 7600 світлових років від Землі у південному сузір’ї Кіля. Туманності – це зоряні ясла, де утворюються зірки. Туманність Кіля є домом для багатьох масивних зірок, у кілька разів більших за Сонце.

  • WASP-96 b – це гігантська планета за межами Сонячної системи, яка складається переважно з газу. Планета, розташована на відстані майже 1150 світлових років від Землі, обертається навколо своєї зірки за 3,4 дня. Вона має приблизно половину маси Юпітера, а відкрили її у 2014 році.
  • Туманність Південне Кільце. Південне кільце, або туманність “Вісім спалахів”, – це планетарна туманність – хмара газу, що розширюється, оточуючи вмираючу зірку. Вона має майже половину світлового року в діаметрі та розташована на відстані приблизно 2000 світлових років від Землі.

На зображенні зліва — результат роботи інструмента NIRCam, який бачить туманність у боижньому інфрачервоному діапазоні. А справа — зображення у середньому інфрачервоному діапазоні, у якому бачить прилад MIRI.

  • Квінтет Стефана – компактна група галактик, розташована приблизно за 290 мільйонів світлових років від Землі у сузір’ї Пегаса. Вона стала першою відомою компактною групою галактик після відкриття в 1877 році.

  • SMACS 0723: масивні скупчення галактик на передньому плані збільшують і спотворюють світло об’єктів позаду них, дозволяючи глибоко бачити як надзвичайно далекі, так і слабко видимі групи галактик (фото розміщено на початку статті).

БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО:

Читайте также:

Які компанії планують вирушити на Місяць у 2024 році

Три галузі технологій, за якими варто стежити у 2024 році

Мільярди ресурсів у космосі, але як і хто може їх здобути?

Яких роботів планують використовувати для дослідження планет