Чому відкладання будильника завдає більше шкоди організму ніж пробудження по першому дзвінку?

Якщо вранці ви натискаєте кнопку «Відкласти будильник» і намагаєтеся подрімати ще кілька хвилин, це може викликати серйозні проблеми зі сном. Спеціаліст в галузі стоматології та щелепно-лицевої хірургії Стівен Бендер (Steven Bender) пояснює: кілька додаткових хвилин сну можуть заплутати мозок, і він почне виробляти речовини, які з часом будуть викликати бажання вставати все пізніше і пізніше.

Багато хто іноді після того, як будильник відзначив потрібний час вибирають «Відкласти будильник», але ці нешкідливі кілька хвилин можуть нам зашкодити. Перш за все варто розібратися, чому ми натискаємо на цю кнопку. Для деяких це просто стара звичка, проте вона також може означати серйозні проблеми зі сном. Доведено, що такі проблеми викликають такі патології, як підвищений тиск, порушення пам’яті та зайву вагу. Як фахівець по лицьовому болю Бендер багато вивчав сон і те, як він впливає на стан пацієнтів з хронічними болями. Тести показали, що багато хто з них страждають від порушень сну.

Що вважати нормальним сном?

Якщо ми відчуваємо втому при дзвінку будильника, чи стане нам краще, якщо подрімати ще трохи? Поки це не підтверджено науковими дослідженнями, але швидше за все — ні. Внутрішній годинник нашого організму управляє його роботою за допомогою так званих циркадних ритмів — фізичних, ментальних і поведінкових змін, які відбуваються щодня.

Більшості дорослих потрібно спати приблизно 7,5-8 годин, щоб провести досить часу у швидкій та повільній фазах сну. Зазвичай за ніч ми чотири-шість разів проходимо цикл з трьох стадій повільного сну та однієї — швидкого. Початок ночі ми проводимо в фазі глибокого сну, а кінець — у фазі швидкого сну.

Якість сну важливо

Для хорошого, глибокого сну потрібно підтримувати цей режим. Якщо його порушити, після пробудження ми будемо відчувати себе втомленими.

На цикли сну може діяти кілька факторів. Наприклад, якщо людина погано дихає уві сні (хропе або страждає апное), це порушує нормальну циклічність і змушує прокидатися з відчуттям неспокою. На якість сну також можуть впливати використання гаджетів, вживання тютюну, алкоголю або їжі пізно увечері.

Часто ми починаємо відкладати сигнал будильника в підлітковому віці, коли наші циркадні ритми дещо змінюються, і нам хочеться пізніше лягати та вставати. Але зайві десять хвилин не допоможуть виспатися. За деякими гіпотезами, це скоріше обдурить мозок, і він почне виділяти більше нейрохімічних речовин, що викликають сон.

Висновок: можливо, краще за все буде встановити будильник на певний час і відразу встати з ліжка. Якщо вранці ви постійно відчуваєте втому, проконсультуйтеся з фахівцем, щоб з’ясувати причину.

БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО:

Джерело: Businessinsider

Читайте также:

Чи можливо буде коли-небудь поділитися снами?

5 причин прокидатись о п’ятій ранку

Як повернути продуктивність за 20 хвилин

Не можете заснути? IKEA допоможе!