Чому стартапам не потрібна чисельна наглядова рада

Фред Дестін, ментор низки стартапів, дає поради тим, хто хоче створити раду директорів та менторів, і забуває, що малим компаніям потрібні маленькі наглядові ради:

—Талановитий молодий французький підприємець нещодавно зателефонував і запитав поради щодо утворення наглядової ради стартапу, оскільки йому треба було закрити черговий раунд посівних інвестицій. В нього склалась ситуація, коли кожен «ангельский» інвестор, котрий підписував чек, хотів автоматично увійти до наглядової ради — і туди ж прагнули потрапити низка провідних учасників венчурної індустрії. Що робити підприємцю в такіий ситуації? Опиратися тискові з усіх сил!

Чому стартапам не потрібна чисельна наглядова рада

Оптимізувати швидкість — перше завдання

На ранній стадії існування стартапу швидкість — це головний показник ефективності вашої діяльності. Маючи в розпорядженні обмежену кількість ресурсів, у своїй стратегії слід вкрай обережно розпоряджатися ними та тим, хто буде керувати цими ресурсами. Правда полягає в тому, що у невеликому стартапі усі важливі рішення лягають на плечі засновника чи співзасновників — включаючи цінову політику, зарплати, інвестиції, фандрайзинг, проблеми із партнерами і наглядовою радою.

Невеличка група людей в складі ради директорів — це запорука того, що рішення будуть прийматися швидко. Ваша мета — зведена до нуля складність у повідомленні рішень, дослідженні показників стартапу, організації зустрічей ради інвесторів чи директорів та прийнятті рішень. Швидкість має стати вашою головною перевагою від самого початку — і швидкість має починатися із роботи топ-менеджменту.

Затишніша атмосфера

На ранній стадії роботи компанії, тісні взаємини із меншою кількістю радників гарантуватимуть вам:

  • будь-яку пораду в потрібний момент і на основі максимальної поінформованості;
  • можливість брати на себе реальні ризики (ті, які вам під силу взяти на себе);
  • змінювати курс стартапу «на ходу».

Найменше, що вам потрібне, — це рада директорів, яка не повною мірою розуміється на реаліях роботи вашої команди та особливостях бізнесу і реагує лише у випадку, коли ситуація стає по-справжньому загрозливою.

Основна можливість для вас у створенні невеличкої групи директорів чи наглядової ради інвесторів — це повна прозорість, включаючи обговорення власних страхів чи обмежень із малою групою партнерів, котрі повністю «занурені» в усі процеси вашого стартапу. Для виживання вашому стартапу на початковій стадії потрібна довіра та кращий рівень роботи — саме це дає менша за чисельністю наглядова рада.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Завжди легше додавати, аніж виключати

На ранній стадії існування найбільшим тиском для вас стане постійне намагання «зміцнити наглядову раду». Важливо не забувати, що додавати нових учасників до наглядової чи консультаційної ради завжди легше, аніж попросити когось із вже існуючих учасників залишити цю раду — особливо, якщо справи вашого стартапу з певних причин йдуть не дуже добре.

Якщо ж компанія має фінансовий успіх та новий раунд інвестицій, ніхто ні за яких умов не захоче залишати наглядову раду, а нові інвестори не стануть чинити опір її розширенню. Саме тому серед стартапів, які пройшли другий раунд венчурного інвестування, звичайною практикою є наглядова рада із 7 учасників, а часом — і з 9, яка ще шукає можливостей для розширення свого складу. На папері всі ці прізвища та посади виглядають чудово; але уявіть собі, що вам доведеться доповідати ситуацію із компанією під час такого собі марафону зустрічей із 11 людьми. Seed-інвестиції — не той етап для стартапу, коли вам потрібна настільки велика наглядова рада. З таким складом топ-менеджерів та «наглядачів» вам доведеться керувати усіма процесами «залізною рукою», а це найчастіше не під силу підприємцям-співзасновникам на початку роботи.

Щодо раннього «додавання» нових членів наглядової ради

Якщо ви хочете розширити наглядову раду, збільшити склад топ-менеджменту стартапу на ранній стадії, ось декілька важливих моментів, про які не слід забувати:

  • жорстко обмежети кількість представників інвесторів у наглядовій раді;
  • упевнитися в тому, що всі місця в складі наглядової ради мають строк чинності в 1 календарний рік, а не є відкритими; і що ротація складу буде відбуватися щорічно;
  • що заохочення членів наглядової ради діє на щорічній грантовій основі, а не на основі вестингової програми зі строком в 4 роки (від 0,1% до 0,25% в залежності від внеску в роботу стартапу);
  • провести чітку дискусію про обов’язки, права, внески, використання контактів, процес найму новий працівників, стратегічні сесії та інші операційні завдання, котрі зобов’язані виконувати чи контролювати члени наглядової ради;
  • дати зрозуміти усім топ-менеджерам в складі наглядової ради, що їхня посада не є пожиттєвою, що ви можете попросити їх піти зі складу наглядової ради та очікуєте на їхнє ставлення із повагою та розумінням до подібного рішення.

Замість висновків

Складність роботи вбиває не лише операційну діяльність стартапу — важить швидкість прийняття рішень, довіра та затишність командної роботи, бо це дає більшість швидших та кращих рішень. Відхилятися від наведених вище рекомендацій треба — але робити це слід обережно. Невелика команда — як і невелика наглядова рада — це завжди краще, аніж велика. Саме тому невеликі групи розробників завжди ефективніше та результативніше працюють за великі; і те ж справедливе для наглядової ради.

Джерело: medium.com/@fdestin

Читайте также:

12 корисних програм для Windows 11, які варто спробувати

Екологічні будматеріали із трави від стартапу Plantd

Як захистити техніку від перепадів напруги

12 багатообіцяючих стартапів у галузі креативного штучного інтелекту