Списки виконаних справ: як вони працюють, у чому користь і де їх вести

Списки виконаних справ — це простий, але потужний інструмент для організації часу, підвищення продуктивності та підтримки мотивації. Вони допомагають не лише структурувати робочі процеси, а й оцінити власні досягнення, що сприяє зростанню впевненості у своїх силах. Завдяки таким спискам ми можемо відстежувати прогрес, аналізувати виконані завдання та ефективніше планувати майбутнє. У цій статті ми розглянемо, як працюють списки виконаних справ, які переваги вони мають для особистого та професійного життя, а також поділимося деякими зручними додатками.

Чому звичайні списки справ не працюють

Про списки справ (вони ж to-do-листи) не чули лише ті, хто живе під каменем. Велика ймовірність, що хоча б раз в житті ви самі намагалися вести їх чи навіть робите це прямо зараз. Такі списки хороші, щоб менше пам’ятати, але при цьому дуже легко закидаються. Адже їх треба розписувати, підтримувати актуальність, оновлювати протягом дня: відзначати виконане, додавати нове, переносити пункти зі зміненими термінами. Загалом до списку справ доводиться включати пункт «Оновити список справ».

У зневіру також вводить той факт, що to-do-лист не тільки допомагає відстежувати прогрес, а й постійно нагадує, скільки ще не зроблено. Викреслювати зроблене приємно, але радість затьмарюється довгим списком справ, що залишилися.

Звичайно, все залежить від конкретної людини та її завдань. Якщо вам to-do-лист допомагають почуватися організованішими й ведуть до цілей, це чудово. Але якщо список незробленого викликає лише тривожність і параліч дії, а не мотивує кинутися в бій і розгрібати все праворуч і ліворуч, можливо, варто змінити підхід.

Як працюють списки виконаних справ

Це той випадок, коли вся суть у назві: у такий список потрібно заносити не те, що потрібно зробити, а те, що вже готове. Він перевертає концепцію to-do з ніг на голову, пропонуючи дивитися на перелік ваших досягнень, а не низку майбутніх завдань.

Всі перенесення та недоробки залишаються за дужками, а список зробленого мотивує почуватися краще і постаратися ще трохи, щоб додати більше рядків. Плюс мозок не зможе змусити вас ігнорувати досягнення, коли вони розписані та перебувають у вас перед очима.

Зовсім не обов’язково вести такий список для робочих завдань, хоча це й очевидне застосування техніки.

За допомогою списку виконаного можна відстежувати прогрес зі своїх хобі, проєктів, звичок і навіть відносин. Якщо відчуваєте, що віддаляєтеся від сім’ї та друзів і це вас турбує, можете записувати значні взаємодії: дзвінки, зустрічі, обговорення чогось важливого.

Як вести список виконаних справ, щоб не залишити через тиждень

Порада «просто записуйте все, що зробили» проста і зрозуміла, але, щоб виробити звичку і збільшити користь, трохи структури та правил не завадять.

  • Переконайтеся, що вам зручно вести список. Тримайте блокнот на столі, якщо плануєте вести запис під час роботи, або виберіть потрібний гаджет. Якщо користуєтеся декількома пристроями, краще вибирати кросплатформний сервіс.
  • Не завищуйте стандарти. Десять маленьких кроків у бік мети за тиждень мотивуватимуть краще, ніж кілька великих, але записаних із різницею на місяць.
  • Сфокусуйтеся на корисних та позитивних речах. Звичка записувати все поспіль, звичайно, допоможе швидко роздмухати список, але вас навряд чи мотивуватимуть записи про три рівні Candy Crush, пройдені замість роботи, або сварку з ріднею, якщо метою було зміцнити стосунки.
  • Записуйте цифри. Кількісні показники простіше відстежувати поглядом по списку: цифри виділяються серед букв. Та й «віджався вранці 25 разів» звучить набагато конкретніше, ніж «віджимався».

В яких додатках вести список готових справ

Суворих рекомендацій та універсального кращого методу не існує: писати можна і на папері, якщо вам так приємніше та зручніше. Спробуйте різне і вибирайте, що вам більше до вподоби.

Нотатки

Власне, підійде будь-який нотатник, яким ви регулярно користуєтеся, за умови, що він підтримує марковані списки або чеклисти (дивлячись що комфортніше і приносить більше задоволення саме вам). Ідеально, якщо він має можливість закріпити замітку нагорі списку, щоб не шукати її щоразу.

Планувальники

Хоча концептуально списки виконаних та запланованих справ протилежні, технічно їх реалізувати можна приблизно однаково. Взяти to-do-лист за основу може бути зручно, якщо ви вже використовуєте таку програму, але вирішили змінити підхід. А ще якщо плануєте комбінувати: наприклад, писати плани для робочих завдань, а виконане — для відстеження вивчення іноземної мови.

Переналаштувати сервіс просто: достатньо перевірити, що автоматичне видалення виконаних пунктів вимкнено. Після цього записуйте завдання і відразу позначайте їх зробленими, щоб отримати дозу дофаміну та рухатися далі.

Спеціальні програми

Так, під списки виконаних справ уже випускають окремі програми. Що логічно, вони максимально прості та нагадують полегшені планувальники. Як правило, всі можливості обмежені записом зробленого. У деяких випадках до пунктів можна додавати картинки та додатковий текст або дивитися статистику.

Приклади таких застосунків для IOS: Done List – Simple Task Note, Done! – Happy Productivity або Android: Done List – Simple Task Note, Tasks: To Do List & Planner

Більше цікавого:

Читайте также:

6 додатків для смартфона, щоб нагадати про свої почуття та стати ближче

11 розширень для Chrome зі штучним інтелектом, які змінять вашу роботу

Як вибрати клавіатуру для роботи, ігор та інших занять

Кращі поради та хитрощі при роботі з ChatGPT