Чому всі ваші дроти постійно плутуються? Цьому є наукове пояснення

Феномен дротів подібний до феномену бутерброда – якщо останній завжди падає маслом вниз, то проводи завжди заплутуються. Ті, хто будь-коли використовував дротяні навушники, наприклад, вакуумні або вкладиші, знають, що перш ніж їх почати використовувати, завжди доводиться розплутувати. Так само завжди заплутуються кабелі живлення від різних пристроїв та побутової техніки. Як і у випадку з феноменом бутерброда, феноменом проводів є наукове пояснення. У 2007 році вчені навіть провели дослідження, завдяки якому виявили, що дроти приречені на заплутування. Це відкриття було відзначено Шнобелівською премією.

Які дроти заплутуються сильніше за інших

Під час свого дослідження, яке було відзначене Шнобелівською премією, вчені провели експеримент – вони неодноразово кидали шматки мотузки різної довжини в коробку, а за кілька секунд діставали їх. Загалом автори провели понад три тисячі випробувань. В результаті вдалося виявити, що приблизно в половині випадків мотузка витягалася з коробки з вузлом.

При цьому дослідники виявили, що ймовірність заплутування мотузки залежить від її довжини. Відрізки завдовжки менш ніж 46 сантиметрів практично ніколи не заплутувалися. Але за перевищення цієї довжини, ймовірність заплутування різко збільшувалася. Тому дослідники дійшли висновку, що довжина 46 сантиметрів є мінімальною для того, щоб мотузка заплуталася (щонайменше раз обмоталася всередині коробки навколо себе).

Як заплутуються дроти

Експеримент, про який йдеться, проводився на мотузках, але можна припустити, що подібним чином поводяться і дроти. Як повідомляють автори роботи, після скручування мотузки її кінець може переміщатися випадковим чином над або під сусідньою секцією. Це призводить до широкого спектра різних заплутаних конфігурацій.

У міру того, як мотузка сплітається, утворюються вузли. Причому, прості вузли можуть утворювати складні. Через те, що розплутування саме по собі вкрай малоймовірне як з енергетичного погляду (для розплутування необхідна певна енергія), так і статистичного, загальна картина рухається у бік заплутування великої складності. Простіше кажучи, є велика ймовірність появи на мотузці складних вузлів.

У міру збільшення довжини нитки виникає більше витків. Це означає, що чим довша мотузка, тим вища ймовірність появи складних вузлів. У середньому мотузка утворює вузол із сімома перетинами. У деяких випадках під час експерименту виникали вузли, що містять до одинадцяти перетинів. Відповідно, розплутати такі вузли набагато складніше. Про це автори дослідження повідомили у виданні Proceedings of the National Academy of Science.

Але, що найцікавіше, збільшення довжини мотузки підвищувало ймовірність її заплутування лише до певних меж. Коли довжина мотузки перевищує 150 сантиметрів, можливість утворення вузлів знижується. Причина в тому, що довга мотузка має обмежений простір усередині коробки, тобто менше місця, щоб переміщатися і заплітатися. На думку дослідників, з цієї причини пуповини рідко заплутуються в обмеженому просторі матки.

Що робити, щоб навушники не заплутувалися

Вищеописане дослідження досить умовне. Не складно здогадатися, що схильність дротів чи мотузок заплутуватися залежить не тільки від їхньої довжини, а й багатьох інших факторів, наприклад, від гнучкості. Крім того, багато залежить від того, наскільки довго дроти перебувають у русі. Наприклад, якщо ви обережно покладете навушники в кишеню якоїсь речі, що висить у шафі, вони навряд чи заплутаються. Але якщо навушники будуть у кишені куртки чи джинсів, у яких ви ходите, то напевно заплутаються. Під час руху вони переплітатимуться і закручуватимуться.

Одне дослідження показало, що навіть просто струшування коробки з проводами призводить до утворення вузлів за лічені секунди. Причому вузли виникають різні, від простих, до дуже складних. Наприклад, дроти навушників здатні утворювати до 120 різних видів вузлів.

З усього вищесказаного можна дійти невтішного висновку, що дроти й мотузки неспроможні не заплутуватися. Це буде відбуватися до тих пір, поки ви не вживете заходів, щоб запобігти цьому процесу. Зробити це нескладно, наприклад, у випадку з навушниками, достатньо змотати їх у кільце та перемотати посередині. Для цього можна використовувати спеціальні дротяні стяжки або навіть звичайний шнурок.

Крім того, щоб запобігти заплутуванню проводів, можна намотати їх на якийсь предмет. Наприклад, проводи навушників можна намотати на олівець, пластикову картку, запальничку тощо. Головне зафіксувати їх так, щоб вони не розкрутилися.

Більше цікавого:

Джерело: PNAS

Читайте также:

Зупинити старіння: передові стартапи в галузі геронтології

Як комп’ютерна модель 1970-х спрогнозувала загибель людства у XXI столітті. Частина перша

Активне шумозаглушення в навушниках: шкода та користь

Як використання штучного інтелекту впливає на нашу продуктивність?