10 технологій, які викликали страх, а зараз стали буденністю

Людство завжди прагне до чогось нового, тому нові технології постійно з’являються в нашому житті. Але не всі й не завжди розуміють, для чого вони створені та як працюють, тому деякі люди ставляться до сучасних новацій з деяким острахом. Сьогодні поговоримо, про 10 технологій, яких ми боялися, а сьогодні використовуємо їх щодня.

Кожного разу, коли з’являється нова технологія, знаходяться люди, які починають малювати у своїй уяві страшні наслідки, до яких може призвести їх застосування, мабуть, це вже десь там на генному рівні, у підкірці головного мозку. Подеколи такі фобії виглядають абсурдно і смішно. На краще чи на гірше, але нові технології та гаджети постійно змінюють наше життя.

У всякому разі, далеко не треба ходити – поширення автономних автомобілів, штучного інтелекту, роботів – ми боїмося, що вони вийдуть з-під контролю і почнуть знищувати людство. Так само й досі люди бояться нового стандарту зв’язку 5G, навіть існує ціла теорія змови, нібито він створений для контролю над нашим розумом. І так далі, і так далі.

Тим часом історія показує, що існує багато сучасних технологій, до яких ми спочатку ставилися скептично, але в кінцевому підсумку виявилось, що боятися не було чого, і тепер вони стали невіддільною частиною нашого життя. Тож згадаємо, що ми говорили про перші мобільні телефони, Інтернет, Wi-Fi, стільниковий зв’язок, перші смартфони тощо.

Мобільні телефони

Зараз це виглядає смішно, але більшість людей боялись перших мобільних телефонів. Про їх шкідливість ходили легенди, деякі з них навіть існують досі. Ви напевно знаєте хоч одну людину у своєму оточенні, яка досі вірить в якесь випромінювання, яке може вразити наш мозок, або підкорити волю. Деякі й досі стверджують, що не варто прикладати смартфон до вуха, бо це може спалити ваші мізки, тому нібито не можна тримати мобільний телефон біля вуха, особливо, коли набираєш номер або чуєш перші сигнали виклику. Саме це може нашкодити вашому здоров’ю.

Таких міфів було і є повно. Але зараз мобільні телефони є й у дітей, і у дорослих, і у людей похилого віку. Без телефону неможливо навіть уявити собі сучасне життя.

Інтернет

Поява глобальної мережі Інтернет теж неабияк лякала людей, а багато хто не вірив в успіх цієї «безглуздої вигадки». Не вірив у широке розповсюдження Інтернету навіть засновник компанії Microsoft Білл Гейтс, який вважав, що людство ще не доросло до усвідомлення можливостей глобальної мережі.

А ви пам’ятаєте, коли вперше під’єдналися до мережі? І це характерне «пікання» модему при з’єднанні… і побоювання, що якщо користуватися надто довго, то у наш комп’ютер потраплять віруси й спалять його. Ну а віруси тільки й чекали, щоб накинутися на наш ПК і знищити його якнайшвидше. І взагалі, цей ваш інтернет безглуздий!

Так, зараз це виглядає смішно і дивно. Без глобальної мережі ми просто собі не уявляємо і хвилини життя. Інтернет дає можливість працювати, вчитись, спілкуватись, знаходячись у різних куточках планети, отримувати інформацію звідусіль. Інтернет для сучасного людства став предметом першої необхідності.

Монітори

Скажімо чесно – ЕЛТ-монітори завжди виглядали жахливо. Ці дивні, товсті тумби, що займали багато місця на столі, були жахливого чорно-сірого кольору, постійно мерехтіли, смужки на екрані легко можна було помітити неозброєним оком. Нас постійно лякали, що вони шкідливі, тому що радіація, тому що можливі захворювання раком тощо. Не дивно, що ми турбувались про своє здоров’я, коли доводилося довго дивитись на них. У середині 2000-х років були поширені побоювання, що випромінювання від моніторів з електронно-променевою трубкою може навіть викликати викидні у вагітних жінок. Якась частка правди в цьому була і є, але сучасні монітори вже зовсім інші.

Річ у тім, що технології моніторів з року в рік динамічно розвивалися і змінювалися, виробники постійно намагалися зробити їх максимально нешкідливими для людського організму, і тепер це дійсно відповідає дійсності у моніторах з LCD та OLED панелями. Але не буде перебільшенням, якщо стверджувати, що саме ЕЛТ-монітори призвели до погіршення зору у багатьох людей яким зараз близько 40 років.

Wi-Fi

Вбивчий страх перед Wi-Fi має те саме коріння, що й побоювання ЕЛТ-моніторів: йдеться про невидиме випромінювання, яке, на думку деяких людей, має жахливі наслідки, наприклад, «електрочутливість» та рак. У газетах постійно з’являлося багато жахливих заголовків про потенційну небезпеку Wi-Fi. Всі чули про шапочки з фольги, які наче мають захистити людей від шкідливого випромінювання. Це дійсно тиражувалось в пресі, нібито підтверджувалось деякими «вченими». Але на сьогодні немає правдивих доказів будь-яких шкідливих наслідків бездротових технологій будь-якого роду. Коли ця технологія почала використовуватися, людям знадобилося багато часу, щоб переконатися в її нешкідливості.

Але всі ці безглузді міфи не завадили бездротовому зв’язку стати буденною річчю. Зараз Wi-Fi-роутер можна зустріти майже в кожній оселі, неважливо, чи це сучасний мегаполіс, чи глухе село десь в Карпатах.

Розвиток аудіотехнологій

Радіо, касети, компакт-диски, Napster, нарешті, потокові музичні сервіси. Коли аудіотехнології змінювалися, завжди можна було почути «кінець музики, якою ми її знаємо». Тим часом якщо подивитися на цей список, то це просто багато різних способів насолодитися музикою. Вініл ще живий, касети повернулися до вокалу, а хтось ще й досі купує диски, щоб підтримати улюблених виконавців. А отже музика, як бачите, вічна.

Раніше дітей лякали, що вони стануть глухими від навушників, мозок буде перевантажений, що це може викликати всілякі захворювання. Але нічого такого не відбулося, а навпаки – аудіотехнології й надалі розвиваються, а ринок навушників постійно збільшується. Хтось слухає музику з вінілових платівок, а хтось віддає перевагу Spotify, YouTube Music чи Apple Music. Кожен робить свій вибір сам.

Мережа стільникового зв’язку

Мобільний зв’язок, особливо, вежі стільникового зв’язку завжди були приводом для тривоги, міфів, придуманих жахів. Про їх випромінювання ходило багато легенд. То вони викликають ракові захворювання, то можуть зробити чоловіків і жінок безплідними, то сигнал може перетворити людину на зомбі. Чого тільки не придумували. А скільки теорій змов, буцімто, великі корпорації, завдяки стільниковому зв’язку хочуть всіх контролювати, прослуховувати та слідкувати.

Але все одно люди дзвонять з мобільного телефона друзям, рідним та колегам, вже не кажучи про мобільний Інтернет, який дозволяє спілкуватись у чатах, отримувати необхідну інформацію, де б ви не знаходились. Мобільний зв’язок став для багатьох справжнім рятунком під час воєнних подій в Україні.

5G

Окремої згадки заслуговує мережа 5G, про шкідливість якої сперечаються вже понад два роки. Схема таких суперечок класична. Противники нової мережі 5G намагаються довести непотрібність оновлення мережі, бо навіщо новий стандарт, якщо і старий все ще всіх задовольняє. Також присутня і теорія змови, мовляв, компанії хочуть надприбутків і прагнуть контролювати все населення Землі. Деякі навіть згадали, що вежі 5G випромінюють мікрохвилі з такою ж частотою, як і мікрохвильовки. Що є правдою, але ці мікрохвилі розсіяні й нешкідливі, адже нові стандарти випромінювання були створені, щоб запобігти шкідливому впливу на організм людини. А використання цих технологій ще з 1980-х років минулого століття наочно довело, що вони не становлять загрози для людини.

І так далі й так далі, але наразі, якщо ви живете у великому європейському місті, вам майже весь час доводиться мати справу з мережею 5G. В Україні теж планують її розгорнути найближчим часом. Багато сучасних смартфонів, навіть в бюджетному сегменті, вже отримали підтримку 5G.

Комп’ютерні ігри

Ще 15-20 років тому шанувальникам комп’ютерних ігор доводилося ховатися по закутках, і зізнаватись, що їм подобається грати, було соромно. Скільки негативу про геймерів чули й читали! Деякі «експерти» стверджували, що саме комп’ютерні ігри винні в тому, що підлітки товстіють, стають малорухливими, хворіють. Також наголошували, що саме ігри є вбивцями соціальних навичок, що це навчальні посібники для масових вбивць. Найабсурднішими були міфи про те, що ігри настільки захоплюють нашу уяву, що гравці забудуть, як розмножуватися, а чоловіки взагалі поступово вимруть…

Проте, сьогодні бути айтішником і геймером – це навіть модно. У популярних мережевих магазинах одягу ви можете знайти одяг, наприклад, таких брендів, як PlayStation або Fortnite. І люди залюбки носять футболки з назвами популярних ігор. І це дуже добре! Найголовніше, що з часом змінилося стереотипне уявлення про геймерів, правда виявилася зовсім іншою. Всі побачили, що геймери достатньо освічені люди, яким просто подобається саме так проводити свій вільний час, або заробляти таким способом. Вони просто люблять грати в комп’ютерні ігри.

Цифрова дистрибуція

Що? Витрачати гроші на купівлю файлів, ігор та фільмів, коли я можу завантажити їх безоплатно з торентів? Більшість користувачів саме так розв’язували це питання. Популярність торентів зашкалювала, але ситуація з часом кардинально змінилась.

Виявилось, що цифрове розповсюдження може бути достатньо зручним способом придбати фільм або улюблену гру. Воно стало частиною життя, а купівля компакт-дисків і, зокрема, ігор на фізичному носії вже відійшла на другий план. Особливо на комп’ютерах, де диски використовуються все рідше, а ігри важать настільки багато, що їх встановлення з кількох носіїв, ймовірно, займе більше часу, ніж завантаження гри з бібліотеки в Steam, Origin або Epic Games Store. І більшість прихильників цього способу доведуть, що зручніше оплачувати покупку онлайн, бо не доведеться довго чекати кур’єра з улюбленою грою. Достатньо просто після оплати завантажити оригінал гри на диск свого ПК чи ноутбука.

Смартфони

Для більшості сучасної молоді смартфон є звичним явищем. А пам’ятаєте, коли з’явився перший iPhone, де була лише одна основна кнопка, а решту треба було робити на сенсорному екрані? Це було дивно. Більшість людей з недовірою ставилися до цієї ідеї, називаючи її утопічною.

А зараз, коли береш в руки кнопковий телефон, то вже іноді не знаєш, що з ним робити, де натискати. Сучасні смартфони стали справжніми міні-комп’ютерами в кишені у кожного. Завдяки мобільному Інтернету цей пристрій здатен не тільки надавати інформацію, але й робити чудові фотографії, знімати зворушливі відео, щоб потім ділитись ними в Instagram, Facebook, TikTok. Людство навіть впало в деяку залежність від смартфонів. Всі встають зранку і миттєво заглядають у свій смартфон, щоб почитати новини, повідомлення від друзів та рідних. Дивно, але те, чого ми боялись, навпаки, полегшило наше життя.

Можливо, через деякий час так само роботи, автономні машини, штучний інтелект, віртуальна та доповнена реальність, а може й технології космічних прибульців стануть буденністю, так само як те, про що ми розповіли в цій статті. Але то вже буде зовсім інша історія, інший світ…

БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО:

Читайте также:

Epic Games назвала топ-20 ігор 2023 року

Новинки геймерської індустрії з виставки CES 2024

Як відеоігри допомагають знайти роботу

Пристрій для усвідомлених сновидінь дозволить працювати навіть уві сні