Без слів: нова розробка дозволяє давати голосові команди, не вимовляючи ані слова

Уявіть, що у вас в голові є версія Amazon Alexa або Google Assistant, здатна надавати вам корисну інформацію кожного разу, коли вам це необхідно, до того ж у вас немає потреби вимовляти хоча б одне слово і ніхто не буде чути, що система вам відповідає. Вдосконалена версія цієї ідеї є основою для майбутніх технологічно-утопічних мрій, таких як Neuralink Ілона Маска. Це свого роду цифрова надбудова до кори головного мозку, яка дозволить нашому мозку підключитися до небаченого раніше машинного інтелекту.

Схожий задум має й Арнав Капур (Arnav Kapur), аспірант лабораторії MIT Media. І він вже навіть продемонстрував прототип своєї розробки.

Нинішня версія пристрою AlterEgo трохи схожа на мікрофон з навушником, який поп-зірки використовують на сцені. Він не є зовсім непомітним, проте, мало відрізняється від головних гарнітур – хедсетів – що набули великої популярності у людей, які не мають змоги або не хочуть тримати телефон біля вуха.

За всіма ознаками AlterEgo – це пристрій, який найбільше наблизився до технології читання думок. Ні, насправді він не зчитує електричні сигнали з вашого мозку, але дозволяє вам беззвучно ставити питання, а потім отримувати відповідь за допомогою технології кісткової провідності. Для людини з порушеннями мовлення цей пристрій також можна використати для диктування слів, які потім прочитає комп’ютер.

«Протягом всієї історії персональних обчислень комп’ютери завжди були зовнішніми системами, з якими ми певним чином взаємодіяли. Мова йде про настільні ПК, смартфони, інструменти штучного інтелекту і навіть роботи, — говорить Капур. — Чи зможемо ми змінити цю парадигму? Чи зможемо розширити людські здібності та інтегрувати потужність обчислювальної техніки та машинного інтелекту в природні здатності людини?»

Як це працює

Уявимо, наприклад, що вам цікаво, яка зараз погода у Кейптауні, в Південній Африці. Подібно до цифрового асистента Siri, AlterEgo міг би відшукати цю інформацію в інтернеті та повідомити відповідь у звуковій формі, яку здатні почути лише ви. А що скажете з приводу передачі інформації на розумні домашні пристрої, які дозволять увімкнути чи вимкнути світло, або запустити кавову машину з іншої кімнати? А як щодо спілкування в інших країнах, коли ви говорите фразу про себе та моментально перекладаєте її на іншу мову, щоб обговорити певні теми з місцевими жителями? А може ви б хотіли миттєво робити складні обчислення без калькулятора?

Але застосування нової технології стає глибшим, якщо розглянути питання про те, як такий пристрій можуть використовувати люди з нейродегенеративними захворюваннями, типу хвороби Альцгеймера. Наприклад, внутрішньо записувати семантичну інформацію та отримати доступ до неї пізніше. Або запропонувати невимовлені підказки у вигляді допоміжних засобів для полегшення запам’ятовування. Метод диктанту показав свою ефективність для людей з вадами мовлення, спричиненими різними хворобами, починаючи від інсультів, травм мозку та пухлин до хвороби Паркінсона, ALS (хвороба Лу Герига), хвороби Хантінгтона, ДЦП тощо.

Головна мета AlterEgo — надати можливість людям, що мають патологію мови, спілкуватися з іншими в режимі реального часу. За словами Капура, загальна кількість людей у ​​США, які мають подібні проблеми, становить близько 7,5 мільйонів, в еквіваленті це майже увесь штат Вашингтон.

То як працює ця потенційно революційна технологія? Арнав Капур пояснив, в чому її сутність.

«У мові залучено понад 100 м’язів. Тепер уявіть, що ви не використовуєте певну їх частку і розмовляєте самі з собою, не вимовляючи нічого в голос, не рухаючи губами, щелепами або м’язами обличчя. Система фіксує ледь чутну неврологічну активацію внутрішніх мовних систем з поверхні шкіри, навіть якщо джерело сигналу знаходиться всередині».

Капур називає принцип електричної комунікації «валютою людського тіла». Коли людина бере в руку келих води, рухає очима або набирає текст на комп’ютері, це генерує електричний сигнал, який проходить по нервах і активує конкретний м’яз у певній формі, щоб завершити дію.

«Ви можете розглядати систему внутрішнього мовлення як невелику електричну батарею, і ми відстежуємо зміну напруги. Ретельно вимірюючи коливання електричного поля, ви можете відчути активацію нервово-м’язового блоку — це потім транслюється в мовлення. Штучний інтелект навчається розпізнавати ці сигнали, а потім осмислює їх як команди. В підсумку пристрій надсилає аудіовідповідь через звуковий канал, що проведений у внутрішнє вухо людини. Це дозволяє не порушити природне слухання навколишнього середовища користувачем».

Сила внутрішньої мови

Пристрій AlterEgo поки що не доступний у продажу, хоча за свою розробку Арнав Капур вже отримав студентську премію Lemelson-MIT у розмірі $15 тисяч. Якщо це рішення успішно вийде на ринок, то напевно здобуде чимало призів та наробить багато шуму в ЗМІ.

«Наш пріоритет — розробити неінвазивну та не нав’язливу систему, де етика не стоїть на другому плані, — говорить Капур. — Зараз ми з усіх сил вдосконалюємо технологію та працюємо над її розгортанням».

Сподіваємось, що дуже скоро ви зможете придбати такий пристрій і для себе. Якщо, звичайно, вам цікавий тихий голос у вас в голові, не чутний для всіх інших, що зможе відповісти на будь-яке ваше питання.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Джерело: Digital Trends

Читайте также:

Конкурс AI City Challenge — які рішення для міст запропонували переможці

Чи потрібно писати від руки, коли всюди використовуються клавіатури?

Танець робопсів Boston Dynamics на честь приєднання компанії до Hyundai Motor. Відео

Музика, яку можна покласти в кишеню: історія аудіокасет і їх творця Лу Оттенса