Як отримати електронний цифровий підпис та як ним користуватися

Україна воює на різних фронтах, зокрема на економічному. Попри воєнний стан, підприємці можуть скористатися багатьма державними послугами в електронному вигляді. Портал і застосунок «Дія» та можливість підписати документи електронним цифровим підписом спрощують багато процесів для бізнесу, а отже посилюють українську економіку. Розбираємося, як користуватися електронним цифровим підписом.

Що таке електронний цифровий підпис

У законодавстві прописане таке формулювання: електронний цифровий підпис (ЕЦП) — це вид електронного підпису, отриманого за результатом криптографічного перетворення набору електронних даних, який додається до цього набору або логічно з ним поєднується. Він дає змогу підтвердити його цілісність та ідентифікувати підписувача. Електронний цифровий підпис накладається за допомогою особистого ключа та перевіряється за допомогою відкритого ключа.

Фактично, це той-таки розчерк в спеціальному розділі договору або будь-якого іншого документу, що підтверджує ваші наміри. Проте в ЕЦП записані ваші ПІБ, ідентифікаційний код платника податків, дата народження, адреса електронної пошти, іноді номер телефону тощо.

ЕЦП можуть користуватися як фізичні особи, так і юридичні. Згідно з ЗУ «Про електронні довірчі послуги», кваліфікований електронний підпис має таку ж юридичну силу, як і власноручний підпис, і має презумпцію відповідності власноручного підпису.

Визначають три види електронних підписів, а саме:

 • Простий ЕЦП — низький рівень безпеки.
 • Вдосконалений ЕЦП — середній рівень безпеки.
 • Кваліфікований ЕЦП — високий рівень безпеки (він же КЕП).

Для чого потрібен ЕЦП

ЕЦП активно впроваджують в Україні для спрощення та прискорення документообігу між суб’єктами господарської діяльності. Це посилює конкурентоспроможність українських підприємств і в цілому сприяє розвитку ділової практики. А ще це додатковий бар’єр безпеки, оскільки підробити електронний цифровий підпис неможливо.

Електронний цифровий підпис відкриває масу можливостей. За його допомогою можна авторизуватися та отримувати послуги у:

 • електронному кабінеті Державної податкової служби;
 • онлайн-будинку юстиції;
 • вебпорталі Пенсійного фонду України;
 • загальнодержавному вебпорталі «Держзакупівлі»;
 • офіційному вебсайті НАЗК;
 • Міністерстві соціальної політики;
 • МВС України;
 • Кадастрі 2.0.;
 • Єдиному держпорталі адмінпослуг тощо.

І це не повний список, оскільки кількість послуг зростає з кожним оновленням.

Як отримати електронний цифровий підпис

З появою ресурсів на кшталт «Дія» стало набагато легше здійснювати чимало операцій, які раніше вимагали часу та терпіння. Так само і з ЕЦП.

Щоб отримати ЕЦП, треба звернутися до установ, що займаються кваліфікованим наданням електронних довірчих послуг, або АЦСК — акредитованих центрів сертифікації ключів. Простою мовою, можна прийти до банку із затвердженого переліку («Ощадбанк», «ПриватБанк» тощо) й отримати сертифікат електронного підпису. «ПриватБанк» дає змогу створити й завантажити ЕЦП за кілька хвилин у вебверсії «Приват24».

Для офлайн-подання фізичній особі треба зібрати невеликий пакет документів:

 • Оригінал паспорта (чи ID картка) і його копія.
 • ІПН і його копія.
 • Реєстраційна картка.

Для отримання КЕП юридичній особі потрібні наступні дані:

 • Заявка на реєстрацію для отримання посиленого сертифіката відкритого ключа встановленого зразка.
 • Заява про приєднання до договору «Про надання послуг електронного цифрового підпису» у двох екземплярах.
 • Оригінал статуту чи його нотаріально завірена копія.
 • Копія свідоцтва про державну реєстрацію, завірена підписом керівника, або виписка (витяг) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців.

На сайті Міністерства цифрової трансформації є повний список акредитованих організацій, де можна отримати ЕЦП.

Як активувати, підписати та перевірити документ у «Дія. Підпис»

Тепер можна підписувати будь-який документ в pdf-форматі, просто натиснувши «Поділитися» (вибрати «Дія. Підпис» на самому файлі).

Для перевірки правдивості підпису треба завантажити вже оформлений документ на портал «Дія».

На жаль, український ЕЦП за кордоном використати не можна. Проте Міністерство цифрової трансформації працює над впровадженням так званого транскордонного ЕЦП. Зараз іде процедура сертифікації в програмі EU4Digital, або, звичною мовою, участі в пілотних проєктах для такого електронного підпису.

Фіналом цього процесу стане визнання електронних довірчих послуг між країнами-учасниками цієї програми.

Чи можна використовувати ЕЦП на сторонніх ресурсах

Використання таких платформ, як DocuSign, AdobeSign, InstaDoc, PandaDoc, є суперечливим. Чи має юридичну силу такий підпис? Спробуймо розібратися.

Спершу треба зазначити, що судової практики з цього питання на цей момент немає, відповідно, про формування судового прецеденту говорити рано.

У вищезгаданому переліку кваліфікованих постачальників електронних довірчих послуг цих платформ немає, а значить і електронний підпис, сформований на них, не матиме юридичної сили.

З іншого боку, якщо проаналізувати такі нормативно-правові акти як Регламент ЄС 910/2014, Цивільний кодекс України, а також Закони України «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи й електронний документообіг», «Про електронну комерцію», то можна зробити висновок, що інформації, яка міститься в цифровому підписі, досить, щоб визнати укладений договір дійсним.

Закон «Про електронні довірчі послуги» вказує, що електронний підпис не у формі кваліфікованого електронного підпису не може визнаватися недійсним лише на підставі невідповідності КЕП. Тобто використання згаданих платформ визнається законним, якщо це влаштовує усі сторони угоди та ґрунтується на принципі Pacta sunt servanda (це означає, що кожен чинний договір є обов`язковим для його учасників, і вони мусять його добросовісно виконувати).

БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО:

Читайте также:

Як видалити російський контент з пошукових систем та соціальних мереж

Від органів на запит до аналізу стародавньої ДНК: 10 передових технологій 2023 року від MIT

Вчені розробили альтернативний метод охолодження — іонокалоричний

12 стартапів з України на CES 2023