Хто винайшов телевізор — історія появи улюбленого девайса

Хто знав, що винахід телевізора майже двісті років тому стане основою появи сучасних смартфонів, планшетів і навіть автомобільних приладів. Адже все починалося з отвору в диску і простих ламп розжарювання. Зараз ми дивимося по ньому етер або YouTube, але ще півтори сотні років тому цей прилад був дивною, нікому не зрозумілою дивиною. Щоб стати культовим побутовим приладом і оселитися буквально в кожному будинку і навіть у кожному сучасному пристрої, телевізор як технологія пройшов величезний шлях довжиною майже у 200 років. Хоча насправді все почалося ще раніше – з часів середньовіччя.

Перші натяки на існування якогось «зображення» з’явилися ще VI столітті, коли було придумано камера-обскура. Це порожня коробка з міліметровим отвором, через який проходить світло та потрапляє на протилежну стінку у вигляді перевернутого зображення. Примітивний, але на той момент дивовижний і корисний винахід став прообразом сучасних технологій спочатку фотоапаратів, а потім і телевізорів.

Початок досліджень

Щоб показати зображення на екрані, пристрій має його звідкись прийняти. Перші проєкційні прилади винайшли ще в 1600-х роках. Для показу була потрібна проста система на базі тієї ж камери-обскури або перископа, а також джерело зображення — наприклад, освітлювальний прилад і сам об’єкт «знімання». Такі системи переважно використовувалися в медицині для демонстрації різних хірургічних процесів студентам. Це відбувалося у реальному часі, але за стіною.

Однак проєктор — це лише оптичний прилад, який можна назвати покращеною версією стародавнього «театру тіней». А телевізор це не тільки оптика, але ще й електроніка. Так от, основоположником телебачення та інших технологій передачі інформації на відстань можна вважати шотландського вченого Джеймса Клерка Максвелла. В 1873 він запропонував теоретичні основи електромагнітних хвиль, на яких надалі були побудовані сучасні технології бездротової передачі. Однак він не був тим, хто винайшов перший телевізор у світі.

Автором концепції телебачення вважається німецький інженер Пауль Ніпков, який у 1884 році запатентував «диск Ніпкова» — пластину, що обертається, з отворами, через які проходить світло, дозволяючи розкладати зображення на лінії. У кожному отворі встановлено світлочутливий датчик, який збирав дані, а потім передавав їх по проводах у вигляді електричних імпульсів. Пізніше для цього навчилися використовувати радіозв’язок.

Ось як виглядає і працює перший телевізор у світі — точніше, його аналог, зібраний на сучасних механізмах і компонентах. У прикладі демонструють відео, однак наприкінці 19 століття такий самий телевізор спочатку використовувався для передачі статичних картинок, а потім уже почав працювати з динамічними сценами.

Втім, і цей учений не є творцем телевізора. Однак його ідея лягла в основу багатьох подальших розробок у галузі телебачення — нині придуманий німецьким ученим процес називають «рядковою розгорткою». За допомогою такого методу можна вловлювати не тільки статичне, але і зображення, що рухається, а потім передати його і відобразити, використовуючи підсилювач сигналу, звичайну лампу і такий же диск, що обертається з ідентичною швидкістю.

Хто винайшов перший телевізор

Активна робота над технологіями та ідеєю передачі зображення на відстань розпочалася у 20-х роках минулого століття. Спочатку шотландський інженер Джон Берд продемонстрував роботу механічного телевізора – пристрою, створеного на основі диска Ніпкова. Вже в 1926 році він провів першу публічну «трансляцію» зображення об’єкта, що рухається.

Потім справжній прорив був здійснений інженером Володимиром Зворикіним, який жив і працював у США. Там же він вигадав іконоскоп — електронну трубку, яка перетворює зображення на електричний сигнал і назад. Пізніше її видозмінені аналоги знайшли застосування у телевізорах з урахуванням кінескопів.

Так, його винахід став черговим кроком до створення електронного телебачення. Паралельно йому американський винахідник Філо Тейлор Фарнсуорт теж працював над власною системою, яка використовувала електричні сигнали передачі зображення. Результати роботи цих двох винахідників стали головними каталізаторами розвитку телебачення.

Очевидно, що точно сказати, хто і в якому році винайшов телевізор, не можна — це диво техніки з’явилося на світ спільними зусиллями багатьох людей, які працювали над ідеєю телебачення протягом десятків років.

Де винайшли телевізор як пристрій

ТБ як звичний сучасній людині «екран» з’явився в 30-х роках минулого століття, коли у Великій Британії почалися регулярні трансляції BBC саме з використанням технології електронного телебачення. А вже 1939 року на Всесвітній виставці у Нью-Йорку компанія RCA представила перший у світі комерційний телевізор. Такий могли купити та встановити всі охочі — звісно, ​​якщо це дозволяли зробити фінанси. Пізніше розвиток ТБ призупинилось через геополітичні проблеми у світі.

Зате через десять років індустрія різко просунулася вперед — 1953 року в США було продемонстровано та затверджено першу систему кольорового телебачення стандарту NTSC, а до початку 60-х лабораторія Philips провела перші тести із запуском «кольорового» сигналу. Так у світі стартувала трансляція кольорового телебачення, а «Філіпс» розпочала випуск кольорових телевізорів, які надовго стали візитівкою компанії.

Зараз телебачення дуже відрізняється від того, яким воно було навіть двадцять років тому. Ще сильніше відрізняються самі телевізори – вони стали плоскими, великими та яскравими. Тепер це не просто екрани, а справжні портали у цифровий світ, де можна не лише дивитися канали та відеоролики, а й навіть відвідувати сайти — наприклад, прочитати історію створення телевізора прямо з телевізора.

До речі, якщо ваш телевізор працює справно, але вже занадто старий для підключення до інтернету або взагалі не підтримує функції Smart TV, не поспішайте витрачатися на новий пристрій — зараз «смарт» можна зробити хоч радянську «Райдугу». Для цього знадобиться лише спеціальна приставка та п’ять хвилин вільного часу. У цьому матеріалі ми розповіли, як зробити будь-який телевізор розумнішим.

Більше цікавого:

Читайте также:

Історія зародження даркнету: від військових лабораторій до Tor Browser

Топ найцікавіших гаджетів на MWC 2025. Частина друга

Топ найцікавіших гаджетів на MWC 2025. Частина перша

Винаходи жінок, які змінили світ