Російські окупанти ігнорують усі правила ведення війни, у тому числі щодо поводження з цивільним населенням на тимчасово окупованих територіях. При затриманні або перевірці документів є ризик, що окупанти вимагатимуть показати їм смартфон, щоб переглянути фотографії або прочитати листування. Про такі випадки повідомляли українці, яким вдалося втекти з окупованих районів на півдні та сході.
Ми підготували поради про те, як приховати свої дані у соцмережах від перегляду та врятувати своє життя.
Соціальні мережі
Облікові записи в найпопулярніших соцмережах – Instagram та Facebook – можуть цікавити окупантів, враховуючи, що на них можна побачити вашу громадянську позицію. Якщо ви перебуваєте у тимчасово окупованому місті чи селі, або збираєтеся проїжджати через блокпост росіян, радимо тимчасово видалити облікові записи.
У Facebook це можна зробити таким чином: у «Налаштуваннях» вибрати пункт «Ваша інформація у Facebook», далі – «Деактивація та видалення», де ви зможете тимчасово деактивувати обліковий запис. Потім радимо видалити сам додаток, а при можливості – відновити його та обліковий запис.
У Instagram перед деактивацією облікового запису ви можете завантажити свої дані – тобто пости з фотографіями. Це можна зробити так: зайти до «Налаштування», далі – «Конфіденційність та безпека», потім подати запит на завантаження даних у зручному форматі.
Щоб деактивувати свою сторінку, у меню «Параметри» виберіть «Редагувати профіль» і знизу натиснути «Тимчасово закрити мій обліковий запис».
Відновити облікові записи у Facebook та Instagram можна за повторного логіну.
Важливо заборонити відновлення облікового запису за номером телефону, якщо є така опція. Під час переїзду через блокпост радимо оформити eSIM в iPhone від якогось іншого оператора або купити нову SIM-карту, щоб номер телефону не збігався з номером прив’язаним до соцмереж, а оригінальну сімку викинути або сховати.
Ще одна порада – оформляти (або переоформити) облікові записи на eSIM, яку можна деактивувати на час проїзду через блокпости.
Фотографії
У небезпечній ситуації прийняття рішення про видалення фотографій може бути дуже мало часу. Радимо заздалегідь налаштувати збереження фото у хмарі.
Для смартфонів на Android це сервіс Google Photos, що автоматично підтягує фотографії, зроблені на пристрої. Усі необхідні параметри – завантаження, можливість ділитися – можна встановити у налаштуваннях.
Коли весь необхідний контент завантажено на Google Photos, сервіс можна видалити, а галерею повністю очистити.
Ця порада актуальна і для власників iPhone. Для них існує сервіс iCloud, який зберігає фото, документи тощо і підтягує їх із пристроїв.
Браузери та месенджери
Очистіть історію пошуку у браузерах заздалегідь. Це можна зробити в налаштуваннях, вибравши пункт «Історія». Використовуйте опції «приват» або «інкогніто», що не зберігають історію пошуку та паролі з логінами.
Листування в месенджерах переведіть у секретний режим. Це можна зробити в налаштуваннях кожного чату в месенджерах Telegram, Viber та WhatsApp – зайти в налаштування чату та вибрати опцію «Почати секретний чат». Так ваше листування одразу ховатиметься. Також можна видалити окремі чати та сам додаток месенджера.
Що ще можна зробити
- регулярно очищайте історію телефонних викликів на смартфоні;
- вимкніть зображення повідомлень на заблокованому екрані, щоб ніхто випадково не зміг їх побачити;
- не забувайте про функцію скидання до заводських налаштувань – вона знаходиться у загальних налаштуваннях смартфона. При використанні телефон повернеться до стану після його придбання.
- відключіть функції розблокування обличчям та відбитком пальця – так стороннім буде складніше увійти до важливих програм.
- не користуйтеся російськими або небезпечними програмами: ДМБ Таймер, VK, Однокласники, Getcontact.
- увімкніть блокування смартфона після невдалих спроб розблокувати його.
БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО: