Серія пристроїв ThinkPad X1 Extreme 2nd Gen належать до категорії захищених бізнес-ноутбуків особливо високої продуктивності. За твердженням Lenovo, ця серія лептопів перевірена на витривалість за 20 процедурами та 12 тестами стандартів Міністерства оборони США MIL-STD 810G. Також вона контролюється на стійкість під час додаткових 200 процедур у лабораторіях Lenovo. Звичайно, це не захист класу IP65, як в Panasonic Toughbook, і все ж таки, якщо на клавіатуру вилити трохи рідини, то нічого страшного не буде. Хоча отвори для портів та вентиляційні решітки в ньому, звичайно, бояться води.
Дизайн
Корпус Lenovo ThinkPad X1 Extreme 2nd Gen (20QV0010RT) виготовлено з алюмінієвого сплаву та карбону (скловуглецеве волокно). Вага ноутбука – 1,7 кг, а товщина – менш як 19 мм (18,4 мм). Матеріал корпусу – міцний, матовий і приємний на дотик. Єдине, що на цій поверхні одразу залишаються сліди рук, які доволі складно видалити. Втім, це заважає хіба що коли треба сфотографувати ноутбук для статті, в усіх інших випадках не має значення.
Клавіатура – зручна, острівного типу (chiclet-style), має функцію підсвічування і виглядає доволі надійною. Клавіші розташовані в 6 рядів, хід складає приблизно 1,5 мм, що вельми зручно. Підсвічування клавіатури можна регулювати за допомогою комбінації кнопок Fn+Space: вимкнене, слабке, яскраве. Що не сподобалося в клавіатурі, так це розташування клавіші Fn – до нього треба звикати. З якоїсь причини Fn поставили там, де у переважної більшості ноутбуків інших виробників розташована кнопка Ctrl. Та навіть більше – в ноутбуках Lenovo серії Legion та ThinkBook кнопка Fn також розміщена справа від Fn, а не навпаки. Якщо згадати, що кнопка Ctrl залучена в таких популярних комбінаціях при роботі з офісним ПЗ як Ctrl+A, Ctrl+S, Ctrl+C, Ctrl+V та інших, то стає зрозумілим, що плутанина з розташуванням цієї клавіші таки ж стає доволі неприємною незручністю (звичайно, якщо ви користуєтесь набором наосліп).
Традиційно для бізнес-серії ThinkPad X1, пристрій оснащений тензометричним джойстиком типу TrackPoint. Але є, звичайно, і тачпед – діагоналлю 12 см, з трьома кнопками, розташованими над сенсорною панеллю. Ці ж кнопки використовуються з тензометричним датчиком. Взагалі в Lenovo ThinkPad X1 Extreme 2nd Gen варто комбінувати використання трекбола та тачпеда, перший – для швидкого переміщення курсору, другий – для точного і плавного пересування. До речі, для своїх ноутбуків Lenovo пропонує також стильну бездротову мишу ThinkPad X1 Wireless TouchMouse, що працює від акумулятора та обладнана сенсорною доріжкою замість колеса для скролінгу. На жаль, серед її переваг можна назвати хіба що оригінальний зовнішній вигляд та компактні габарити. Із-за специфічної конструкції миша у користуванні незручна, як мінімум таке враження складається після експлуатації звичайної дротової мишки для десктопів з великими «клікабельними» кнопками.
На нижній панелі ThinkPad X1 Extreme 2nd Gen по краях розташовані два динаміки потужністю по 2 Вт кожний. Вони досить гучні – звук буде добре чути навіть за кілька метрів від ноутбука – але не дуже гарні по якості. Як мінімум, музику через них точно не варто слухати, а от для голосових записів вони дуже навіть підходять.
Новинка підтримує автентифікацію користувача через сканування відбитків пальця, розпізнавання обличчя та через зчитувач смарт-карток. Сканер відбитків пальців – квадратний сенсор розміром приблизно 10х10 мм – розташований справа від клавіатури. Сканер простий у налаштуванні, працює швидко та надійно. Можна також розблокувати комп’ютер за допомогою процедури розпізнавання обличчя та комплексу з веб-камери та IR‑камери, що розташовані над дисплеєм. Ця технологія також працює дуже швидко, до того ж вона відмінно функціонує навіть в темряві завдяки інфрачервоній камері. Правда, якщо ви боїтесь кібератаки та зламу відеокамери й завжди закриваєте шторкою об’єктив, то технологія розпізнавання обличчя вам не підходить. Про безпеку та конфіденційність збережених файлів дбає дискретний криптографічний чип ТРМ 2.0, який шифрує дані на носії. На пристрої встановлено ліцензійну операційну систему Windows 10 Pro.
Обчислювальний блок
Модель ThinkPad X1 Extreme працює на базі 6-ядерного процесора дев’ятого покоління Intel Core i7-9750H, який обробляє 12 потоків даних одночасно. Цей чип, що був анонсований у 2-му кварталі минулого року, виготовлено по 14-нанометровому техпроцесу, він має базову тактову частоту 2,6 ГГц, а у Turbo-режимі показник досягає 4,5 ГГц. Вбудована в процесор графічна система Intel UHD 630 підтримує роздільну здатність 4K та до 3 дисплеїв одночасно.
Розрахункова теплова потужність Intel Core i7-9750H сягає чималих 45 Вт, що всього на 20 Вт менше, ніж у десктопних процесорів. Тому ThinkPad X1 Extreme вимагає ретельно продуманої системи охолодження і, на щастя, вона тут є. Два вентилятори затягують повітря через решітку на ніжній панелі, далі повітря проходить через мідні радіаторні трубки й виходить через боковий отвір поруч з шарніром дисплею. При невеликому навантаженні (1-2%) вентилятори зазвичай не працюють, температура всередині складає приблизно 50-55° C, а корпус може бути місцями теплий. При високому навантаженні температура перевищує 70°C, до того ж вмикаються вентилятори, які добре чути. Втім, система охолодження (як мінімум, поки ноутбук новий і не забруднений пилюкою) не настільки шумна, щоб відволікати від роботи.
Окрім інтегрованого графічного адаптера Intel UHD 630 в пристрої є дискретна відеокарта nVidia GeForce GTX 1650 із 4 ГБ пам’яті. Цей адаптер, що був випущений у квітні минулого року, належить до класу геймерських пристроїв і створений на базі архітектури NVIDIA TuringTM. Чип TU117 виготовлений по 12-нм техпроцесу FFN на фабриці TSMC. Енергоспоживання відеокарти сягає 50 Вт. Найчастіше операційна система автоматично перемикається між вбудованим та дискретним відеоадаптерами в залежності від навантаження і вимог для виконання конкретного завдання. Тобто при слабкому навантаженні залучений економічний Intel UHD 630, якщо ж використовуються потужні додатки типу відеомонтажу чи 3D-рендерингу, то вмикається дискретний відеоадаптер. Також можливе об’єднання потужностей вбудованого і дискретного GPU.
Також ThinkPad X1 Extreme 2nd Gen може похизуватися 16 ГБ оперативної пам’яті DDR4-2666 МГц, які забезпечують швидку роботу при запуску ресурсомісткого програмного забезпечення. До того ж в лептопі передбачено вільний слот, коштом якого можна розширити обсяг пам’яті.
Окремо треба відзначити SSD-накопичувач Samsung об’ємом 512 ГБ, що працює через інтерфейс NVM Express найновішого стандарту NVMe 1.3. По даних тестування за допомогою утиліти HD Tune в режимі зчитування даних накопичувач досягає швидкості 1700 МБ/с, що приблизно у 20 разів вище, ніж традиційний механічний HDD.
Але ThinkPad X1 Extreme 2nd Gen справді дуже швидкий – при такому апаратному обладнанні він просто не може бути повільним. Офісні додатки та YouTube навантажують процесор не більше, ніж на 5-7%, але й таки програми, як інструменти для відеомонтажу, працюють також дуже швидко.
Комунікації
Ноутбук Lenovo ThinkPad X1 Extreme 2nd Gen укомплектований двома портами USB 3.1, двома USB 3.1 Type C з підтримкою Thunderbolt 3 та одним портом HDMI. Також в лептопі є SD-рідер та зчитувач смарт-карт. Трохи збентежила наявність тільки двох USB-портів формфактору Type-A. Адже якщо припустити, що до одного підключена бездротова миша, а до другого – «флешка», то до під`єднання, скажемо, принтера вже немає вільного порту.
Для підключення до локальної мережі передбачений конектор Micro LAN, правда для користування ним доведеться додатково купити перехідник Micro LAN to Ethernet. Також є інтегрований адаптер Wi-Fi 802.11ac, що підтримує два радіодіапазони. Модуль Bluetooth 5.0 стане у пригоді для обміну файлами з бездротовими пристроями.
Дисплей
Лінійка ноутбуків ThinkPad X1 Extreme 2nd Gen постачається з дисплеєм діагоналлю 15,6 дюйма, де роздільна здатність може бути як Full HD, так і 4К. Модель, що потрапила на тест, була обладнана IPS-екраном Full HD з підтримкою Dolby Vision HDR та антибліковим покриттям. Яскравість до 500 ніт дозволяє комфортно працювати з екраном в яскравий сонячний день. IPS-матриця забезпечує кут огляду до 178 градусів.
Dolby Vision HDR – це спільна розробка Dolby Laboratories і Lenovo, створена спеціально для ноутбуків. Взагалі це кінематографічна технологія, суть її у відтворенні дуже контрастних кольорів, завдяки максимальному збільшенню яскравості світлих ділянок і затемненню темних. В результаті зображення стає якіснішим та реалістичнішим.
Втім, в ноутбуках поки не можна встановити екран, який дозволить повноцінно відчути ефект від контенту з розширеним динамічним діапазоном, та все ж зображення з Dolby Vision більш імпресивне та реалістичне. Правда, ефект HDR можна відчути тільки в графічних чи відеоредакторах, або при перегляді фільмів. Для звичайного офісного ПЗ ця технологія мало актуальна.
Автономна робота
Ноутбук оснащений акумулятором з 4 комірок місткістю 80 Вт-год, який, відповідно до специфікації, забезпечує до 14 годин роботи. Втім, тестовий зразок працював від акумулятора лише близько 10 годин – і це в офісному режимі роботи, при мінімальному навантаженні процесору. Повне зарядження від комплектного блоку живлення займає приблизно 1,5 години.
Резюме
Модель Lenovo ThinkPad X1 Extreme 2nd Gen відрізняється чудовою продуктивністю, якісним дисплеєм, продуманою системою охолодження та привабливим дизайном. Але є і речі, які засмутили. Серед них – не дуже зручний тачпед (все ж таки без мишки переміщати курсор не дуже зручно), наявність лише двох USB-портів Type-A, незручне розташування клавіш на клавіатурі (мається на увазі Ctrl та Fn). Крім того, автономність не відповідає заявленій в специфікації, хоча можливо пояснення полягає в специфіці тестового зразка. Втім, загалом це дуже хороший бізнес-ноутбук. Єдине, що при ціні близько 73 тисяч грн цей пристрій по кишені буде далеко не кожному.
Характеристики
- Дисплей: 15.6″, HDR 1920х1080 (Full HD), IPS
- Процесор: Intel Core i7 i7-9750H, 2,6 – 4,5 ГГц
- Кількість ядер/потоків: 6/12, ядро Intel Coffee Lake (дев’яте)
- Оперативна пам’ять: DDR4-2666 МГц, 16 ГБ
- Тип накопичувача: SSD, 512 ГБ
- Відеокарта: дискретний, nVidia GeForce GTX 16хх
- Модель GPU: nVidia GeForce GTX 1650, Intel UHD Graphics 630
- Обсяг GPU, МБ: 4096
- Операційна система: Windows 10 Pro
- Акустика: Dolby Audio Premium, 2 x 2,0 Вт
- WEB-камера, Мп: 1,0
- IR камера: Є
- Порти:
- 1 x HDMI
- Micro LAN RJ-45, Мбіт/с
- 2хUSB 3.1 1Gen
- 2 x USB 3.1 Type C (Thunderbolt 3 up to 40Gbps)
- DVD: пристрій без дисководу
- Клавіатура: є підсвітка та вологозахист
- Маніпулятори: трекпоінт, тачпад (Multi-Touch)
- Мережа та комунікації: Bluetooth 5.0, Wi-Fi 802.11 ax
- Безпека: сканер відбитків пальців, розпізнавання обличчя, TPM модуль, отвір під замок Kensington
- Акумулятор: 80 Вт*год, до 14 годин роботи
- Швидка зарядка: присутня
- Матеріал корпуса: карбон
- Габарити (ШхГхВ), мм: 361,8 x 245,7 x 18,4
- Вага, кг: 1,7
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Lenovo ThinkPad T590 – міцний та потужний бізнес-ноутбук
- Имя мне легион — игровой ноутбук Lenovo со скоростным SSD NVM Express
- Новий суббренд ThinkBook від Lenovo: у фокусі мілленіали та покоління Z