Чому бути перфекціоністом — шкідливо та як боротися з цією рисою

Перфекціонізм не завжди приводить до успіху. Навпаки, прагнення до досконалості часто заважає нам досягати цілей. Письменниця, експерт по продуктивності та підприємниця Таня Далтон вважає, що прийшов час бути недосконалими, і ось чому.

Життя перфекціоніста — біль і боротьба. Здається, що час летить все швидше, а справ стає більше. Це викликає стрес і занепокоєння. Пандемія погіршила ситуацію, особливо для жінок з дітьми. Матері взяли на себе основне навантаження під час пандемії: їм доводиться стежити за дітьми, працювати, займатися будинком — і все це в замкнутому просторі. Внутрішній перфекціоніст вимагає виконати всі завдання і лає, якщо щось йде не так. Але знаєте що? Не варто його слухати.

Бути уразливими, недосконалими та втомленими — це нормально. Раковина з брудним посудом на тлі в Zoom або гавкіт собаки під час відеодзвінка — теж нормально. Ми всі люди, і у нас є життя крім роботи.

Що не так з перфекціонізмом

Парадоксально, але часто перфекціонізм заважає продуктивності. Якщо ми прагнемо до досконалості, то можемо швидко вичерпати всі сили або постійно прокрастинувати.

Що робити? Напевно ви не раз чули, що перший крок до розв’язання проблеми — її визнання. Це дійсно так. Для початку визначте, до якого типу перфекціоністів ви відноситися:

  • Борець — не відчуває проблем з запуском проєктів, але завжди ставить перед собою нереалістичні цілі. Такі перфекціоністи дуже багато працюють, але не отримують бажаного результату і постійно борються з невдачами.
  • Ідеаліст — витрачає занадто багато часу на роздуми та постійно сумнівається в собі. Цей тип перфекціоністів часто так і не приступає до справи, тому що хоче зробити все ідеально і боїться невдач.

Визнати проблему і зрозуміти, чому ви не маєте наміру звертатися результату — великий крок на шляху до продуктивності та гармонії.

П’ять питань для перфекціоніста

«Ні» — просте слово з трьох букв. Але багатьом з нас дуже важко його говорити. В результаті ми погоджуємося виконати завдання, які нам не подобаються або на які немає часу. При цьому ми хочемо зробити все ідеально.

Ось п’ять простих запитань, які потрібно задати собі при появі нової справи:

  • Ви хочете взятися за цю задачу?
  • Що вам дасть цей проєкт?
  • Скільки часу займе завдання?
  • У вас є цей час?
  • Вам подобається це робити?

Якщо при відповіді хоча б на одне питання ви розумієте, що не готові взятися за справу, відмовтеся від неї. Важливо бути чесними з собою, тоді сказати «ні» іншим буде легше.

Останнє питання — найважливіше. Погоджуйтеся тільки на ті проєкти, які приносять вам радість або користь.

Пріоритети — спосіб впоратися з перфекціонізмом

У будь-якому правилі є винятки. Іноді нам доводиться робити те, від чого ми не в захваті. Але тут на допомогу приходить правильне розставлення пріоритетів.

Одна з ознак вигоряння через перфекціонізм — почуття безпорадності та втрати контролю над життям.

Коли ми не знаємо, за що братися і з чого почати, то відчуваємо пригніченість і тривогу. У цьому випадку спробуйте визначити пріоритети та дотримуватися їх.

Розберемо триступеневу систему розставлення завдань за пріоритетами.

  1. Важливі та термінові завдання — їх треба зробити швидко, тому що вони допомагають нам досягати цілей. Але якщо ви постійно перебуваєте в такому режимі, то не залишаєте часу на спокійні роздуми й пошук нестандартних рішень.
  2. Важливі, але не термінові завдання — вони не вимагають швидкого рішення, але сприяють успіху в кар’єрі та особистому житті. При цьому вони можуть вислизати з поля зору, тому що у них немає конкретних термінів. Такі завдання допомагають нам розвиватися, тому їм треба приділяти найбільше уваги.
  3. Не важливі, але термінові завдання — вони не приносять нам користі, але вимагають швидких рішень. Цим завданням треба приділяти якомога менше часу, навіть якщо вони здаються невідкладними.

Без пріоритетів ми робимо все підряд і нічого не встигаємо. З пріоритетами ми визначаємо найважливіші завдання і в першу чергу робимо їх. Решта завдань ми виконуємо в тому випадку, якщо для цього є час і сили.

Також розставляння пріоритетів допомагає впоратися з так званим «паралічем прокрастинації», від якого страждають багато перфекціоністів. Нас лякає велика кількість завдань і в підсумку ми так і не можемо визначити черговість справ. Дотримання пріоритетів відрізняє продуктивних людей від постійно зайнятих.

БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО:

Джерело: Medium

Читайте также:

Топ-7 додатків які допоможуть сконцентруватися на завданнях

10 неймовірних TED Talks про управління часом, які слід дивитися прямо зараз

Чи може прокрастинація на роботі мати позитивні наслідки?

5 причин прокидатись о п’ятій ранку