Хай буде дощ! Усе про технологію засівання хмар в ОАЕ

За підрахунками ООН, до 2025 року близько 14% населення світу зіткнеться із нестачею води. Особливо важко буде посушливим країнам, таким як ОАЕ, де випадає 120 мм опадів на рік і навіть менше.

Один зі способів задовольнити зростальний попит на прісну воду — засів хмар. Ось як це працює.

Засів хмар — спосіб модифікації погоди, спрямований на збільшення кількості опадів. За даними Всесвітньої метеорологічної організації, технологія допомагає боротися із посухами та екстремальними погодними умовами 56 країнам.

У 1990 році в ОАЕ запустили Дослідницьку програму збільшення опадів (UAE Research Programme for Rain Enhancement Science, UAEREP). У проєкті беруть участь різні організації, зокрема NASA.

У Дубаї та ОАЕ засів хмар працює досить ефективно. Крім того, він обходиться приблизно на 60% дешевше за опріснення води.

  • У 2016 році було здійснено 177 польотів.
  • До 2019 року — майже 200 операцій із засіву хмар, з них 8 — у жовтні 2019 року, що принесло 6,7 млн куб. м води.
  • У 2022 році — 311 операцій (це близько 1 тис. льотних годин).

Як утворюють штучний дощ?

ОАЕ стали однією з перших держав Близького Сходу, де почали застосовувати засів хмар. Країна використовує новітні технології та радари, щоб безперервно спостерігати за атмосферою та пов’язаними з нею змінами.

Щоб штучно викликати опади, країни використовують три способи.

З повітря

Найчастіше в ОАЕ застосовують метод, у якому ядра конденсації скидають із літака. Національний центр метеорології ОАЕ (National Centre of Meteorology, NCM) має на меті збільшити обсяг опадів не менше ніж на 15%, використовуючи щільні хмари, що рухаються над Перською затокою.

Ядра конденсації містять солі, переважно магній, хлорид калію і хлорид натрію. Літак вистрілює ними в купчасті хмари, де вони прискорюють конденсацію, утворюючи краплі води, які достатньо важать, щоб викликати дощ.

На утворення хмар впливають дві повітряні маси: верхня та нижня. Ракети із солями скидають у верхню повітряну масу, яка поглинає їх у міру згоряння частинок солі.

Частини солі, що згоріли, прикріплюються до крапель вологи в хмарах — через конденсацію дощові краплі стають важчими та більшими. Кристали солі сприяють утворенню та виділенню вологи в хмарах, яка потім перетворюється на опади.

За повідомленнями, для таких операцій NCM використовує чотири літаки та шість пілотів. Базою для них є аеропорт Ель-Айн, розташований близько до гір. Літаки злітають, як тільки з’являються купчасті хмари.

Вчені з ОАЕ також протестували новий метод з використанням дронів, які спрямовують до хмар електричний заряд, внаслідок чого краплі злипаються. Так великі краплі падають на землю, а не випаровуються на півдорозі. Вважається, що надалі цей метод замінить авіаційний.

З землі

Другий метод — система модифікації погоди, що включає наземні генератори, які вистрілюють сіллю у хмари із землі. Такі установки розміщені в районі гори Джабаль Хафіт та міста Ель-Фуджайра.

За допомогою нанотехнологій

Наразі NCM тестує новий метод, який залучає нанотехнології. Кристали солі, укладені в наночастинки діоксиду титану, направляють до хмар, щоб зробити дощові частинки щільнішими та підвищити ймовірність того, що вони будуть падати у вигляді опадів.

Наскільки ефективним є засів хмар?

За даними Національного центру метеорології ОАЕ, ймовірність дощу у чистій атмосфері збільшується на 30%, а у запиленій – на 15%. Однак це не остаточна відповідь, і дослідження з цієї теми, як і раніше, ведуться.

Також очікується, що ефективність засіву хмар підвищуватиметься в міру розвитку технологій.

БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО:

Джерело: MyBayut

Читайте также:

Виростити котедж: як виглядатимуть приватні будинки з живих дерев

3D-друк, рослинна шкіра та біорозкладні кросівки: у пошуках екологічної альтернативи взуття

Британський стартап обіцяє відновити льодовики Арктики

Як штучний інтелект погіршує екологічну ситуацію на планеті. Дослідження