Що станеться з нашою планетою, якщо Антарктида розтане

Антарктида, цей величезний і віддалений континент, покритий товщею льоду, здається недосяжним і незмінним. Проте зміни клімату загрожують його стабільності, і сценарій повного танення льодів Антарктиди перестав бути науковою фантастикою. Що станеться з нашою планетою, якщо Антарктида розтане? Розберемо детально в статті.

Рівень моря підніметься на 58 метрів

Щоб весь Антарктичний льодовиковий щит розтанув практично повністю, достатньо підвищення середньої світової температури на 10 градусів. При цьому рівень моря підніметься на 58 метрів.

Це спричинить знищення багатьох прибережних міст. Серед них — Лондон, Нью-Йорк, Новий Орлеан, Каїр, Бангкок, Венеція, Копенгаген, Мумбаї, Калькутта, Гонконг, Шанхай, Буенос-Айрес, Сіетл, Сан-Дієго, Рига та Стокгольм.

Не тільки міста, а й окремі регіони та цілі країни можуть сховатися під водою. Наприклад, великі райони Нідерландів та Данії, значні території Канади, Бангладеш, майже весь американський штат Флорида, Парагвай та частина Центральної Америки будуть затоплені. А Камбоджа перетвориться на острів.

Китай і Австралію лихо також торкнеться. Насамперед прибережні китайські провінції, де мешкають близько 600 мільйонів осіб, і густонаселене австралійське узбережжя, де зосереджено приблизно чотири п’яті населення континенту.

Будинки майже 40% жителів планети змиє

Згідно зі звітом Світового банку, якщо в найближчі 30 років середня загальносвітова температура підвищиться на 2 градуси, приблизно 216 мільйонів жителів країн Африки (на південь від Сахари), Південної Азії та Латинської Америки будуть змушені залишити свої будинки. Таких людей називають кліматичними біженцями.

Що буде, якщо температура підвищиться одразу на 10 градусів? За словами гляціолога з Каліфорнійського університету Метью Морлігема, майже 40% населення планети живуть у зонах, які можуть бути затоплені, якщо Антарктида розтане. Отже, у світі з’явиться щонайменше 3,5 мільярда кліматичних біженців.

Людство зазнає нестачі прісної води

Ті, хто живе в глибині континентів, можуть подумати, що танення антарктичних льодів вплине тільки на мешканців узбережжя. Але це не так.

На Антарктиді зосереджено близько 61% усієї прісної води на Землі. Зрозуміло, у замороженому вигляді. Здавалося б, якщо континент розтане, то у світі одразу вирішаться всі проблеми з питною водою. Проте насправді ефект буде протилежним.

Якщо рівень моря підніметься на згадані 58 м, солона вода Світового океану почне проникати у ґрунтові води у глибині континентів. Це не тільки зменшить запаси питної води, а й завдасть величезної шкоди сільському господарству. Зрошення стане неможливим — навіть на відносній відстані від берегів у колодязях та водоносних горизонтах з’явиться сіль.

В океані виявиться багато потенційно небезпечних мікроорганізмів

Дивилися фільми жахів на кшталт «Дещо» Карпентера, де ворожі людям форми життя, що мільйони років чекають у льодах, відмерзали та влаштовували побоїще? Мікробіологи з Університету штату Монтана вважають, що це цілком реалістичний сценарій. Звичайно, гігантських інопланетних павуків-мутантів у вічній мерзлоті не знайти, а ось щось на кшталт бубонної чуми чи сибірки — будь ласка.

Вчені називають Антарктику сховищем генів. Деяким «законсервованим» там мікроорганізмам понад 8 мільйонів років, і вони досі життєздатні. Танення льодів звільнить віруси, бактерії, грибки та інші мікроби, що досі мучилися в пастці.

Загальмувати поширення хвороб буде вкрай складно, тому що сучасні живі істоти не мають імунітету до стародавніх загроз.

Відомі випадки, коли патогени, що розморозилися, заражали людей. Наприклад, у 2016 році давні спори сибірки, що зберігалися у льодах Сибіру, ​​призвели до смерті дитини та госпіталізації ще 20 людей, попутно вбивши кілька тисяч оленів.

Вчені з університету Гельсінкі змоделювали поширення мікроорганізмів з вічної мерзлоти та дійшли висновку, що навіть один древній патоген може стати причиною масових епідемій і смертей по всьому світу.

Загалом, якщо все, що спить у льодах Антарктиди, раптово прокинеться і виявить себе в океанічній воді, пандемія коронавірусу здасться людству легкою сезонною нежитю.

По всій планеті посилиться сейсмічна активність

Танення Антарктиди призведе і до менш очевидних наслідків, ніж підвищення рівня океану. Професор Гарвардського університету Джеррі Мітровіца пояснює, що втрата Антарктичного крижаного щита означає зміну гравітації Землі.

Наша планета крутиться довкола своєї осі, як фігурист на льоду. Якщо фігурист зрушить руку чи ногу, його центр мас трохи зміститься — і обертання зміниться. Так само і з усією планетою. Весь лід на Антарктиді важить приблизно 24 квадрильйони 380 трильйонів тонн.

Якщо розподілити цю масу по всій планеті, доба на Землі подовжиться на 20 секунд.

Казалось би, ну стануть дні та ночі на Землі довшими — буде більше часу подрімати перед роботою. Але це не єдиний наслідок. Танення льодовиків та зміна гравітації прискорить рух тектонічних плит та мантії нашої планети, а отже, створить нові сейсмічно небезпечні зони та області вулканічної активності. Крига впливає на рух магми в мантії планети, і, якщо вона розтане, навіть ті місця в глибині континентів, де землетруси рідкість, можуть стати сейсмонебезпечними.

Для прикладу: вже зараз через танення льодовиків в Ісландії та Гренландії у прилеглих регіонах вулканічна активність збільшилась у 20–30 разів. В Антарктиді знаходяться щонайменше 138 вулканів. Востаннє вони масово вивергалися близько 18 тисяч років тому і розігріли Землю настільки, що льодовиковий період закінчився. Так що пам’ятний Ейяф’ятлайокютль в порівнянні з ними здаватиметься просто горою палаючих покришок.

Погода зміниться непередбачено

Зникнення льодів Антарктиди призведе до нових погодних умов. Як каже метеоролог з Ексетерського університету у Великій Британії Кетрін Бредшоу, поверхня крижаного щита на континенті дуже яскрава і відображає 50–80% сонячного світла, що падає на неї. Там, де покрив відсутній, оголюється темніша земля. Вона гірше відбиває світло і тому поглинає більше сонячного тепла.

Якщо Антарктида розтане і перестане відбивати сонячне світло, планета почне нагріватись ще сильніше. Підвищення температури призведе до того, що зміняться напрямки вітрів і збільшиться обсяг дощів як на континенті, так і по всій Землі. До того ж через те, що в океан потрапить дуже багато прісної води, переорієнтуються океанічні течії — і на нас чекають нові непередбачувані посухи та урагани.

Вимруть багато видів тварин

Антарктиду часто вважають холодним і неживим континентом, але насправді вона є домом для різноманітних живих істот — пінгвінів, тюленів, китів і безлічі птахів. Вже зараз популяції антарктичних тварин скорочуються. Дослідження австралійських вчених з Університету Квінсленду показують, що до кінця століття, якщо не зупинити глобальне потепління, щонайменше 65% видів, що мешкають в Антарктиці, просто вимруть.

Подібна доля чекає не тільки на холодолюбних жителів полюса, а й на багатьох морських тварин у Світовому океані, тому що танення Антарктиди порушить водосольовий баланс, а також циркуляцію холодних і теплих течій по всій планеті. Першими постраждають криль та фітопланктон, які знаходяться в самому низу харчового ланцюга, а зі скороченням їх популяцій загинуть і тисячі видів, що ними харчуються.

Антарктида знову стане зеленою

Приблизно 90 мільйонів років тому Антарктида вже була зеленою. На континенті процвітали болотисті тропічні ліси на кшталт тих, що зараз виростають у Новій Зеландії, тільки ними ще й динозаври бродили. На чотири місяці ці ліси поринали в темряву полярної ночі, а частину року, що залишилася, освітлювалися яскравим сонцем. Середня температура повітря сягала 19 градусів Цельсія.

Якщо криги розтануть, ця земля має всі шанси знову вкритися рослинністю. Дослідження італійських фахівців з Університету Інсубрії показують, що трави та мохи в Антарктиді через глобальне потепління почали розвиватися принаймні вп’ятеро швидше, ніж 50 років тому. До того ж деякі водорості вже зараз примудряються обґрунтовуватися прямо на снігу, використовуючи як добрива фекалії пінгвінів та інших птахів.

Малоймовірно, що Антарктида знову обзаведеться тропічними лісами, навіть якщо повністю розтане, але тундри та степ там цілком можуть з’явитися. Швидше за все, її клімат нагадуватиме умови сучасної Аляски чи Північної Скандинавії. Можливо континент зможуть заселити люди.

Звісно, ​​займатися сільським господарством, коли в тебе періодично настає полярна ніч, не дуже зручно. З іншого боку, коли більше третини мешканців планети втратять житло через Світовий океан, що затопив міста, перебирати місця для нових колоній особливо не доведеться.

А потім розпочнеться новий льодовиковий період

Саме так припускають вчені, хоча, здавалося б, незрозуміло, як глобальне потепління може викликати глобальне замерзання.

Дослідження показують, що танення Антарктичного крижаного щита призведе до порушення балансу між солоною та прісною водою. А це своєю чергою змусить океан поглинати з атмосфери більше вуглекислого газу, знижуючи парниковий ефект.

Спочатку може здатись, що це добре, адже парниковий ефект викликає глобальне потепління. Але в певний момент зміна балансу у процесі поглинання CO2 океаном може стати каталізатором нового льодовикового періоду. За останні 1,6 мільйона років це траплялося щонайменше 25 разів. При природному ході речей черговий льодовиковий період настав би через багато тисяч років, але через антропогенні чинники цикл прискорився.

Так що, якщо Антарктида таки розтане, людство буде недовго насолоджуватися теплими днями. Холоди повернуться і стануть суворішими. На всій планеті.

БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО:

Читайте также:

Найекологічніші пам’ятки світу або як світ прагне економити ресурси

Як комп’ютерна модель 1970-х спрогнозувала загибель людства у XXI столітті. Частина друга

Як комп’ютерна модель 1970-х спрогнозувала загибель людства у XXI столітті. Частина перша

Виростити котедж: як виглядатимуть приватні будинки з живих дерев