Нарешті, корисний годинник — як пристрій від Google проводить медичні дослідження

Компанія Verily Life Sciences, яка займається дослідженнями в галузі охорони здоров’я і входить до інфраструктури корпорації Alphabet, представила годинник, що збиратиме масштабні дані про фізичне здоров’я користувача. Навіщо технологічний гігант береться до непростої для IT галузі охорони здоров’я і як планує завойовувати ринок медичної електроніки — читайте адаптований переклад статті MIT Technology Review.

Study Watch

Простий, як годинник

Study Watch — пристрій з мінімалістичним дизайном, який ззовні відрізняється від традиційного наручного годинника лише дисплеєм з електронними чорнилами, замість циферблату. Власне, для користувача він і буде лише годинником — функцій відображення іншої інформації, окрім дати та часу, на екрані Study Watch немає.

Зате для дослідників пристрій буде ненав’язливо, але безперервно збирати фізіологічні дані. Учасники досліджень знатимуть про медичне підґрунтя і даватимуть обов’язкову згоду на використання їх персональних звітів, зібраних годинником. Фахівці Verily уточнюють перелік показників, які записує гаджет: серцевий ритм, електрокардіограму, дані про рух та ступінь електропровідності шкіри. Він також фіксує рівень зовнішнього світла та шуму навколо користувача.

Як дослідницький інструмент, Study Watch буде задіяно у клінічних роботах, включаючи довготривалий експеримент самої Verily під назвою «Baseline». Він полягає у багаторічних спостереженнях за станом здоров’я тисяч пересічних громадян, включаючи і періоди хвороби, з метою виявити специфічні біомаркери. До проекту залучать від 10 до 20 тис волонтерів.

Функціональні особливості

Хоча на ринку вже представлено багато носимих пристроїв, у Verily переконані в доцільності Study Watch та його суспільній користі. Адже годинник збиратиме комплексні і персоналізовані дані, що знадобляться в медичних дослідженнях. Verily не планує оформлювати дозвіл на продаж Study Watch, як медичного приладу, натомість розробляє цілу екосистему пристроїв та ПЗ, до якої входитиме годинник.

Проблема натільної електроніки в тому, що користувач час від часу знімає її, а сенсор на поличці не приносить користі дослідникам. В компанії планують подолати цю проблему завдяки великому запасу автономної роботи Study Watch — до одного тижня без підзарядки. Окрім того, годинник зберігатиме необроблену інформацію протягом декількох днів, а значить, його непотрібно так часто синхронізувати. Процесор, вбудований в гаджет, адмініструє й шифрує персональні дані власника, а вбудовані алгоритми можна оновлювати віддалено.

Найсуттєвіше технологічне оновлення — Study Watch записує електрокардіограму, що дозволяє виявити аномалії в роботі серця. В лікарні такі дані збирають, поміщаючи на тіло пацієнта з десяток електродів. Виявляється, той же сигнал можна фіксувати на нижчих частотах за допомогою всього лише двох електричних контактів. В процесі носіння годинника такий момент настає, коли власник береться за металевий ремінець іншою рукою.

Технологічні компанії поки що не досягли значних успіхів у збиранні медичних даних. Щоб приносити справжню користь в дослідженнях, інформація про користувача повинна бути детальною та персональною. До цього моменту пристрої навчилися збирати узагальнені звіти, що базуються на попередньо заданих параметрах. Компанії ж надають перевагу співробітництву з науковцями в ролі посередника, надаючи технологічну основу, а вчені самостійно аналізують відомості.

Наприклад, Apple Watch заміряє серцевий ритм і його власники можуть звернутися до лікаря, посилаючись на дані з електроніки. Однак, сам пристрій не діагностує стан власника, лише демонструє дані, які збирає. Розробка Verily й Google взагалі не показує людині ту інформацію, яку отримує через сенсори. Доступ до медичних показників мають лише професійні лікарі, дослідники.

Перші експерименти

Verily має багато планів на розгортання клінічних досліджень з використанням носимих гаджетів. Компанія вже знайшла партнерів для виробництва датчика рівня глюкози, розвиває випуск контактних лінз з функцією автоналаштування, біоелектроніки, працює над технологіями для боротьби з москітами. Всі ці дослідження маюсь спільні характеристики — використання ультра-компактної електроніки та збір масштабних даних. У Verily вважають, що охорона здоров’я має розвиватися саме в цьому напрямку.

Використання Study Watch можна масштабувати для дослідження широкого кола осіб, цілодобово фіксуючи роботу їх організмів. Виробник вже анонсував використання гаджету в дослідженні розвитку хвороби Паркінсона (проект «Personalized Parkinson’s Project», Нідерланди). Нейролог Бастіан Блоем (Bastiaan Bloem) курує експеримент із смарт-годинником у медичному центрі при університеті Radboud. З червня цього року 650 волонтерів будуть користуватися Study Watch, а пристрій цілодобово фіксуватиме безліч показників. Важливо, що такі дані будуть зібрані в звичних для пацієнта домашніх умовах. За словами Блоема, ніхто ще не проводив масові дослідження якості сну та серцевих аномалій у хворих на Паркінсона.

«— Ми знаємо, що мінливість серцевого ритму є одним з перших синдромів розвитку захворювання. Але дослідники завжди фіксували цей стан в лікарні, коли пацієнт проходить загальне обстеження. А глибину, тривалість природного сну, характерного для хворих на Паркінсона, в лікарні зафіксувати просто неможливо.»

Для збору даних Verily виділяє 650 годинників та $13 млн, вся інформація буде опублікована у вільному доступі, коли спеціалісти опрацюють масив даних за допомогою спеціальних алгоритмів. Блоем сподівається, що такий глибокий аналіз дозволить виділити різні типи пацієнтів з однаковим діагнозом та призначити для них різне лікування, максимально ефективне в кожному окремому випадку.

Що ж до самого пристрою, волонтери та лікарі оцінили переваги його використання. Study Watch виграє, порівняно з іншою електронікою, яку потрібно налаштовувати самому носію. А простий дизайн допомагає сприймати гаджет, як звичайний годинник. Ми вже розповідали про використання технологій для розвитку медичних ініціатив. Читайте наші публікації:

Джерело: MIT Technology Review

Читайте также:

Професійні сертифікати від Google відтепер доступні українською мовою

Market Finder від Google допоможе українському бізнесу вийти на нові ринки

Друга група одержувачів грантів Google for Startups Ukraine Support Fund

Штучний інтелект у дизайні та розробці ігор. Де ми зараз і що далі?