У США відбулася виставка Design and Healing: Creative Responses to Epidemics, присвячена дизайнерським рішенням, розробленим під час криз у галузі охорони здоров’я у всьому світі. Близько 50 експонатів – від діагностичних наборів до інноваційних форматів лікарень – були представлені у Смітсонівському музеї дизайну Купер Хьюїтт. Що цікавого там можна було побачити – розповідаємо та показуємо у цьому матеріалі.
«Ми почали планувати Design and Healing до початку пандемії коронавірусу», — розповідає Джефф Менсфілд, керівник MASS Design Group та один із кураторів виставки.
Передбачалося, що це буде історичний огляд креативних інновацій, що з’явилися під час епідемій.
Однак коронавірус змінив плани музею, і Design and Healing перетворилася на презентацію перспективних рішень при поточній глобальній кризі. «Серед іншого, виставка прагне показати ідею, що ми знаходимося в самому розпалі масштабного дизайнерського шаррета», — пояснює Менсфілд.
*Шаррет — інтенсивний сеанс спільної роботи, напрямів на пошук рішень, який зазвичай проводять архітектори.
Менсфілд вважає: вченим, дизайнерам та всім охочим необхідно мобілізуватися, щоб розробити рішення, які допоможуть зробити планету безпечнішою та здоровішою.
За словами Еллен Луптон, старшого куратора з сучасного дизайну Смітсонівського музею дизайну Купер Х’юїтт, організатори «хотіли представити продукти, за якими стоїть блискуча ідея, навіть якщо вони все ще не використовуються повсюдно».
Виставка також демонструє ідею про те, що в період кризи багато дизайнерів відмовляються від прав інтелектуальної власності. «Дизайнери використовують GitHub та інші платформи, щоб поділитися планами та представити продукт громадськості», — пояснює Луптон.
Наприклад, італійські інженери виклали у відкритий доступ проєкт клапана, який можна надрукувати на 3D-принтері.
За словами Менсфілда, під час підготовки до виставки з’ясувалося, що деякі рішення охоплюють не всі групи населення. Він стверджує, що спочатку охорона здоров’я мала «західне бачення», але зараз з’являється «широка кількість варіантів».
Найкраще цей процес демонструє різноманітність масок для лиця — є варіанти як для жінок, що носять хіджаб, так і для сикхів, які мають тюрбан. Крім цього, на виставці була представлена прозора маска для глухих і слабочуючих, а також рішення в стилі орігамі, що підходить для різних форм обличчя.
Крім засобів для захисту фізичного здоров’я, Design and Healing демонструє інсталяції, присвячені психічним та емоційним потрясінням, таким як спалах синофобії (ненависть до Китаю та його культури) та вбивство поліцейськими афроамериканки Бреонни Тейлор у 2020 році. Крім того, на замовлення кураторів мультимедійний художник Семюел Стаблфілд написав заспокійливу мелодію, яка грала на виставці.
«Часто при зіткненні із кризою ми діємо в режимі виживання, — розповідає Менсфілд. — Але, серед іншого, цією виставкою ми хочемо показати ідею, що творчість і краса важливі навіть у нестабільні часи».
Він стверджує, що гарний дизайн може наповнити відчуттям комфорту та стійкості тих, хто перебуває у сильному стресі.
Менсфілд хотів би провести ще одну виставку, присвячену пандемії, щоб наголосити на рішеннях, призначених для таких спільнот, як сімейні медичні центри та центри для сільських жителів.
«Ми б показали той факт, що пандемія впливає на нас як в особистому, так і в системному масштабі», — вважає він.
БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО:
- Як світ використовує технології відстеження контактів для боротьби з COVID-19
- Чому проект по відстеженню людей з COVID-19 в Великобританії зазнав невдачі
- Яким буде пошук роботи після пандемії COVID-19 — думки експертів
Джерело: QZ