Що таке гігономіка?

Гігономіка, або економіка вільного заробітку, захоплює все більше людей. Фріланс і підробіток в убероподібних сервісах стає все більш популярним. Сьогодні ми зібрали підбірку цікавих фактів про цю економіці нового типу.

У 2016 році опитування консалтингової компанії McKinsey показало, що 20% і 30% працездатного населення Європи та США займаються будь-яким видом додаткового незалежного підробітку. Бюро трудової статистики США опублікувало звіт, згідно з яким для приблизно 10 млн жителів США фріланс є основним методом заробітку. Для порівняння: 12 мільйонів займаються виробництвом і близько трьох мільйонів працюють вчителями. Інші опитування і дослідження, проведені за останні кілька років, кажуть, що кількість фрілансерів швидко зростає.

Гігономіка в цифрах

  • 400 мільйонів — стільки жителів Китаю можуть стати учасниками гігономіки до 2036 року, згідно з оцінками AliResearch.
  • 60 тисяч фахівців зареєстровано на платформі Ziwork, китайської версії UpWork.
  • 70% штатних співробітників в Китаї шукають додатковий підробіток на стороні.
  • 50% – кількість індійських фрілансерів у сфері розробки програмного забезпечення, згідно зі звітом PayPal.
  • На 7% більше, ніж жінки, заробляють чоловіки-водії Uber.

Що таке гігономіка

Визначення економіки вільного заробітку досить розмито. Іноді до її учасників відносять невелику групу людей, яка працює в убероподібних сервісах, іноді до них зараховують величезну кількість фрілансерів або ще більше число людей, що мають додатковий підробіток.

Часто гігономіку асоціюють з Uber, але працівники популярних додатків Кремнієвої долини складають всього 0,1% від загальної кількості людей, що працюють (в США), згідно зі звітом організації Economic Policy Institute.

Набагато більш популярні фріланс, тимчасове працевлаштування та інші нетрадиційні робочі відносини, часто побудовані за допомогою технологій. Зараз є безліч агентств, що працюють за моделлю Uber, які можуть знайти виконавця роботи за кілька годин, а не тижнів, а також майданчики, на яких можна знайти фрілансера з такою ж легкістю, як потрібний товар на Amazon.

Коротка історія гігономіки

1948 рік. Компанія Manpower винаходить поняття тимчасової роботи і відкриває свій перший офіс в Мілуокі. Згідно з її моделі, агентство наймає ряд співробітників, яких потім орендує своїм клієнтам на короткий (або довгий) термін. Зараз компанія зветься ManpowerGroup, і з нею працює близько 600 тисяч тимчасових співробітників.

1998 рік. Професор Томас Малоун (Thomas Malone) публікує в Harvard Business Review статтю «Світанок економіки е-Ланса», в якій пише, що «електронні мережі можуть привести до виникнення нового виду економіки, в центрі якої буде приватна особа». Через рік запускається фріланс-платформа Elance, нині відома як Upwork.

2000 рік. Microsoft погоджується виплатити $97 мільйонів в якості компенсації працівникам, яким вона не надавала медичну страховку, пенсії та інші бонуси, тому що помилково вважала їх тимчасовими співробітниками. Тимчасові працівники Microsoft, деякі з яких пропрацювали в компанії понад два роки, носили помаранчеві бейджики, а постійні співробітники — сині.

2005 рік. Amazon запускає краудсорсингову платформу Mechanical Turk, за допомогою якої сторонні компанії можуть знаходити людей для виконання невеликих завдань, наприклад, якщо потрібно заповнити опис продукту в магазині або проставити теги на фотографіях.

2010 рік. У Сан-Франциско запускається Uber. Через чотири роки компанія повідомила, що кожного місяця «дає роботу 20 000 нових водіїв».

2016 рік. Адміністрація президента США Барака Обами випускає директиву, через яку стає важче відрізнити стандартних працівників від тимчасових. У вересні цього ж року Lyft публікує в корпоративному блозі розповідь про жінку-водія, яка продовжувала розвозити пасажирів, навіть коли у неї почалися пологи.

2018 рік. Адміністрація президента Дональда Трампа скасовує принципи класифікації, встановлені в епоху правління Обами.

Секрет назви краудсорсингової платформи Amazon Mechanical Turk

Краудсорсингова платформа Amazon Mechanical Turk отримала свою назву на честь пристрою для гри в шахи з XVIII століття. Він являв собою ящик з восковою фігурою турка, всередині якого нібито був захований розумний пристрій, що вміє грати в шахи, хоча насправді в ящику сидів шахіст.

Аналогія очевидна: якщо вам здавалося, що деякі програми вміють розпізнавати об’єкти на фотографіях завдяки штучному інтелекту, то насправді іноді розпізнаванням займаються люди з платформи Mechanical Turk.

Найняти фрілансера дешевше на 20-30%, ніж постійного працівника.

На це є кілька причин:

  • Не потрібно виплачувати мінімальну зарплату й оплачувати обіди.
  • Не потрібно надавати медичну страховку (обов’язкова умова для великих компаній).
  • Не потрібно страховка на випадок безробіття.
  • Не потрібно страховка від нещасного випадку і на випадок втрати працездатності.
  • Не потрібно платити понаднормові.

Питання на мільйон доларів

Як краще підтримати працівників гігономіки? Одна з популярних відповідей на це питання – створити систему «мобільних привілеїв», в якій накопичувальні програми на кшталт медичної страховки і пенсії не були прив’язані до роботодавця.

У США така система вже працює в соціальному страхуванні: якщо ви працюєте на двох роботах, то обидві компанії роблять відрахування на єдиний рахунок. Якщо ви звільнитеся, рахунок не закриється. Корпорації, політики й профспілки пропонують ввести податок на роботу фрілансерів, завдяки якому компанії, які наймають фрілансерів, зобов’язані будуть виплачувати бонуси на аналогічний рахунок. У минулому році сенатор США Марк Уорнер запропонував виділити $20 мільйонів на проведення експериментів з цієї ідеї. Поки що його пропозиція знаходиться на розгляді.

БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО:

Джерело: Quartz

Читайте также:

10 тенденцій, які слід очікувати у наступному році

Чи стане пандемія кінцем для цифрових кочівників?

Кращі закордонні біржі фрілансу для різних спеціалістів

Коронавірус: вплив на китайську та глобальну економіку