Чому Microsoft припиняє боротися з піратами

Microsoft – одна з небагатьох технологічних компаній, які з’явилися давно і зберігають лідерство на ринку. Вона змогла пережити своїх конкурентів, але як і раніше зіштовхується з проблемою піратства. Користувачі продають підроблені копії програм Microsoft або завантажують їх на torrent-трекери.

Довгий час корпорація перешкоджала поширенню неліцензійного ПЗ. Однак останнім часом її позиція стосовно кіберпіратства змінилася. Ось як це сталося.

Офіційної статистики збитку, який пірати завдають Microsoft, немає, але суму можна сміливо оцінити в мільярди доларів.

Корпорація не озвучує дані, адже вони зашкодили б її піару. Замість цього Microsoft займається освітою і розповідає, якої шкоди неліцензійні програми завдають бізнесу і споживачам. У 2014 році корпорація провела дослідження разом з компанією IDC і Національним університетом Сінгапуру.

З’ясувалося, що у 2014 році споживачі могли витратити $25 млрд і 1,2 млрд годин на виправлення неполадок, пов’язаних з піратським ПЗ.

Водночас витрати організацій склали половину трильйона доларів. Проблеми можуть мати різний характер – від технічного обслуговування до шкідливих програм і вірусів.

Політика Microsoft по боротьбі з піратством

Корпорація завжди активно перешкоджала поширенню нелегального ПЗ, і навіть проводила рейди в Мексиці, щоб затримати піратські картелі.

Однак останнім часом політика компанії пом’якшала. Коли у 2019 році портал TechRadar звернувся за коментарем з цього питання, то отримав характерну відповідь:

«Ми рекомендуємо клієнтам купувати ліцензійні Windows і Office 365 у Microsoft або в одного з наших надійних партнерів. На думку галузевих експертів, використання піратського ПЗ, включаючи неоригінальні Windows і Office 365, підвищує ризик установки шкідливих програм, розкриття особистої інформації шахраями, поганій продуктивності або збоїв».

Якщо зайти на сторінку Microsoft, щоб повідомити про піратські копії, можна знайти інструкцію, схожу на керівництво до Windows XP. Там немає форми для відправлення даних, і якщо ви хочете надати інформацію, вам доведеться зателефонувати.

Крім того, антипіратські політики Microsoft, створені на початку 2010-х рр., пропали з сайту або залишилися неоновленими. Наприклад, у 2013 році Microsoft запустила глобальну ініціативу щодо підвищення обізнаності про піратські програми. Зараз на сайті її вже немає.

Так чому Microsoft перестала активно боротися з піратами?

Розвиток Saas

Більш ранні версії програм випускалися на фізичних носіях. Це означало, що якщо ви отримали копію, ви могли нелегально поширювати продукт. Потрібен був лише ключ для реєстрації програми.

Однак з розвитком SaaS (Software as a Service – програма як послуга), підробляти копії продуктів Microsoft стало важче. Зламати хмарні сервіси практично неможливо.

З розвитком підписок все більше продуктів перейшло на SaaS, і, як видно з наведеного нижче графіка Google Trends, все менше людей шукали зламані програми, тому що просто не могли отримати піратські копії.

Статистика Google Trends за запитами «Microsoft windows crack» або «Microsoft crack»

Зараз вже практично неможливо знайти зламані версії таких продуктів, як Slack або Salesforce. Причина в архітектурі цих інструментів.

Навіть старі копії програм доводиться активувати

Можна зробити висновок, що користувачі, особливо в країнах, що розвиваються, можуть нелегально встановлювати застарілі версії програм з фізичних носіїв. Однак навіть ці копії доводиться активувати через офіційні сервери Microsoft.

Корпорація швидко усвідомила, що діяльність піратів завдала їй не тільки збитків на мільярди доларів, але і стала маркетинговою стратегією для бізнесу.

Для масового поширення продуктів по всьому світу Microsoft довелося б зберігати мільйони CD і співпрацювати з сотнями партнерів. Це обійшлося б компанії в цілий статок, не кажучи вже про витрати на маркетинг.

Однак завдяки піратам програми Microsoft поширилися по всьому світу, оскільки користувачі передавали їх незаконно. Це було особливо важливо тоді, коли у корпорації була набагато жорсткіша конкуренція.

Це спрацювало не тільки для Microsoft. Такі компанії, як Adobe, також не перешкоджали поширенню нелегальних копій, і стали лідерами на своєму ринку.

Навіть Білл Гейтс визнав, що піратство насправді допомогло просуванню Microsoft в Китаї.

«Нашому програмному забезпеченню легше конкурувати з Linux при наявності піратів, ніж без них. Ви можете отримати повноцінний продукт за тією ж ціною», — сказав Білл Гейтс.

За іронією долі, піратство передбачило модель freemium, яка має на увазі співіснування безкоштовної версії продукту і її повнофункціональною платною версією. Зараз більшість програм поширюються за схемою freemium. Зараз Microsoft конкурує з Google і прагне поставляти свої продукти кожному, щоб зміцнити положення своєї ОС та офісних програм.

Тепер Microsoft витрачає більше часу на навчання і намагається уникнути негативного піару

Хоча Microsoft як і раніше переслідує випадкових реселерів, які продають її продукти, вона не так агресивно діє проти споживачів або невеликих компаній. Корпорація знає, що якщо буде занадто агресивна, їй доведеться мати справу з більш негативним піаром, який можуть використовувати конкуренти. Замість цього використовується більш пасивний підхід.

У 2015 році хакер, на ім’я Якуб з Чехії був засуджений за піратські копії Windows та іншого програмного забезпечення. Він був засуджений до 3 років умовного ув’язнення, а також до великого штрафу в розмірі близько $223 тисяч (перерахунку з чеських крон), який він не міг виплатити.

Microsoft не стала домагатися штрафу. Хакеру запропонували взяти участь у відео проти піратства. Йому обіцяли, що якщо воно набере понад 200 тисяч переглядів, він заплатить лише невелику частину суми.

Сьогодні у відео понад 1,2 млн переглядів. Попри те, що не всі сприйняли його позитивно, більш агресивні дії Microsoft обійшлися б їй набагато дорожче.

Microsoft також розширюється в Африці. Замість того, щоб агресивно перешкоджати піратству в регіоні, корпорація запустила ініціативу «Доступність Windows в Африці».

Вона покликана поліпшити охоплення і доступність ПО Microsoft на континенті. Очевидно, що ініціатива більше орієнтована на донесення інформації про ризики використання неліцензійних програм, а не на боротьбу з піратами.

Потенційно Африка є одним з найбільших зростаючих ринків, який Microsoft сподівається охопити в наступному десятилітті.

Microsoft усвідомила, що якщо вона займе дуже жорстку позицію щодо піратів, то зіткнеться з дуже негативною реакцією. Схоже, що на цей час корпорація оголосила перемир’я.

БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО:

Джерело: Medium

Читайте также:

Windows падає, а Linux росте: що відбувається на світовому ринку настільних операційних систем

Як скрінсейвери захищали монітори від вигоряння і чи потрібні вони зараз

Як голосові помічники програли чат-ботам

Від героя мемів до «вбивці Google»: як створювалася пошукова система Bing