Незугарні технологічні передбачення минувшини

Серед науковців, інженерів і промисловців існує давня традиція: кожного року 31 грудня вони… роблять прогнози про майбутнє. А інколи й не в грудні. А іноді й не зовсім прогнози, а просто висловлюють свою професійну точку зору щодо того чи іншого технологічного явища. Визнаймо, за останні півтора століття людство стало свідком небувалого розвитку науки й техніки. Та чи завжди воно було до цього готове? Наводимо перелік «пророцтв», які не справдились, справжніх авторитетів і титанів у своїх сферах, що зайвий раз доводить – життя – штука непередбачувана. Оригінал тексту англійською мовою – на ресурсі Medium.

«– Все, що можна було винайти, вже винайдено», – приписується Чарльзу Х. Дюелю (Charles H. Duell), комісару, Відомство з патентів США, 1899 рік.

Розвиток телеграфу «поховає» спілкування, вважали 1906-го. Але і сьогодні, у 2018-му, ми все ж таки інколи спілкуємося наживо

Говорили-балакали…

 • 1876: «У цього пристрою – «телефона» – надто багато недоліків, аби серйозно розглядати його як засіб комунікації», – Вільям Ортон (William Orton), президент компанії Western Union, яка на той час (до переходу до грошових переказів) надавала послуги в галузі телеграфного зв’язку.
 • 1876: «Можливо, американцям і потрібен телефон, а нам – ні. У нас вистачає хлопчиків-посильних», – Сер Вільям Пріс (William Preece), головний інженер, Британське поштове відомство.
 • 1889: «Ігри зі змінним струмом – просто марна трата часу. Ніхто й ніколи ним не користуватиметься», – Томас Едісон (Thomas Edison).
 • 1903: «Коні лишаться назавжди, а автомобіль – це лише новинка, примха часу», – Президент Ощадного банку штату Мічиган радить адвокату Генрі Форда (Henry Ford) Горацію Ракхаму (Horace Rackham) не інвестувати в компанію Ford Motor Company.
 • 1921: «Який комерційний зиск може бути з бездротової музичної шкатулки? Хто погодиться платити за повідомлення, відправлене не якійсь конкретній людині, а загалом?» – партнери Девіда Сарнова (David Sarnoff), одного із засновників радіо- та телемовлення в США, у відповідь на його заклик інвестувати в радіо.
 • 1926: «Хоча теоретично й технічно існування телебачення можливе, з комерційної та фінансової точок зору – це нісенітниця», – Лі Дефорест (Lee DeForest), прозваний «Батьком радіо», ініціатор розробки запису звуку на плівку, що використовувалась у кінофільмах. Власник понад 180 патентів.
 • 1932: «Немає жодних ознак того, що колись атомна енергетика стане доступною. Це б означало, що атом можна розщепити за бажанням», – Альберт Ейнштейн (Albert Einstein).
 • 1936: «Ракета ніколи не зможе залишити атмосферу Землі», – газета New York Times.
 • 1946: «Телебачення не зможе затриматися на будь-якому завойованому ринку довше шести місяців. Людям швидко набридне дивитись на фанерний ящик щовечора», – Дарріл Занук (Darryl Zanuck), кінопродюсер, співзасновник компанії 20th Century Fox.
 • 1949: «Сьогодні обчислювальна машина ENIAC оснащена 18 000 вакуумних трубочок і важить 30 тонн. У майбутньому комп’ютери, можливо, матимуть лише 1000 вакуумних трубочок і важитимуть півтори тонни», – журнал Popular Mechanics.
 • 1957: «Я об’їхав цю країну вздовж і впоперек, говорив з найсвітлішими її умами, тож можу запевнити Вас, що обробка даних – це примха, про яку ніхто й не пам’ятатиме через рік», – редактор відділу бізнес-книжок видавництва Prentice Hall.
 • 1959: «Світовий потенціал ринку копіювальних машин становить не більше 5000 одиниць», – компанія IBM заявила майбутнім засновникам компанії Xerox.
 • 1961: «Це фактично неможливо, щоб космічні супутники використовувались для надання кращого телефонного, телеграфного, телевізійного або радіо зв’язку на території США», – Т. А. М. Кревен (T. A. M. Craven), комісар Федеральної комісії зі зв’язку США (FCC).
 • 1977: «Немає жодних підстав для того, щоб будь-яка людина мала комп’ютер у своєму домі», – Кен Олсен (Ken Olsen), засновник Digital Equipment Corp.
 • 1981: «Нікому не потрібно понад 637 Кб пам’яті для персонального комп’ютера. 640 Кб вистачить з лихвою», – Білл Гейтс (Bill Gates), співзасновник і голова Microsoft.
 • 1981: «Стільникові телефони не замінять місцеві дротові системи», – Марті Купер (Marty Cooper), винахідник.
 • 1989: «Ми ніколи не випускатимемо 32-розрядну операційну систему», – Білл Гейтс (Bill Gates), співзасновник і голова Microsoft.
 • 1992: «Ідея персонального засобу зв’язку в кожній кишені – це повітряний замок, до зведення якого спонукає жадібність», – Енді Гроув (Andy Grove), на той час генеральний директор Intel.
 • 1995: «Я прогнозую, що скоро інтернет спалахне, як наднова зірка, а в 1996 році катастрофічно зникне», –Роберт Меткалф (Robert Metcalfe), засновник 3Com, винахідник мережі Ethernet.
 • 2003: «Модель підписки на купівлю музики – прямий шлях до банкрутства. Думаю, можна зробити підписку на музику гурту Second Coming, і ця спроба виявиться невдалою», – Стів Джобс (Steve Jobs) в інтерв’ю журналу Rolling Stone.
 • 2007: «Немає жодного шансу того, що iPhone отримає значну частку ринку», – Стів Балмер (Steve Ballmer), генеральний директор Microsoft.

Не плутайте тенденції з фактами

Американський економіст Пол Кругман (Paul Krugman) у своїй статті 1998 року, яку він блаженно назвав «Чому більшість прогнозів економістів хибні», зазначив: «Ріст інтернету різко сповільниться, оскільки недолік «Закону Меткалфа», згідно з яким кількість потенційних з’єднань у мережі пропорційна квадрату підключених користувачів, є просто очевидним: більшості людей немає що сказати один одному! Десь до 2005 року стане зрозумілим, що вплив інтернету на економіку не перевищив вплив факсимільного апарату».

Прогнози – справа ризикова, особливо, якщо вони стосуються найближчого майбутнього, адже якщо вони виявились помилковими, слова повертаються до свого автора, як бумеранг, а цитати переслідують, мов тінь.

БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО:

Джерело: Medium, переклад підготувала Ірина Гоял, спеціально для «Блог Imena.UA»

Читайте также:

4 з 10 перекладачів втрачають роботу через штучниий інтелект

У Гарварді створили «розумну» рідинувластивості якої можна програмувати

«Ви повинні враховувати дані»: як прогнозисти моди використовують штучний інтелект, щоб виявити тренди

ПДР майбутнього: як голограми можуть убезпечити ситуацію на дорогах