Чому доповнена реальність захоплює смартфони і що буде далі

Забудьте про віртуальну реальність, принаймні на сьогоднішній день, оскільки доповнена реальність (Augmented Reality – AR) – потужна технологічна хвиля, яка накриває смартфони. Apple та Google активно розвивають цю технологію, але що насправді нового можна сказати про наступні тренди в AR? Що змінилося з того часу, як ви почали ловити покемонів у Pokemon Go? І де це може бути корисним, окрім гри?

vst_artext

AR, VR та MR

Доповнена реальність – це фактично звичайна реальність, в якій додана цифрова графіка, така як накладені на реальні фізичні об’єкти текстові написи. Їх можна побачити, наприклад, якщо ви користуєтеся окулярами Google Glass чи іншими схожими пристроями. У свою чергу, віртуальна реальність (VR) – це повністю цифровий (і фактично не існуючий) світ.

Приклад класичної доповненої реальності

Приклад класичної доповненої реальності

Змішана реальність (MR — Mixed reality) – це суміш AR та VR, тобто цифрові віртуальні об’єкти виглядають як частина реального світу, хоча насправді вони існують тільки на дисплеї смартфону. Забезпечує це диво комплекс з великої кількості високотехнологічних датчиків та потужних комп’ютерних обчислень. Згадайте про пристрій HoloLens і ви зрозумієте, про що мова. До речі, саме в Microsoft особливо часто вживають термін «mixed reality».

Приклад змішаної реальності

Приклад змішаної реальності (MR)

На жаль, термін «доповнена реальність» наразі настільки широко розповсюджений, що ним також називають і змішану реальність. Цей термін використовують як Apple, так і Google, тому більшість людей просто не думають про різницю між комп’ютерною графікою, яка надає певну додаткову інформацію щодо об’єктів реального світу, та комп’ютерною графікою, яка виглядає як частина світу перед вами.

З технічної точки зору, нова хвиля AR, що захоплює мобільні телефони і мобільні додатки, – насправді MR, або змішана реальність – фактично щось на кшталт Pokémon Go, але набагато реалістичніше. Однак, оскільки Apple та Google називають це терміном AR, то й ми будемо називати це доповненою реальністю.

Project Tango, ARKit та ARCore

Першим серйозним поштовхом для впровадження AR на мобільних пристроях став проект Project Tango від Google. Втім, інтернет-гігант почав займатися такими розробками дуже давно, коли всі необхідні сенсори та обчислювальний блок займали доволі багато місця. Тільки тепер їх вдалося помістити в смартфон, та навіть зараз це доволі громіздкий пристрій. Це й досі складне питання — як спонукати споживачів добровільно змінити тонкий і легкий форм-фактор персонального девайсу заради технології, яка ще не повністю протестована.

Щоб підвищити якість роботи AR, телефон має збирати величезний обсяг інформації про найближче оточуюче середовище. Різноманітні додаткові камери, наприклад ті, що вмонтовані в гаджетах Project Tango, допомагають це робити, але сам телефон має бути достатньо потужним, щоб обробити велику кількість даних у режимі реального часу. З іншого боку, для базової технології доповненої  реальності достатньо стандартних камери і датчиків.

В MR цифрові об’єкти виглядають як частина реального світу, хоча насправді вони існують тільки на екрані смартфону. Скріншот/Apple

В MR цифрові об’єкти виглядають як частина реального світу, хоча насправді вони існують тільки на екрані смартфону. Скріншот/Apple

Втім, хоча Google була першою у впровадженні AR на мобільних пристроях, саме компанія Apple ініціювала нову хвилю зацікавленості технологією із запуском ARKit, раніше цього року. ARKit — це новий framework, який дозволяє легко створювати додаткову реальність для iPhone та iPad. Фактично, розробникам тепер набагато легше генерувати 3D-графіку в реальному світі.

Спеціалісти з Apple вже додали деякі функції AR до своєї програми Карти, так що ви можете переміщатися по місту, як 50-метровий велетень. Особливість якісної технології AR полягає в тому, щоб використати камеру телефону, яка відображає як 3D-простір, так і 2D-зображення. Однак Apple вдалося зробити неможливе в програмному забезпеченні: розробки на базі ARKit будуть працювати на iPhone 6S і будь-якому новому iPhone, що працює під управлінням iOS 11 (потрібний процесор A9 або новіший).

За допомогою програмного додатка, що використовує ARKit, ви можете, наприклад, віртуально одягти маску на своє обличчя

За допомогою програмного додатка, що використовує ARKit, ви можете, наприклад, віртуально одягти маску на своє обличчя

Тим не менш, Apple заявляє, що саме камери в iPhone 8, iPhone 8 Plus і iPhone X калібровані для роботи з AR. Фронтальна камера iPhone X цілком здатна захоплювати об’єкти в 3D, хоча не факт, що всі інші 2D-камери на нових iPhone відкалібровані для кращої роботи AR. Та коли зображення фотографуються в 3D-режимі, можна досягти справді фантастичного ефекту.

Google має свій аналог ARKit для Android під назвою ARCore. В даний час платформа існує тільки в бета-версії і підтримує лише моделі Google Pixel, Pixel XL та Samsung Galaxy S8.

На що здатна технологія доповненої реальності

Програми для AR не є абсолютно новими, але технології, що описані вище, допоможуть зробити їх набагато ефективнішими, якщо поєднувати реальне з віртуальним. Наприклад, зараз можна за допомогою мобільного додатка вставити автомобіль в середовище перед вами. Але незабаром цей автомобіль навіть буде освітлений так само, як інші об’єкти в середовищі — ці програми дійсно зможуть визначити рельєф поверхні та знаходження джерел освітлення в кадрі.

Програмний додаток AR здатний правильно ідентифікувати розташування сузір'їв на небі

Програмний додаток AR здатний правильно ідентифікувати розташування сузір’їв на небі

Pokémon Go — чудовий приклад гри, в якій участь AR визначена досить правильно. Крім того, IKEA випустила мобільний додаток на базі ARKit, що дозволить побачити, як меблі виглядають у вашому домі, перш ніж ви їх дійсно придбаєте. Але нова хвиля AR повинна зробити такі додатки набагато більш точними, доступними та корисними.

Незабаром програмні додатки MR будуть здатні не тільки поставити правильно віртуальний об'єкт перед вами, але ще й освітити його відповідно до умов оточуючого середовища

Незабаром програмні додатки MR будуть здатні не тільки поставити правильно віртуальний об’єкт перед вами, але ще й освітити його відповідно до умов оточуючого середовища

Найновіше програмне та апаратне забезпечення робить елементи AR більш реалістичними, ніж коли-небудь — від автомобіля, що рухається по дорозі, до тривимірного зображення їжі, яку ви хочете замовити через меню ресторану.

На сьогоднішній день більшість цих програмних додатків все ще працюють лише в демо-режимі, але неважко прогнозувати їхній потенціал. Фантастичні неіснуючі речі можуть перейти з віртуального світу в реальний, незалежно від того, де ви знаходитеся. Наприклад, за допомогою камери смартфону ви можете поставити у вітальні новий диван, або «добудувати» у будинку ще одну кімнату.

Ще один приклад MR (як і попередній малюнок) — віртуальний об'єкт в студії

Ще один приклад MR (як і попередній малюнок) — віртуальний об’єкт в студії

Крім того, ви можете націлити свій телефон на будь-який об’єкт і отримати поверх нього інформацію з абсолютно новим рівнем точності — відстань до лунки від м’яча на полі для гольфу, поточну статистику для гравців на бейсбольному полі або точні вказівки як дійти до магазину, який вам потрібен у торговому центрі.

Звичайно, гарнітури AR (такі як Google Glass) зможуть вас занурити у середовище змішаної реальності набагато сильніше, та й рухатися з ними зручніше, ніж з телефоном або планшетом, який треба тримати перед собою, щоб побачити що-небудь в «зоні AR». Однак, до тих пір, поки такі гарнітури не стануть масовими, ARKit і ARCore будуть відкривати перед мільйонами користувачів потенціал доповненої реальності.

БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО:

Джерело: Gizmodo

Читайте также:

Через терни до «Астри»: Google робить ставки на розумні окуляри зі штучним інтелектом

Другий етап Фонду підтримки Google для стартапів в Україні

Останні оновлення Gemini: розширення ключових функцій для більшої кількості мов і країн

4 з 10 перекладачів втрачають роботу через штучниий інтелект