Bayraktar TB2: детально про цей БПЛА

Bayraktar TB2 – ударний оперативно-тактичний безпілотний літальний апарат, з допомогою якого Україна успішно знищує російську військову техніку. Давайте подивимось якими можливостями наділена ця сучасна зброя.

Перші успіхи Bayraktar TB2 у визвольній війні України

З початку російського вторгнення в Україну багато говорилося про техніку, яка є в розпорядженні російської армії. Але й Міністерство оборони України подбало про модернізацію старих машин, які були в розпорядженні нашої армії, та закупило нове, сучасне озброєння. Одним з прикладів такого озброєння є турецькі безпілотники Bayraktar TB2, які з перших днів вторгнення наші військові дуже успішно використовують для знищення колон російської військової техніки, ракетних комплексів 9К37 «Бук», та іншого озброєння. Роботу безпілотників у районі Малина Житомирської області, розташованому менш ніж за 100 км від Києва, можна побачити на відео, наданому Міністерством оборони України, де добре видно знищення зенітно-ракетного комплексу.

Українська армія також провела аналогічну операцію із застосуванням безпілотників Bayraktar TB2 у передмісті Херсона, міста на півдні країни. Напад, спрямований на колону російських військ, відбувся на трасі М14, що з’єднує Херсон з Миколаєвом. Тут у нас не дуже якісне відео, але вибухи бронетехніки, в тому числі і ракет, що входять до складу системи 9К37 «Бук», добре видно.

1 березня, Байрактар ​​ТБ2 здійснив чергову успішну атаку на сухопутні війська РФ. Цього разу в Сумській області, як повідомив голова ОДА Дмитро Живицький. На відміну від двох попередніх випадків, відеозаписи тут не поширювали, але сам пост отримав широкий відгук у соціальних мережах. Завдяки безпілотникам вдалося знищити 180 одиниць військової техніки – автомобілів, бронетранспортерів і танків.

Описані вище операції були не першими, коли ВПС України застосували Bayraktar TB2. Бойове хрещення турецьких безпілотників відбулося 26 жовтня 2021 року під час знищення артилерійського посту сепаратистів так званого ДНР біля села Граніте, як видно на доданому відео. 122-мм забороненими гаубицями сепаратисти обстрілювали українську сторону, але завдяки безпілотнику усі позиції були ліквідовані.

Завдяки цим успіхам Україна демонструє, що продовжує чинити опір, незважаючи на значну перевагу Росії у кількості озброєння чи витрат на військову експансію, і з допомогою такої надсучасної техніки перетворює теоретично несприятливу ситуацію на свою користь.

Коли в Україні з’явились ці безпілотні «звірі»

Безпілотники Bayraktar TB2 Україна придбала у турецького військового концерну Baykar Makina кілька років тому. За відкритими даними, до 2019 року кількість цих апаратів у ВПС України становила 12, відтоді наше Міністерство оборони зосередилося на закупівлі нового озброєння. Окрім закупівлі вже готових безпілотників, Україна також отримала ліцензію на виробництво Bayraktar TB2 на своїх заводах. За попередніми даними, 48 таких машин вже мають бути виготовлені до кінця 2022 року.

Bayraktar TB2 став справжнім жахом для російських окупантів. Його бояться, його проклинають, зустрічі з ним стараються уникати.

Історія Bayraktar TB2

Bayraktar TB2 є відносно молодим безпілотним літаком. Перший випробувальний політ було здійснено у травні 2014 року. Це середньовисотний високоавтономний безпілотний літальний апарат, який відноситься до класу MALE (Medium Altitude Long Endurance). Безпілотники Bayraktar TB2 були створені завдяки американському ембарго на поставку безпілотних машин до Туреччини, яке було введене через побоювання, що вони можуть бути використані для боротьби з курдами. Тому, оскільки турки не могли отримати цей вид зброї, вони зосередились на його створенні власними силами.

Проривом став проект Сельчука Байрактара, який має ступінь магістра Пенсильванського університету і Массачусетського технологічного інституту, фахівця з розробки безпілотних літальних апаратів. Після повернення в країну він перетворив рідну компанію Bayraktar Makina, що займалася виробництвом автозапчастин, в оборонну компанію. Його роботи здобули національне визнання, а після 2020 року й міжнародне.

У кого ще, крім України, є Bayraktar TB2? Звичайно, вони є на озброєнні турецької армії з 2015 року. Окрім України турецькі БПЛА отримав і Азербайджан, який використовував їх під час конфлікту навколо Нагірного Карабаху. Є декілька машин на озброєнні у Лівії, Катару та Марокко.

Безпілотники Bayraktar TB2 виявилися дуже ефективним інструментом для знищення техніки противника. Вони були жахом для вірмен, а тепер — для російських вояків.

Що являють собою Bayraktar TB2?

Bayraktar TB2 є середньовисотним довготривалим безпілотним літальним апаратом. Це означає, що він пристосований для роботи на середніх висотах – від 3 до 9 км. Машина може безперервно перебувати в повітрі до 24 годин, радіус дії до 150 км. Це бойовий розвідувальний дрон, тому його можна використовувати як для розвідки, так і для знищення конкретних цілей.

Як функціонує та керується БПЛА?

В Мережі не дуже багато інформації, як оператор керує БПЛА Bayraktar. Він оснащений модульними електронно-оптичною та інфрачервоною камерами, лазерними далекоміром та цілепоказником, які необхідні для управління боєприпасами та багатофункціональним АФАР-радаром. До того ж на апарат може встановлюватися модуль РЕБ для нейтралізації старих систем ППО.

Наземний екіпаж дрону складається із трьох осіб: командир, пілот та оператор зброї. Коли Bayraktar виконує бойове завдання, вони знаходяться на станції управління, яка перевозиться у фургоні, встановленому на шасі важкої вантажівки. До того ж, все обладнання має ще й автономне джерело живлення. Одна така наземна команда здатна керувати трьома БПЛА одночасно. На самому дроні встановлено програмне забезпечення, яке постійно визначає його точні координати та розраховує найбільш оптимальні варіанти маршрутів дрону під час виконання завдання.

Bayraktar TB2 працює як система, що складається з шести дронів, через які оператор бачить цілі та наводить високоточні снаряди у режимі реального часу (та з камер яких записуються ефектні відео результатів роботи), двох наземних станцій управління, трьох наземних терміналів даних, двох віддалених відеотерміналів та наземного допоміжного обладнання.

З чого виготовлений і чи швидко летить?

Значна частина елементів конструкції дрона була виготовлена ​​з композитних матеріалів, які останнім часом активно використовуються в авіаційній промисловості. В основному, завдяки своїй малій вазі, простоті формування та стійкості до високих температур, що виникають внаслідок опору повітря. Bayraktar TB2 не дуже швидкісний. Система приводу складається з одного двигуна Rotax 912 iS потужністю 100 к.с., що дозволяє конструкції розганятися до 220 км/год (число Маха 0,18). Але ж згаданий двигун є поршневим агрегатом, а не реактивним, як у випадку з винищувачами чи сучасними пасажирськими літаками.

Які розміри має Bayraktar TB2

Розмах крил цього безпілотного літака становить 12 м, а його довжина – 6,5 м. Отже, це досить велика конструкція вагою 650 кг. Бак вміщує приблизно 300 літрів палива.

Бойове спорядження Bayraktar TB2

Корисне навантаження Bayraktar ТВ2 – 150 кг, з них 55 – оптико-електронна система розвідки та цілевказання. На бойове навантаження залишаються 95 кг. Це можуть бути протитанкова ракета дальністю 8 км, високоточна осколково-фугасна плануюча авіабомба або бронебійний снаряд.

Бойове спорядження може включати протитанкові керовані ракети та легкі циркулюючі боєприпаси. Основним типом озброєння Bayraktar TB2 є універсальні ракети класу «повітря-повітря» системи MAM, що можуть використовуватись по наземним цілям. Мова йде про версію MAM-L, в якій використовується лазерна система стеження. Вони здатні вражати цілі на відстані до 8 км або 14 км за допомогою інерційної (гравітаційної) навігаційної системи. Крім того, можуть використовуватися змінні головки – це осколково-зривна, термобарична або тандемно-кумулятивна насадка. Безпілотник також може бути озброєний ракетами MAM-C з універсальною бойовою частиною, здатною пробити сталеву броню танка товщиною 200 мм.

На якій відстані може ефективно працювати Bayraktar TB2

Максимальна дальність стрільби з використанням апаратів Bayraktar TB2 становить 15 км, що дозволяє операторам вести ефективну стрільбу без шансу бути виявленим. Особливо, якщо інша сторона не очікує атаки або не має електронних систем виявлення безпілотних літальних апаратів. Як з’ясувалося, росіяни були захоплені зненацька, що й сприяло успішним атакам. Тож зрозуміло, що ніяких систем у них немає.

Будемо сподіватись, що Bayraktar TB2 і надалі буде завдавати нищівних ударів по ворогу. Ми впевнені, що Україна вистоїть, зуміє дати достойну відсіч російським загарбникам, яких я останнього часу називаю тільки фашистами, а ефективний і потужний безпілотник Bayraktar TB2 допоможе максимально швидко це зробити. Бо я вірю в мою країну, у мій гордий народ, який неможливо перемогти. Слава Україні!

БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО:

Джерело: Root-Nation

Читайте также:

Доставка їжі безпілотником стало вже повсякденним життям в Шеньчжені

Як видалити російський контент з пошукових систем та соціальних мереж

Захист персональних даних українців залишається одним із найбільших викликів у кібервійні росії проти України

Звіт «Туман війни» від Google або як війна в Україні змінила ландшафт кіберзагроз