Глобальне потепління спричинило безпрецедентний рівень танення льодовиків за останні десятиліття. За прогнозами, до 2050 року рівень моря навколо США підніметься на 30 см, що є серйозною проблемою для багатьох великих міст.
Одне з можливих рішень вигадав американський стартап Ocean Builders. Його мета — побудувати райони з автономних капсул, що плавають над океаном. Вони оснащені системами рециркуляції води та сонячними батареями, а також розроблені так, щоб сприяти зростанню коралів та екологічному проживанню.
«Всім подобається знаходитися поряд з водою, і ми розробили абсолютно нову технологію, яка перетворює воду на нерухомість», — розповідає Грант Ромундт, засновник Ocean Builders.
Білі сферичні капсули закріплені на сталевій опорі, що височить над водою. Їх можна збудувати як поруч із сушею, так і далеко в морі. Проєкт отримав назву SeaPods.
Конструкція утримується на місці за допомогою великих бетонних блоків, встановлених на морському дні. У центральній опорі розташовані гвинтові сходи — ними можна спуститися до води та причалити човен.
Вартість капсул варіюється від $295 тис. до $1,5 млн. Вони оснащені, серед іншого, посадковими майданчиками для дронів, панорамними вікнами, системами рециркуляції води та сонячними батареями.
Але найголовніше в них, як вважає Ромундт, це автономність. «Всі технології, які ми розробляємо, спрямовані на те, щоб зробити їх екологічними», — говорить він.
Капсули можна встановити окремо або з’єднати з іншими за допомогою плавучих споруд. Кожна з них включає опріснювач і збирає дощову воду.
А як же каналізація? «Установка для спалювання відходів перетворює тверді речовини на попіл. Потім відпрацьоване тепло використовується для нагріву води у будинку», — розповідає Ромундт. Стічні води, за його словами, очищаються настільки, що їх можна навіть пити. Проте вони вирушають назад у бачок унітаза і таким чином безперервно переробляються.
Проєкт SeaPods унікальний, але плавучі будинки – не новий винахід. Наприклад, компанія WaterStudio.NL, заснована голландським архітектором Коеном Олтуїсом, спроєктувала вже понад 300 таких будинків, офісів, шкіл та медичних центрів у всьому світі.
Олтуїс брав участь у розробці SeaPods і вважає, що плавучі міста є наступним кроком у розвитку технології. За його словами, завдання архітекторів змінилися: тепер потрібно не просто створювати гарні форми, а виступати як «лікар для міст і використовувати воду як ліки».
«Ці плавучі фундаменти не руйнують підводного світу. Якщо побудувати плавучий район і за 200 років розібрати його, забудова не залишить слідів, — каже Олтуїс. — Це як орендувати простір у природи».
БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО:
- Екологічна тривожність: звідки вона взялася і що з нею робити
- Як підвищений попит на велосипеди змушує трансформувати міста
- Частково «екологічно чисті» – незручна правда про електромобілі
Джерело: FastCompany