Здається, що все, до чого доторкається Сем Альтман, перетворюється на золото. Він заробив статок на IPO Reddit і був одним з перших інвесторів в Uber та Airbnb. Зараз він займає посаду CEO OpenAI — найвідомішого стартапу в галузі штучного інтелекту. Але, як видно, не всі його проєкти виявляються вдалими.
У 2019 році Альтман та два інших інвестори, заручившись підтримкою Andreessen Horowitz та співзасновника LinkedIn Ріда Гоффмана, запустили Worldcoin. Стартап швидко привернув увагу, запропонувавши безплатні криптовалютні токени людям, які погодилися сканувати та записувати райдужну оболонку ока.
Ідея полягала в тому, щоб перетворити результати сканування в числовий рядок, який у поєднанні з алгоритмом слугуватиме посвідченням особи у світі, який дедалі більше керується штучним інтелектом. У 2021 році планувалося, що вже до 2023 року в системі зареєструється 1 млрд людей.
Станом на липень 2024 року це число становить 6 млн.
Таку різницю можна пояснити цілою низкою факторів. По-перше, ідея надати якомусь стартапу свою біометрію зі зрозумілих причин лякає багатьох людей, особливо зараз, коли особисті дані так легко зламати. Проте на практиці компанія не може зареєструвати користувачів у Китаї, Індії, Великій Британії та більшості країн Європи.
Наразі криптовалюта доступна в Німеччині, Кенії та Південній Кореї, але не в США.
На цей час WLD торгується на рівні $1,90, що приблизно відповідає її вартості на момент початку торгів.
У багатьох країнах влада стурбована тим, що в проєкті реєструються неповнолітні.
«Неповнолітні особливо вразливі та підлягають особливому захисту з боку європейського та національного законодавства, оскільки вони можуть бути менш обізнаними про ризики, наслідки та гарантії обробки їх персональних даних і своїх прав», — прокоментувало Управління із захисту даних Португалії в березні, наклавши тимчасову заборону на збір біометрії для Worldcoin.
Worldcoin стверджує, що його технологія конфіденційна і використовує доказ з нульовим розголошенням, щоб ніхто, включаючи компанію, не міг ідентифікувати користувача за результатами сканування.
Worldcoin — далеко не єдина група, що збирає такого роду дані.
- Служба миттєвої реєстрації в аеропортах Clear використовує біометричні дані обличчя, райдужної оболонки ока та відбитків пальців для перевірки обличчя користувачів.
- У Vision Pro від Apple для надійної автентифікації застосовується технологія Optic ID, що сканує райдужку.
- А в уряді Індії є Aadhaar, біометрична база даних, що охоплює 1,3 млрд людей, яку він використовує, щоб допомогти цим людям отримати доступ до соціальних та фінансових послуг.
Проте сам Альтман може бути суперечливою фігурою. На це вказують нещодавні коментарі колишніх співробітників OpenAI, які висловили серйозну стурбованість з приводу протоколів безпеки у компанії, що стоїть за ChatGPT. Потенційно це кидає тінь на інші проєкти Альтмана, включаючи Worldcoin.
З усім тим, 6 млн зареєстрованих — це цифра, яку навряд чи варто ігнорувати, особливо враховуючи обмеження на те, де Worldcoin може активно залучати нових користувачів. Якщо інші країни будуть прихильні до ідеї створити ідентифікатор для людства, Альтман зможе ще раз здобути перемогу над скептиками.
БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО:
- Біометричні дані ока в обмін на криптовалюту — стартап Worldcoin
- Worldcoin — криптовалюта засновника OpenAI, яка викликала суперечливі дискусії
- Як економічна криза в Аргентині допомогла стартапу Worldcoin зі збиранням біометрії
Джерело: FastCompany