Як економічна криза в Аргентині допомогла стартапу Worldcoin зі збиранням біометрії

Криптостартап Worldcoin будує екосистему, в якій особистість користувача підтверджуватиметься по райдужці. Перші користувачі, що просканували очі, одержують $50 у криптовалюті WLD.

В Аргентині екстремальна інфляція та безробіття створили благодатний ґрунт не лише для проєкту, а й цілої мережі посередників. Вони пропонують родичам та знайомим здати біометрію та заробляють комісії на грошових переказах.

Ольга де Леон виглядала ніяково, виходячи з нічного клубу на околиці Буенос-Айреса у вівторок вдень. Вона щойно здала біометрію райдужної оболонки.

«Ніхто не сказав, що вони робитимуть з моїм оком. Але я зробила це із необхідності» — зізнається вона.

Де Леон живе на державну пенсію $95, і їй дуже потрібні гроші. Піддавшись на вмовляння свого племінника, вона погодилася просканувати райдужку для Worldcoin, блокчейн проєкту Сема Альтмана. За це вона отримала майже $50 у WLD, криптовалюті компанії.

Де Леон — одна з приблизно півмільйона аргентинців, які передали свої біометричні дані Worldcoin. Люди, які страждають від інфляції у 288% і висхідного безробіття, спрямовуються в центри верифікації заради бонусу в криптовалюті, який пропонує компанія.

В Аргентині закони про захист персональних даних ще недостатньо розвинені, і тут працює ціла мережа посередників, котрі заробляють комісію з кожної просканованої райдужної оболонки. Але Worldcoin набирає популярності, і експерти починають бити на сполох, попереджаючи, як небезпечно розголошувати біометричні дані. Дві провінції країни вже закликають розпочати розслідування щодо компанії.

«З огляду на те, що це заборонили в європейських країнах, чи не варто втрутитися і нам?» — міркує Хав’єр Смальдоне, консультант із програмного забезпечення та експерт із цифрової безпеки.

У березні Іспанія, Франція та Португалія тимчасово заборонили роботу Worldcoin. Минулого року компанія отримала вимогу згорнути діяльність у Кенії та пішла з Індії та Бразилії.

Але в робочих кварталах Буенос-Айреса розгорнулися десятки відділень Worldcoin — до нічних клубів, ремонтних майстерень, барів, театрів та залізничних станцій вишиковуються черги охочих просканувати свою райдужку.

У районі великого Буенос-Айреса, де мешкає майже 16 млн осіб, 45% перебувають за межею бідності.

Менш як за рік у країні відкрилося близько 60 центрів. Експансія Worldcoin до Аргентини була стрімкою і припала на бурхливий час. З моменту вступу на посаду у грудні президент Хав’єр Мілей звільнив десятки тисяч державних службовців, скасував плани соціального забезпечення та субсидії, а також закрив державні установи, покликані допомагати бідним у країні.

«Ми спостерігаємо жахливу економічну кризу. У таких рецесивних економіках, як наша, процвітають явища на кшталт Worldcoin», — зазначає Ігнасіо Карбальо, керівник напряму альтернативних фінансів компанії досліджень ринку Americas Market Intelligence.

У січні компанія оголосила, що вже просканувала райдужки понад 1% аргентинців.

Криптовалюта, що пропонується в обмін на сканування райдужної оболонки ока, призвела до появи комісійної схеми залучення нових клієнтів для реєстрації.

Влада звернула на це увагу. Минулого року Worldcoin припинив свою діяльність у центрально-західній провінції Мендоса після того, як юрист подав скаргу на компанію за порушення закону про конфіденційність даних. У березні цього року провінція Буенос-Айрес звинуватила Worldcoin у тому, що компанія не змогла прокоментувати неправомірні положення за умов договору.

Нещодавно Worldcoin оголосила, що вживає заходів безпеки, щоб не допустити реєстрацію неповнолітніх користувачів. Тепер молоді аргентинці залучають у проєкт родичів та друзів чи знайомляться з незнайомцями у соціальних мережах, пропонуючи їм легкий заробіток.

29-річний прибиральник Брайан стояв поруч із центром Orb, чекаючи літню пару, яку він переконав здати біометрію у Worldcoin. Він розповів, що заробляє, переводячи в готівку токени WLD, які нараховують новим клієнтам — більшість із них мало що знають про криптовалюти. Потім він переказує їм гроші в песо, використовуючи Mercado Pago, найпопулярніший цифровий гаманець в Аргентині. Комісія Брайана залежить від клієнта. «З наркоманів я беру більше», — додає він.

На момент підготовки статті Брайан заробляв близько $114 на тиждень. За його оцінками, є «десятки» посередників, які шукають тих, хто потребує «легких грошей» в умовах економічних потрясінь. У TikTok, Instagram і Facebook можна знайти десятки користувачів, які пропонують обміняти WLD «за кращим курсом».

В Аргентині працюють майже 60 центрів Worldcoin Orb, і багато з них розташовані у робочих кварталах Буенос-Айреса. Пункти сканування райдужки розташовані в різних місцях, включаючи нічні клуби, бари, театри й залізничні вокзали.

Малена Сайто, письменниця та викладач поезії з Буенос-Айреса, почала позичати гроші у родичів близько чотирьох місяців тому, після того, як її доходи значно впали.

«Я хотіла повернути борг, але не могла швидко знайти гроші», — зізнається вона. Коли друг розповів їй про Worldcoin, вона одразу ж завантажила програму і вирушила до найближчого пункту, розташованого у майстерні з ремонту мобільних. Опинившись там, вона поспішила прийняти всі умови.

Лише пізніше ввечері вона прочитала їх і одразу ж пошкодувала.

«Це іноземна компанія, і до неї не висунути претензії, якщо щось трапиться з даними, і в будь-якому випадку компенсація становитиме не більше $100, — каже Сайто. — Я з тих людей, які зазвичай усвідомлюють, наскільки це ризиковано. Ніколи в житті я не думала, що я зроблю щось подібне».

Минулого року центри Worldcoin були доступні у 25 країнах. Сьогодні вони залишилися лише в Аргентині, Чилі, Німеччині, Японії, Сінгапурі, Мексиці, Південній Кореї та США.

За словами Смальдоне, економічні проблеми Аргентини та відсутність чіткого законодавства щодо персональних даних створили благодатний ґрунт для Worldcoin — і поставили під загрозу клієнтів.

«Коли ви заробляєте гроші, залучаючи людей, вашим продуктом стають люди, – каже він. — Worldcoin забирає щось набагато цінніше, ніж готівка».

БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО:

Джерело: RestOfWorld

Читайте также:

Worldcoin — криптовалюта засновника OpenAI, яка викликала суперечливі дискусії

Як біометрія змінить наше життя і чому ми ще не позбулися карт, документів та ключів

Як створити власний NFT: розбираємо нюанси

Криптогаманець Novi від Facebook: як працює та плани по розвитку