Бажаєте зняти квартиру? Готуйтеся здати біометрію обличчя

Переїзд — гірший від пожежі, стверджує народний поголос. Потрібно зібрати всі речі, а потім ще якось перевезти їх у нове місце. Це лише півбіди. Спочатку вам потрібно ще знайти потрібну квартиру, прорахувати, чи зможете ви дозволити собі орендну плату, яка постійно зростає. Але це ще не все. Багато домовласників у США тепер вимагають від орендарів надати «живі селфі» — пройти 3D-сканування обличчя як посвідчення особи.

Багато домовласників вперше почали застосовувати розпізнавання обличчя під час пандемії, щоб уникнути ризиків, пов’язаних із самостійними переглядами. Сьогодні вони не відмовляються від цієї ідеї, щоб убезпечити себе від шахраїв та заощадити час.

Телефонні дзвінки, онлайн-листування та особисті зустрічі залишилися в минулому. Настав час розпізнавання облич та схожих технологій, таких як розумні скриньки для ключів та програми, що дозволяють запланувати час перегляду.

Подібні практики набирають популярності у великих орендодавців США. Інновації часто використовуються при здачі односімейних будинків по всій країні, від Лос-Анджелеса до Атланти, проте для Нью-Йорка зазвичай роблять виняток.

Окремі орендарі, що втомилися від тривалих пошуків житла, готові вже на все, у тому числі й на розпізнавання облич. Однак нова технологія не позбавлена ​​проблем. Так, вже були випадки, коли орендарів не пускали до будинку через неправильне сканування.

Крім того, захисники прав споживачів вважають, що біометричні дані, отримані під час розпізнавання облич, можуть продати чи передати іншим особам. Обов’язкова вимога пройти процедуру розпізнавання облич може бути порушенням прав орендарів, які не можуть надати біометричні дані.

«Їм справді потрібний 3D-знімок вашого обличчя, щоб пустити вас у квартиру? — запитує Джей Стенлі, старший політичний аналітик проєкту «Мова, конфіденційність і технології» Американського союзу захисту громадянських свобод (ACLU). — З якого часу ми вважаємо виправданим змушувати людей брати на себе такий тягар, щоб трохи знизити можливий ризик компаній?»

Як це працює

Автор колонки видання The Markup Малена Каролло розповіла, що особисто зіткнулася із проблемою. Плануючи переїзд до іншого штату, вони з нареченим шукали житло та знайшли 16 відповідних варіантів на новому місці.

Це був їхній перший досвід оренди після пандемії, тому вони були здивовані, дізнавшись, що на більшості переглядів не буде домовласника чи рієлтора. При цьому в 12 випадках потрібно, щоб хоча б один з орендарів пройшов сканування обличчя. Пара була змушена підкоритися, оскільки пропозиції швидко ставали недоступними.

Розпізнавання облич відбувається у різний спосіб, залежно від типу використовуваних технологій. На деяких платформах, наприклад Rently або Invitation Homes, відразу вимагають скан. Орендар завантажує фотографію з документа, що засвідчує особу, а потім, дотримуючись інструкції програми, повертає голову праворуч і ліворуч перед увімкненою фронтальною камерою телефону.

Інші орендодавці зобов’язують пройти сканування безпосередньо перед переглядом. Деякі використовують систему розпізнавання облич, вбудовану в розумні ящики для ключів. А на деяких платформах, наприклад, на Renly, сканування вимагають двічі — заздалегідь і безпосередньо перед входом у квартиру чи будинок.

Видання The Markup не знайшло жодної платформи, яка б дозволила потенційним орендарям відмовитися від сканування, якщо вони хочуть відправитися на самостійний перегляд.

Rently переконує орендодавців у тому, що нова технологія допомагає боротися із шахрайством, яке «веде до репутаційної шкоди та втрати доходу. Важливо вчасно спіймати шахраїв, доки не довелося за це розплачуватися».

Rently заявляє, що домовласники можуть від початку використовувати вбудовану технологію для виявлення спроб шахрайства: наприклад, проти зловмисників, які пробираються до будинку за виглядом орендарів, крадуть побутову техніку або видають себе за орендодавця, а потім показують власність потенційним орендарям, збираючи з них гроші як заставу.

Передбачається, що для законослухняних орендарів верифікація займає трохи більше кількох секунд. Однак Джей Стенлі з ACLU зазначає, що система погано розпізнає людей із темним кольором шкіри. Через це їх можуть помилково позначити як підозрілих і як наслідок відмовити їм.

Темний колір шкіри нерідко стає проблемою систем розпізнавання: вони неправильно маркують чоловіків, а жінок ідентифікують з помилками.

«Ми спостерігали випадки, коли когось прийняли помилково за ґвалтівника через помилку системи розпізнавання облич», — розповів Марк Мейлман, головний керівник юридичної фірми Francis Mailman Soumilas, що спеціалізується на правах споживачів.

Він повідомив, що система розпізнавання облич, яку застосовують рієлторські компанії, порівнює обличчя з одним фото (у такій ситуації, з фотографією з документа) та визначає, чи вони збігаються. Інші компанії, наприклад, Clearview AI, проганяють скановане зображення обличчя через базу фотографій.

Представник компанії Plaid Кевін Янг заявив, що компанія використовує систему розпізнавання облич для того, щоб переконатися, що перед камерою справжня людина, а не зловмисник, який тримає перед собою роздруковану фотографію і рухає нею, намагаючись обдурити технологію.

У спільній заяві компанії, що виготовляє системи розпізнавання облич, Onfido та рієлторської платформи Mynd Пол Джаратт, віцепрезидент з маркетингових комунікацій в Onfido, повідомив, що Mynd надходять результати тільки у форматі «пройшов/не пройшов».

Інші дані Onfido розкриває тільки компанії, що запитує перевірки (в цьому випадку Mynd) і лише за розпорядженням суду або на запит правоохоронних органів.

Джаратт заявив від імені Mynd, що запит розпізнавання обличчя перед переглядом будинку – «стандартна практика попередження шахрайства у сфері нерухомості».

Він додав, що Mynd відповідає перед своїми інвесторами за те, що людина, яка просить доступ до приміщення, насправді є тим, за кого себе видає.

Інші компанії, з якими зв’язувалося видання The Markup, відмовилися від відповіді.

Відстежуючи дані

Орендарям, які не бажають передавати біометрію, буває важко знайти оголошення, де не потрібно розпізнавання облич. Однак, навіть якщо вони погодяться на процедуру, зрозуміти, хто збирає їх дані, не так легко.

На популярних сайтах з оголошеннями, наприклад Zillow, можна запросити тур через внутрішній месенджер. Після цього орендарів перенаправляють на сторонній вебсайт для бронювання туру, де їх просять пройти процедуру розпізнавання обличчя.

Але це ще не все. Щоб дізнатися, яка саме компанія отримає їхні біометричні дані, орендарям доведеться вчитатися у повідомлення, набране дрібним шрифтом десь поруч із віконцем «Згоден».

Ідентифікація особистості — це зростальний сектор, де працюють як відносно нові стартапи, наприклад, Persona, запущена у 2018 році, так і авторитетніші фінтех-компанії, такі як Stripe і Plaid, що почали надавати послуги з верифікації особи у 2021 і 2022 році відповідно.

Більшість таких компаній не обслуговують безпосередньо рієлторські компанії, а збирають дані біосканування на сайтах з оголошеннями, де встановлені їх технології. Так, Rently використовує технологію Plaid для розпізнавання облич.

Знати, яка саме компанія збирає інформацію, необхідно для того, щоб розуміти, що буде після неї. Наприклад, компанія Onfido зберігає дані біосканування протягом 360 днів, а фотографії документів орендарів протягом трьох років. Згідно з їхньою політикою конфіденційності, компанія може передати дані поліції або третім особам за розпорядженням суду.

Persona заявляє, що видаляє дані або після проходження верифікації або протягом трьох років з моменту взаємодії їх власника з компанією. Persona може передати дані правоохоронним органам чи своїм стороннім вендорам. Крім того, політика компанії вимагає від своїх клієнтів відмовитися від подання колективного позову проти Persona.

Інші компанії дотримуються набагато ліберальнішої політики. Так, Plaid заявляє, що зберігає дані «не довше, ніж необхідно». Їх можуть передавати дані своїм бізнес-партнерам, компаніям, що є частиною його корпорації, правоохоронним органам або компанії, яка придбає Plaid, якщо це станеться.

Stripe повідомляє, що зберігає біометричні дані протягом одного року, але можуть видалити й раніше за запитом.

Деяким орендарям не доведеться турбуватися про те, що буде з їхніми біометричними даними, оскільки вони просто не зможуть пройти розпізнавання обличчя. Для сканування за допомогою телефону необхідний смартфон із вбудованою камерою, уміння користуватися його програмами та досить швидкий інтернет.

За даними Pew Research Center, приблизно 10% американців не мають смартфона, а приблизно 20% домогосподарств у США у 2023 році не мали інтернет-зв’язку, повідомляється в дослідженні Міністерства торгівлі США.

Це може призвести до того, що деякі групи людей, наприклад, що живуть у регіонах з недостатнім інтернет-покриттям, які не мають технічних навичок (наприклад, літні) або не мають смартфона, не зможуть отримати дозвіл на перегляд будинків, вважає Стенлі.

«Легко уявити, як сильно це вплине на сферу нерухомості», — додав він.

БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО:

Джерело: TheMarkup

Читайте также:

Як ДНК і штучний інтелект можуть відтворити обличчя вбивці

Чи можна дізнатися ім’я людини по обличчю?

Яку роль відіграють технології в боротьбі з епідемією COVID-19

Як обійти технологію розпізнавання облич? Спроби дослідників