Чи існує місце для казки у великому бізнесі? Якщо говорити про єдинорогів, то вони тут є. Термін «Unicorns» введений відносно нещодавно для компаній-стартапів, чия капіталізація за короткий період перевищила $1 млрд.
Навіщо придумали «єдинорогів»?
У першу чергу — це інтерес венчурних інвесторів і аналітичних платформ, які обслуговують їхні інтереси.
Створюються карти по типу «unicorns landscape». Ці карти відстежують появу нових «єдинорогів» у розрізі по окремих галузях та країнах.
Наприклад, у березні 2019 року дослідницька організація Dealroom анонсувала чотири нових європейських єдинороги: Veeam, Luxoft (Швейцарія), Collibra (Бельгія) та eMAG (Румунія).
Найбільші компанії «єдинороги»
На початок 2019 року таких компаній нараховувалось близько 360. Uber з Airbnb вже не найвідоміші з них.
Єдинорогом №1 на сьогодні можна вважати китайську компанію Bytedance (цифрові медіа, основні активи компанії – ньюзмейкер Toutiao та відеосервіс TikTok) з капіталізацією $75 млрд.
Після них в рейтингу йдуть американська Uber та китайська Didi (транспортування та доставлення «on demand»), після них – наступні американські стартапи: WeWork, JUUL Labs, Airbnb, Stripe, SpaceX.
Якщо дивитися по країнах, майже 50% «єдинорогів» — компанії з США, 30% — з Китаю, 15% — родом з Індії, Великої Британії, Південної Кореї, Німеччини, Індонезії, Сингапуру та останні 5% приходяться на інші країни світу.
Розподілення по галузях
Зрівнявши інформацію Cbinsights та Visualcapitalist, ми отримуємо першу п’ятірку галузей за об’ємом капіталізації компанії:
- On-Demand: це «технологічні компанії, що відповідають на користувацькі запити негайним наданням товарів та послуг» (понад 14 компаній, в тому числі Uber, Didi, BlaBlaCar, Gett).
- FINTECH: фінансово-технологічні стартапи, автоматизація онлайн платежів (понад 40 компаній, в тому числі Stripe, One97, Coinbase).
- eCommerce/Marketplace: електронна комерція та шерінгові платформи (понад 30 компаній, сюди входять Airbnb, Chehaoduo, Coupang).
- Internet Software & Services: хмарні програмні рішення та сервіси (найбільша кількість компаній, серед них Infor, Slack, Snowflake).
- Digital Media: цифрові медіа (одна компанія, зате найбільша – Bytedance).
Українські компанії-«єдинороги».
За останні роки технологічний сектор України збільшився в середньому на 28% щорічно. Такі високі темпи підштовхнули декотрих українських інвесторів на оптимістичні прогнози.
У минулому році в нас було лише дві компанії – «єдинороги». Платформа для плідного співробітництва при розробці програмного коду GitLab залучила у вересні 2018 року $100 млн інвестицій, отримав ринкову вартість $1,1 млрд.
Іншим таким стартапом-«єдинорогом» є постачальник обладнання для майнінгу криптовалют під назвою Bitfury. Цей стартап отримав $80 млн у закритому раунді фінансування.
Очікується, що наступними «єдинорогами» України будуть сервіс перевірки орфографії Grammarly, компанії, які займаються софтом SoftServe та Ciklum та нарешті найбільший інтернет-магазин України Rozetka.
БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО: