Y Combinator – творець єдинорогів. У що він вкладає сьогодні?

Якщо хоча б помірно користуватися інтернетом більше кількох років, то прямо чи опосередковано зіткнешся з портфельною компанією провідного світового стартап-акселератора Y Combinator (YC).

Дійсно, якщо ви переглядали Reddit, дивилися відеоігри на Twitch, відвідували будь-який із 400 000+ сайтів, розміщених на Webflow, зупинялися в Airbnb, купували криптовалюту на Coinbase, ділилися файлами на Dropbox або взаємодіяли з будь-якою з 2 млн компаній, які використовують Zapier для автоматизації своїх процесів, то ви стикалися з компанією YC. А якщо якимось дивом ви не робили нічого з перерахованого, то існує ще ~5 000 компаній, підтриманих YC, з якими ви могли б перетнутися.

Як же YC, розпочавши з капіталу всього 200 тисяч доларів від своїх засновників, які «хотіли навчитися бути інвесторами-янголами», стала найвпливовішою інвестиційною компанією у світі на ранніх стадіях розвитку стартапів?

Як і в аналогічних акселераторах, основна програма YC включає своєрідний буткамп. Протягом 3 місяців засновники живуть і дихають усім тим, що пов’язано зі стартапами, наполегливо працюючи над тим, щоб досягти максимального прогресу у своїх компаніях до Demo Day – коли нова плеяда потенційних світових змін постає перед інвесторами та ЗМІ.

Фабрика стартапів

Секрет успіху YC є предметом суперечок. Але поєднання здорового глузду, орієнтація на засновників, які створюють щось потрібне людям, культура наставництва та співробітництва, стандартизовані умови інвестування та стара добра «в потрібний час і в потрібному місці», безумовно, можуть претендувати на суму понад 600 мільярдів доларів, в які сьогодні оцінюються стартапи, підтримані колись YC.

Стартапи, які пройшли відбір, зазвичай перебувають на дуже ранній стадії – у групі «Зима 2023» 52% заявників мали лише ідею, а 77% учасників до початку програми не мали продажів. Інвестиції в такі компанії за своєю суттю є дуже ризикованими… саме тому YC ніколи не кладе всі яйця в один кошик.

Інвестуючи в сотні компаній щороку, YC збільшує свої шанси на те, щоб подолати золотий закон, яким керуються інвестори на ранніх стадіях: більшість інвестицій провалюються, але навіть невелика кількість вдалих вкладень може все окупити.

Створюйте те, що потрібно людям

Репутація YC тепер дозволяє бути неймовірно вибірковими: відбір проходять не більше ніж 1% претендентів. Те, над чим працюють ці кандидати, є добрим сигналом того, що, на думку YC, визначатиме наше майбутнє.

Приголомшливі 64% учасників зимового набору YC 2024 мали у своєму профілі в каталозі стартапів Y Combinator мітки «AI» або «AI-related».

YC дав більш розмите визначення AI-орієнтованості, вказавши, що «принаймні 50%» останніх стартапів у тій чи іншій формі спираються на штучний інтелект. Цілком ймовірно, що деякі з цих стартапів насправді не роблять нічого революційного в галузі штучного інтелекту, а просто впроваджують його у свої продукти.

Тож над чим же працюють ці засновники?

Є стартап, який хоче створити креативний пакет для індустрії моди, ще один працює над PowerPoint зі штучним інтелектом, інший – над музикою професійної якості, наступний – над руками роботів на фабриках, а інший взагалі пропонує продукт «Надрукуй сценарій – отримай фільм».

Цікаво, що можна простежити цикли технологічного ажіотажу з YC. У 2022 році, коли криптовалюта та WEB 3.0 були найгарячішою темою для роботи, 33 стартапи YC працювали в цій галузі, а в останній партії – лише 1.

Ефект «книжкового обличчя»

Як і в багатьох інших сферах життя, успіх у технологіях залежить не тільки від того, що ви знаєте, а й від того, кого ви знаєте. Отримати першого клієнта, бути представленим потенційному ключовому співробітнику, який може вказати вам правильний технічний напрямок… Справжня суперсила Y Combinator – у його мережі. У центрі її спільноти знаходиться Bookface: внутрішня соціальна мережа YC, яка, за словами Геррі Тана, генерального директора та президента YC, була необхідна, «бо найскладніше – знати, кому можна довіряти та в кого просити допомоги».

Ця спільнота стає все більш впливовою і широкою. Взяти того ж Сема Альтмана, OpenAI.

Йдучи до безпеки

Крім безпосередньої діяльності, найважливішим внеском YC стали стандартизовані інвестиційні документи, які дозволили зробити інвестиції «у двох людей з крутою ідеєю» менш обтяжливими з юридичного погляду.

Спочатку YC пропонувала просто 20 тисяч доларів в обмін на частку у розмірі близько 6%. Сьогодні пропозиція складає 500 тисяч доларів, розділені на дві частини – 125 тисяч доларів за простою угодою про майбутній капітал (SAFE Simple Agreement for Future Equity) для отримання 7% капіталу і ще 375 тисяч доларів конвертуються на умовах, які можуть реалізуватися у майбутньому. “SAFE” – це винахід YC 2013 року, що дозволяє інвесторам виписати чек зараз, який конвертується в капітал на пізніших етапах. Стандартизація пропозиції та юридичних документів дозволяє обійтися без складної частини – погодження ціни та оцінки – з кожною окремою компанією, і з того часу її перейняли багато інших інвесторів ранніх стадій.

Тепер, майже через два десятиліття з моменту появи, YC – це величезна сила у сфері інвестицій на ранніх стадіях. Наприкінці березня Forbes повідомив, що компанія збирає 2 мільярди доларів для свого акселератора, набір якого проводиться раз на два роки, і наступних інвестицій. Це в 10 000 разів більше, ніж вклали колись засновники.

Y Combinator – це неоново-жовтогаряча велика церква, яка приймає під своїм дахом усіх, хто хоче і може поклонятися вівтарю з трьома написами: (1) робити те, що потрібно людям, (2) створювати технології, які змінюють світ, (3) робити багато грошей. І у всьому цьому вона досягла успіху.

БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО:

Джерело: The Wall Street Journal

Читайте также:

4 китайські єдинороги, які створюють альтернативу ChatGPT

Другий етап Фонду підтримки Google для стартапів в Україні

Як стартапи намагаються знешкодити цукор

Британський стартап обіцяє відновити льодовики Арктики