Як розвивається конфлікт навколо WordPress

WordPress можна назвати інфраструктурою Інтернету. Це програма з відкритим кодом, призначена для керування контентом сайту. Вона широко використовується, стабільно працює, і тому досить рідко привертає увагу ЗМІ.

Але останнім часом спільноту WordPress розколов конфлікт. Співзасновник Метт Мулленвег різко розкритикував WP Engine, одного з найпоширеніших хостинг-провайдерів платформи. Заява викликала громадську суперечку. Чи можуть комерційні компанії використовувати open-source заради прибутку і чи мають вони натомість допомагати проекту?

WP Engine – хостингова компанія, яка використовує безплатне open-source програмне забезпечення WordPress, щоб створювати та продавати власний хостинговий сервіс. Вона створена у 2010 році та з того часу стала конкурентом WordPress.com. Нині її послугами користується понад 200 тисяч сайтів.

Мулленвег управляє двома майданчиками:

  • WordPress.org — open-source проєкт, який розробляє основу платформи для розміщення сайтів,
  • WordPress.com — компанія, що продає серверну версію відкритого програмного забезпечення WordPress,, так само як і WP Engine.

А ще Мулленвег управляє Automattic, яка володіє WordPress.com. Статистика показує, що близько 43% всіх сайтів використовує WordPress, але незрозуміло, скільки з них купують хостинг у WordPress.com або з іншого боку.

Automattic бере активну участь у розвитку open-source проєкту, який існує завдяки пожертвуванням та внеску спільноти. За заявами Мулленвега, внесок команди — 3988 робочих годин на тиждень. Можливо, компанії не доводиться платити за використання WordPress, але вона безумовно витрачає ресурси на розвиток та покращення платформи.

WP Engine працює дещо по-іншому та інвестує у спільноту через спонсорство, а також просуваючи впровадження WordPress. У 2018 році хостингову платформу придбала приватна інвесткомпанія Silver Lake, і Мулленвег розцінює її як бізнес, який отримує прибуток від використання відкритого коду та не дає нічого натомість.

Він публічно висловив свої думки під час виступу на WordCamp – конференції з WordPress, яку спонсорує WP Engine:

«Компанію контролює Silver Lake, приватний інвестиційний бізнес, який має $102 млн в управлінні. Silver Lake начхати хотіла на ваші ідеали open-source. Вона просто хоче окупити гроші. І зараз я прошу кожного у спільноті WordPress голосувати своїм гаманцем. Кому ви заплатите: тому, хто доглядатиме екосистему чи тому, хто викачуватиме з неї всю цінність, поки вона не вичерпається?».

21 вересня Мулленвег доповнив свою заяву постом у блозі, в якій розкритикував WP Engine за те, що вона присвячує open-source проєкту WordPress.org лише 40 годин на тиждень.

WP Engine задає поганий стандарт, на який будуть дивитися і вважати, що відтворювати його достатньо. Нам потрібно встановити вищий стандарт, який гарантує, що WordPress проіснує ще 100 років», — написав Мулленвег. Він також додав, що WP Engine «обкрадає екосистему WordPress» і пропонує користувачам «поганий досвід, щоб заробити більше грошей».

Схоже, що Мулленвег має рацію, говорячи про вклад WP Engine. Однак у кінцевому підсумку компанія не порушує правила open-source ліцензії: програму можна використовувати безплатно і WP Engine не зобов’язана робити щось для спільноти просто тому, що заробляє на коді. Звичайно, з її боку це було б приємно, але ніщо її до цього не зобов’язує.

Ситуацію ускладнює і те, що Мулленвег виступає на захист не тільки open-source проєкту, а й власної компанії. У своєму блозі він пише, що WP Engine «заробляє на плутанині», пов’язаної з брендингом. На його думку, WP Engine обіцяє клієнтам WordPress, але насправді пропонує лише неповноцінну версію сервісу.

Щобільше, він заявив, що WP Engine буде потрібна комерційна ліцензія на «неавторизоване» використання торгової марки WordPress, яку контролює фонд WordPress, а потім навіть направив лист-попередження у спробі домогтися виплат від компанії.

У WP Engine інша версія, яку вона виклала у листі-попередженні. Згідно з ним, Automattic зажадала «дуже велику суму грошей» за кілька днів до виступу Мулленвега на вересневій конвенції WordCamp. У разі, якщо її не буде заплачено, Мулленвег нібито атакував компанію повідомленнями та дзвінками, погрожуючи застосувати тактику «випаленої землі».

Після того, як WP Engine відмовилася заплатити, Мулленвег почав втілювати загрози в життя.

«Таємна вимога містера Мулленвега заплатити десятки мільйонів доларів комерційної компанії Automatic, публічно представлена ​​як альтруїстична спроба захистити спільноту, виглядає ганебною. — йдеться у листі. — WP Engine не виконуватиме ці необґрунтовані вимоги, які не тільки шкодять WP Engine та її співробітникам, але й загрожують усый спільноті WordPress».

WordPress.org дала ясно зрозуміти, що причина претензій до WP Engine не тільки у відсутності підтримки спільноти, а й у невірному використанні торгової марки WordPress. Тепер Мулленвег каже, що A utomattic запропонувала WP Engine два рішення:

  • купити ліцензію,
  • зробити внесок в open-source проєкт.

«Це не грабіж: це очікування, що будь-який бізнес, який заробляє сотні мільйонів доларів на open-source проєкті, повинен дати щось натомість, і якщо це не відбувається, то він не може використовувати торгові марки», — говорить Мулленвег.

У раді директорів WordPress Foundation — благодійної організації, яка підтримує проєкт — знаходяться Мулленвег та ще кілька менш відомих осіб, які не вказані на сайті.

Схоже, що останніми днями фонд змінив правила використання торгової марки. Ще на 19 вересня в політиці говорилося, що можна «безплатно» використовувати абревіатуру WP «будь-яким способом, який ви вважаєте за потрібне». Тепер ці слова замінив рядок, в якому забороняється використовувати WP «введенням в оману чином. Наприклад, багато людей вважають, що WP Engine це WordPress Engine».

Також в оновленій політиці йдеться відкритим текстом: «Якщо ви хочете використовувати торгову марку WordPress з комерційною метою, будь ласка, зв’яжіться з Automattic, яка володіє ексклюзивною ліцензією».

WordPress.org заборонила WP Engine безплатний доступ до своїх серверів через «судові позови та розгляди», що ускладнило ситуацію для клієнтів WP Engine. Однак лише через два дні Мулленвег вирішив відкласти блокування до 1 жовтня — за цей час WP Engine має або створити дзеркало, або вирішити конфлікт.

«Чому WordPress.org має безплатно надавати ці послуги WP Engine з огляду на їхні атаки на нас?» — написав Мулленвег. Однак WP Engine поки не подавала позов, обмежившись листом із попередженням.

Конфлікт викликав змішану реакцію. З одного боку, деякі вважають, що WP Engine дійсно варто більше вкладатися в проєкт, а використання WP в назві вводить в оману. З іншого боку, деякі члени спільноти закликають Мулленвега піти у відставку, звинувачуючи його у зловживанні владою. Є й ті, хто вважають, що в результаті з’явиться відгалуження сервісу, і переймаються тим, що інші компанії почнуть використовувати абревіатуру WP.

Але в суперечці, яка повинна прояснити, що таке WordPress, а що ні, Мулленвег ризикує ще більше розмити кордони.

Більше цікавого:

Джерело: The Verge

Читайте также:

Що важливо знати про домени та їх реєстрацію щоб зробити бізнес успішнішим

Сайт на WordPress «з нуля»: як створити, «підводні камені» та виправлення помилок. Частина 3

Сайт на WordPress «з нуля»: як створити, «підводні камені» та виправлення помилок. Частина 2

Сайт на WordPress «з нуля»: як створити, «підводні камені» та виправлення помилок. Частина 1