Що відбувається на ринку фінтех в Україні

15 липня в Києві в приміщенні Національного банку України презентували фінтех-каталог 2019 — дослідження українського ринку фінансових технологій та аналіз тенденцій його розвитку. Видання підготувала Українська асоціація фінтех та інноваційних компаній спільно з компанією Visa та Національним банком України.

Проекти фінтех-бізнесу дають змогу по-новому поглянути на звичні речі, роблять їх зручнішими та доступнішими. Це одна з причин того, чому фінтех може змінити всю економіку України.

Ростислав Дюк, Голова правління Української асоціації фінтех та інноваційних компаній, у своєму виступі зазначив, що в минулому році компанії, що працюють у сфері фінансових технологій, отримали $111 млрд інвестицій. Скільки з цих грошей надійшло в Україну – невідомо. Але щоб інвестор зайшов в Україну, необхідно спершу провести дослідження ринку – і саме каталог компаній, що працюють в цій сфері, і є таким дослідженням.

Драйвери ринку фінтеху в Україні

За даними дослідження, усього в Україні працює понад 100 фінтех-компаній, причому більша частина заснована протягом трьох останніх років. 63% фінтех-фірм  фінансуються власним коштом, стільки ж — пройшли точку беззбитковості. На міжнародний ринок вийшли 43% бізнесів, а з тих, хто працює тільки в Україні, 73% планують підкорювати закордонні країни. Тенденція до зростання фінтех-сектора у 2019 році не зміниться: на ринку з’явиться близько 20 нових компаній. Швидке зростання числа стартапів та паралельний розвиток екосистеми будуть сприяти збільшенню зацікавленості з боку інвесторів, а також зростанню кількості інкубаторів та акселераторів.

За думкою експертів, є кілька причин позитивної динаміки у цьому сегменті. По-перше, на нього впливають світові тенденції, адже фінансові технології залишаються актуальною темою у світі протягом останніх років. По-друге, недосконалість законодавства ускладнює вихід на український ринок глобальних гравців. До того ж, падіння купівельної спроможності внаслідок економічної кризи 2014-2015 років зробило для них український ринок малопривабливим. Таким чином, локальним гравцям не доводиться конкурувати з глобальними компаніями.

По-третє, внаслідок очищення банківської системи втратили роботу чимало банківських спеціалістів. Але деякі з них отримали роботу в фінтех-компаніях або ж навіть заснували власні, що і стало каталізатором розвитку ринку. І як показало дослідження, справді засновниками фінтех-компаній стають здебільшого фінансисти та вихідці з ІТ-галузі. І нарешті, традиційні гравці на фінансовому ринку все більше почали схилятися до співпраці з фінтех-компаніями.

Не останню роль в розвитку ринку зіграла і державна підтримка. Зокрема, Кабінет міністрів створив «Український національний фонд стартапів» обсягом 345 млн грн, який запрацює вже найближчим часом, а  Національний банк України у квітні 2019 року організував Експертну раду з питань комунікації з інноваційними компаніями, що надасть можливість НБУ зрозуміти потреби та напрямки розвитку інноваційного фінансового ринку.

Тренди українського фінтеху

Розставляння сил у сфері фінансових технологій постійно змінюється. Наприклад, число платіжних сервісів збільшилося на 5 компаній, однак частка стартапів в цьому сегменті знижується. Наприклад, якщо у 2016 та 2017 роках частка нових компаній становила 38% від новостворених компаній, то в минулому — 24%.

Сегментація фінтех-компаній за типом бізнесу

Сегментація фінтех-компаній за типом бізнесу

Сектор personal finance/wealth management зріс з трьох до шести гравців, до того ж п’ять з шести компаній з’явились за останні два роки. Це хороша ознака, оскільки свідчить про зростання фінансової грамотності населення.

А от інтерес до технології блокчейн все ще доволі слабкий: після максимуму 2016 року (38% від усіх нових компаній), у 2018 році з’явилися лише три компанії, що працюють у цій галузі.

Новим трендом для українського ринку 2018 року стала поява компаній, що працюють у галузях персонального фінансового менеджменту, страхування, роботи з податковими реєстрами та інші. Це перспективні галузі, на які найближчими роками очікує суттєве зростання. Наприклад, за прогнозами Reuters, уже до 2020 року обіг у сфері регуляторних технологій становитиме $120 млрд.

Напрям консалтингу та аналітичних систем досить популярний серед стартапів протягом останніх трьох років і у 2018 році випередив за популярністю сферу мобільних гаманців.

Разом з тим, експерти вважають, що в майбутньому понад 50% ринку фінтех буде рухати технологія штучного інтелекту та big data, а ще 40% — будуть розвиватися внаслідок блокчейну. Водночас поки тільки 10% компаній мають структуровані дані, які годяться для big data.

Плани щодо виходу на ринок

По стану розвитку фінтех-компаній ми поступаємося західним країнам, оскільки там більш розвинута екосистема для бізнесу стартапів. В Україні ж бракує акселераторів, які допомагали б розвиватися компаніям на ранніх стадіях. Крім того, на відміну від загальновизнаної практики, в Україні чимало компаній намагаються виходити на ринок уже з готовим продуктом. Тому більшість українських фінтехів за ступенем розвитку перебувають на стадії початку продажів або масштабування бізнесу й лише кожна п’ята є зрілою. Усього 8% компаній заявили, що перебувають на стадії реалізації ідеї чи мінімально життєздатного продукту (MVP).

Стадії розвитку компаній в сфері фінансоких технологій

Стадії розвитку компаній у сфері фінансових технологій

57% компаній з опитаних працюють виключно на вітчизняному ринку. Водночас 73% планують згодом поширити поле діяльності на закордонні країни, а майже 60% хочуть зробити це вже поточного року. Серед перепон стартапери відзначають відсутність міжнародних зв’язків, незнання законодавства та специфіки роботи конкретних ринків. Цікавий факт: компанії, що були засновані з початку 2018 року, є більш глобально-орієнтованими, адже лише 43% із них працює тільки в Україні.

Серед закордонних ринків найбільшою популярністю користуються країни Європи (72%), пост-радянські країни (30%) та США (215).

Проблеми фінансування та доходи

Одне з головних питань для стартапів — знайти фінансування на ранніх стадіях розвитку. До 80% стартапів у світі фінансуються власними коштами, а також коштами друзів і родичів (так звана категорія friends & family).

В Україні близько 70% фінтех-компаній працюють без залучення грошей сторонніх інвесторів, з них 61% покладається виключно на свої кошти, ще 9% – залучають гроші  друзів та родичів. 30% користуються зовнішніми інвестиціями, в основному це приватні інвестори та ангельські інвестиції. Лише одна команда провела ІСО для залучення інвестицій і жодна поки що не збирається робити це в майбутньому.

Джерела фінансування фінтех-компаній

Джерела фінансування фінтех-компаній

Втім, слід зазначити, що низка компаній є дочірніми підприємствами провайдерів телекомунікаційних та логістичних пос­луг, тому мають відповідне фінансування. Провайдери вважають, що фінтех надає переваги для їхнього основного бізнесу та клієнтів, або оптимізує витрати на платіжні послуги.

Головний клієнт для більшості фінтех-компаній – це бізнес, як великий корпоративний, так і СМБ-сегмент (по 37% для кожного). На масовому ринку обслуговування фізичних осіб працює 21 % компаній, а на  преміум-сегмент обслуговування «фізиків» націлено лише 6%.

Розподіл моделей доходів фінтех-компаній

Розподіл моделей доходів фінтех-компаній

Серед моделей доходів домінують комісійні платежі за реалізовані товари чи послуги та транзакційні комісії. Водночас збільшується популярність моделі підписок (регулярних платежів) і profit sharing (розділення доходу між кількома партнерами у спільному проекті).

Географія українського фінтеху

Понад 80% українських фінтех-компаній розташовані в Києві. Інші міста базування — Дніпро, Одеса, Харків, Рівне та Львів. Така концентрація пояснюється тим, що в столиці розташовані штаб-квартири великих банків та і взагалі Київ є центром ділового життя. Але наявність просунутої ІТ-інфраструктури в регіонах дасть змогу фінтеху активніше розвиватися в обласних центрах, особливо в тих, де розташовані головні офіси банків.

До речі, цей розподіл значно різниться з даними по ІТ-ринку загалом. Згідно зі звітом про розвиток української ІТ-індустрії, у Києві зареєстровано лише трохи більше 50% ІТ-компаній.

Близько 25% стартапів нараховують до 10 співробітників, ще 25% – від 11 до 25. Понад 50 працівників має лише 27% компаній. Такий розподіл за кількістю співробітників в Україні збігається зі світовим, адже за даними Venture Scanner, у світі 35% фінтех-ком­паній мають до 10 співробітників, а 73% — до 50. Загалом у фінтех-компаніях України працюють понад 4000 осіб.

Українські банки приглядаються до фінтех компаній

Інтерес банків до фінансових технологій доволі великий: майже всі респонденти мали чи мають спільні проекти з фінтех-компаніями або планують запустити їх поточного року. Винятком є лише ПриватБанк, який має власний потужний центр розробок. Та загалом банки частіше ведуть спільні проекти, потім ідуть власні «центри інновацій» та власна інкубація/акселерація, оскільки вартість створення команди всередині доволі висока. Чимало таких проектів реалізуються за моделлю , що дає змогу банкам знизити інвестиційні витрати та мінімізувати ризики.

Залученність банків України до співпраці з фінтех-компаніями

Засмученість банків України до співпраці з фінтех-компаніями

Жоден банк поки що не інвестував у фінтех, але не виключено, що ситуація зміниться після кількох успішних кейсів. Таке припущення цілком логічне, адже на заході ситуація зовсім інша. Наприклад, Банк ING, що належить нідерландському фінансовому конгломерату ING, в рамках програми ING Fintech Village співпрацює майже із сотнею фінтех-компаній та має інвестиційний фонд для стартапів розміром 300 млн євро. Банк Credit Agricole володіє інвестиційним фондом для стартапів розміром 100 млн євро та інкубатором The Village by СА. BNP Paribas має власний акселератор Fintech Boost of L’Atelier BNP Pa­ribas та інвестиційний фонд розміром $3 млрд для фінансування перспективних проектів.

Загалом українські банки зацікавленні у взаємодії з компаніями, які пропонують інноваційні рішення, що здатні принести реальну користь для бізнесу та потребують значних ресурсів для створення всередині банку. Основними сферами співпраці банків та фінтех-компаній, на думку експертів, у найближчий рік будуть платіжні сервіси, системи штучного інтелекту, великі дані, автоматизація бізнес-процесів та кібербезпека.

Серед основних проблем, що стримують прогрес фінансових технологій в Україні, називають надмірну регульованість, відсутність потрібної юридичної бази та низьку фінансову грамотність населення. Разом з тим, фінтех-компанії вважають консерватизм банків суттєвим фактором, що заважає розвитку ринку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Читайте также:

Як використання штучного інтелекту впливає на нашу продуктивність?

Всередині імперії OnlyFans: секс, вплив і нова американська мрія

5 конструкторів онлайн опитувань, які зроблять ваш маркетинг краще

Voice commerce: що це та як бізнес користується цим трендом сьогодні