Технотренди в медицині: загальний огляд

Найбільш проривні винаходи зазвичай відбуваються на стику декількох індустрій. Медицина не стало винятком — завдяки залученню ІТ, мікроелектроніки й телеком-технологій виникли такі напрямки як Medtech, телемедицина, digital healthcare та інші. Як змінюється сучасна медицина під впливом технологій, як будуть лікуватися люди майбутнього і чи можна вже сьогодні мріяти про вічне життя? Про це ми говорили з експертами: Аллою Олійник, радником міністра охорони здоров’я з інновацій та інвестицій, Євгеном Найштетиком, засновником Planexta Inc, Ігорем Новіковим, керівником SingularityU Kyiv, та Олександром Ольшанським, президентом Internet Invest Group.

Medtech і телемедицина

Як можна зрозуміти з назви, Medtech — загальна назва індустрії, що охоплює створення інноваційного медичного обладнання та ПЗ для нього. Технології з немедичною сфери приходять в медичну, і це дозволяє вирішити проблеми зі здоров’ям альтернативними шляхами. Наприклад, 3D-друк імплантатів, протезів та інше. Вже накопичено величезний обсяг досліджень в створенні синтетичних органів, які в майбутньому дозволять замінити непрацюючий природній орган. Невипадково у 2016 році американські та європейські компанії, що виробляють медичне обладнання, залучили в сумі близько $4 млрд інвестицій. В основному кошти вкладали в розробку серцевих клапанів, нейрохірургічних приладів, обладнання для гастроентерології і гінекології, та ортопедичні пристрої.

Також набирає популярності телемедицина, тобто, дистанційне надання медичних послуг, коли пацієнт і лікар розділені якою завгодно великою відстанню, при цьому зовсім не страждає якість послуг. Власне, консультації через відеозв’язок вже давно мали місце, однак їх ефект був досить обмежений. Справа в тому, що для лікаря дуже важливе значення має огляд пацієнта. Крім результатів аналізів він повинен бачити колір шкіри та очей, аномальні прояви на поверхні тіла. До недавнього часу для цієї мети використовувалися фотографії, однак вони не могли передати всі характеристики. Симптоматика шкірних захворювань присутня в 90% інших хвороб, тому це дуже важлива стадія діагностування. Але сьогодні з’явилася безліч скануючих інтелектуальних програм, які використовують технології розпізнавання зображень. І ці технології інколи розпізнають шкірні захворювання, такі як екзема, псоріаз, дерматит та інше краще, ніж людське око фахівця.

Телемедицина стає все більш досконалою та розповсюдженою

Телемедицина стає все більш досконалою та розповсюдженою

Варто відзначити і великий прогрес в сфері робототехніки, наприклад, роботів-хірургів. Особливо актуальні такі технології для операцій на очах, де людина не здатна забезпечити необхідну точність, а от робот — цілком здатний. Нещодавно корпорація Johnson & Johnson Medical Devices Limited оголосила про придбання французької компанії Orthotaxy, розробника робототехнічних рішень для ортопедичних операцій, у тому числі в сфері хірургії колінного суглоба. Заснована в 2009 році, Orthotaxy розробила технологію заміни колінного суглоба. І хоча ця технологія все ще знаходиться в стадії доопрацювання, придбання може сигналізувати про розвиток наступної великої категорії хірургічних рішень, пов’язаних з роботами.

Робот виконує операцію із заміни колінного суглоба

Робот виконує операцію із заміни колінного суглоба

Ще один важливий напрямок: високотехнологічна фармацевтика. Йдеться про точкову доставку медикаментів в потрібний орган з подальшим виведенням продуктів метаболізму. Вже сьогодні є нанобороти, які доставляють ліки безпосередньо в уражену клітину. Більше того, зараз проходять тестування крихітні автономні роботи, які здатні працювати в якості інтелектуальних пристроїв доставки ліків для лікування раку.

Є перші успіхи і в лікуванні людини на генетичному рівні, коли ДНК піддають зміні з метою видалити можливу генетичну схильність до захворювань.

Гаджети як драйвер персоналізованої медицини

Одним із сегментів Medtech є розробка натільних електронних пристроїв. Багато експертів вважають, що завдяки їх повсюдному поширенню сьогодні настає ера персоналізованої медицини. Адже мікрогаджети, які здатні вимірювати серцебиття, тиск, цукор в крові, аналізувати виділення набирають популярності й стають доступнішими. Вважається, що саме персоналізована медицина дозволить у багатьох випадках попереджати небезпечні захворювання.

До речі, західна медицина вже давно переорієнтувалася на профілактику. За статистикою, близько 80% бюджетів там припадає на профілактичну медицину, і тільки 20% – на лікування травм, різних гострих захворювань і пологи. Персоналізована медицина дозволяє розкривати важливі деталі аномального самопочуття. Коли був порушений серцевий ритм, коли був підвищений цукор, в чому проблеми з диханням? Адже деякі хвороби можна точно діагностувати тільки в момент загострення. Електронні сенсори здатні вести облік і накопичувати дані про стан здоров’я пацієнта протягом багатьох років. Збираючи такі дані, лікар бачить загальну картину його здоров’я. Якщо ж об’єднати всі дані по родині пацієнта, то лікар побачить можливі генетичні схильності до тих чи інших хвороб.

Kardia Band стане першим медичним аксесуаром для Apple Watch. Пристрій дозволяє користувачам записувати покази ЕКГ всього за 30 секунд

Kardia Band стане першим медичним аксесуаром для Apple Watch. Пристрій дозволяє користувачам записувати покази ЕКГ всього за 30 секунд

А якщо зібрати анонімні дані всього населення планети? Тоді з’явиться можливість проаналізувати, які хвороби зараз є найбільш небезпечними для людини, визначити і локалізувати можливі епідемії тощо. Взагалі глобальна медицина перебуває в стадії переходу від доказової до персоналізованої, а також від лікувальної парадигми до профілактичної. І оскільки зараз світова медицина все ще налаштована на стару модель, цей перехід буде дуже складним, — вважають експерти.

Дехто зі спеціалістів відзначає, що медицина рухається в сторону концепції так званих 4P: predicted, prevented, personalize and private. Крім того, ми близькі до точки, коли тривалість життя буде обмежена тільки кількістю грошей. Але сума, необхідна для підтримки здоров’я, буде рости експоненціально з кожним прожитим роком. Через 10-15 років можна очікувати настання переломного моменту, коли з кожним роком середня тривалість життя буде зростати більше, ніж на 1 рік.

Digital healthcare

Взагалі, цифрова охорона здоров’я (англ. digital health) – це об’єднання інформаційних і комунікаційних технологій, націлених на попередження та вирішення можливих проблем зі здоров’ям. Програмне забезпечення digital health можна розділити на 2 основні категорії: комунікаційні та орієнтовані на wellness-менеджмент. Перші – це онлайн-майданчики і сервіси, що допомагають знайти потрібного лікаря, отримати пораду або коротку консультацію у фахівця, записатися через електронну чергу в поліклініку тощо.

До wellness-менеджменту зазвичай відносяться додатки, призначені для контролю здорового способу життя, управління дієтою, фізичними навантаженнями. До речі, розробки в сфері digital health не є надто дорогими і наукомісткими, і це відкриває широкі перспективи для українських стартапів. Крім того, українські розробники можуть проявити себе і в сегменті блокчейн-рішень, про важливість яких для медицини також багато говорять.

Онлайн-сервіс «Поліклініка Без Черг» дозволяє записатися до лікаря через смартфон

Онлайн-сервіс «Поліклініка без черг» дозволяє записатися до лікаря через смартфон

Наприклад, проект «Поліклініка без черг» надає українцям можливість записатися до лікаря через смартфон. Окремо варто сказати про те, що система показує адміністраторам, які години у лікаря вільні, які зайняті, і планувати його розклад. Крім того, пацієнтам не потрібно більше стояти в черзі за своєю медичною карткою – її передадуть лікарю завчасно.

Блокчейн в медицині

Чим може бути корисним зберігання даних за технологією блокчейн для медицини? Блокчейн використовується в медичній галузі для вирішення, як мінімум, двох завдань. По-перше, технологія дозволяє надійно зафіксувати кожне слово в історії хвороби. А для медицини це грає надзвичайно важливу роль, оскільки будь-яке відхилення або спотворення інформації призводить до іншого тлумачення діагнозу. Наприклад, якщо у пацієнта є алергічна реакція на ті чи інші ліки, інформація про це потрапляє в розподілений реєстр і завжди буде супроводжувати хворого.

По-друге, блокчейн дозволяє істотно знизити кількість фальшивих ліків. Поки ця технологія перебуває на початковому етапі, проте кілька стартапів вже розробляють проект, згідно з яким в перспективі в блокчейн-реєстр буде заноситися весь ланцюжок постачання ліків. Це дозволить будь-кому відстежити походження ліків і виявити фальсифікат.

Опір галузі

Медицина — консервативна і дуже наукоємна індустрія, яка з великою пересторогою ставиться до будь-яких інновацій. Розробка нових формул лікарських речовин коштує сотні мільйонів доларів США, випробування нових ліків можуть проводитися роками і навіть десятками років. Щоб стався великий прорив в медицині – потрібні мільярди доларів і відповідний інтерес з боку великих корпорацій.

Консервативністю відрізняються як лікарі, так і пацієнти. Всіх пов’язують етичні міркування, усталені звички, неписані і офіційні правила. І виявляється, що для постановки діагнозу або лікування пацієнтам більш звично приходити на прийом і розповідати лікареві довірчі історії особисто, а не через Skype або іншим подібним способом. Та все ж таки звички можна змінити.

100, 200, 300 років?

Пару років тому головний футуролог Cisco Дейв Еванс заявив, що перша людина, яка доживе до 300 років, уже народилася. Однак така цифра, на думку експертів, перебільшена. З одного боку, вчені вже сьогодні знають, які гени відповідають за старіння і як ці гени змінити, щоб теоретично людина могла жити нескінченно довго. Однак у медицині, як в жодній іншій сфері, працює закон екологічної ніші. Тому якщо ми щось коригуємо в одному місці, обов’язково виникає проблема в іншому. Ми зможемо замінювати окремі органи імплантатом або посилювати ефективність роботи головного мозку вбудованим чіпом. Та малоймовірно, що біологічна система стримувань і противаг дозволить кардинально збільшити довжину життя. І все ж, середній вік може зрости до 100-110 років, хоча зараз до нього доживають одиниці.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Читайте также:

Як розумні пов’язки дозволять стежити за ранами в режимі реального часу

10 трендів стратегічних технологій 2023 від Gartner

7 трендів в UX та UI дизайні у 2023 році

Штучний інтелект у дизайні та розробці ігор. Де ми зараз і що далі?