ІСО в 3,5 рази вигідніше для блокчейн-стартапів, ніж венчурні інвестиції

Як виявило дослідження редакції ТechСrunch, сума коштів, що була отримана з початку поточного року блокчейн-стартапами шляхом традиційного венчурного фінансування, скоро перевищить показники 2017 року. Але незважаючи на понад $900 млн зафіксованих венчурних інвестицій (VC – Venture Capital) в 2017 році та понад $375 млн VC за перші два місяці 2018 року (і це тільки ті суми, про які відомо), традиційні раунди VC (такі як посівні інвестиції, бізнес-янголи, серія A, серія B та інше) зараз виглядають вельми скромно у порівнянні з ІСО за обсягом грошових коштів.

Варто нагадати, що таке ІСО. Напевно ви вже чули цей модний термін, який означає Initial Coin Offering – первинне розміщення монет. Навіть якщо ви не є досвідченим венчурним капіталістом, можливо, вам хоч раз доводилося інвестувати в одне з таких ICO.

Початковою метою віртуальної валюти Bitcoin та багатьох її «нащадків» був вихід за межі існуючої грошової системи, яка сильно залежить від центральних банків та довірених третіх сторін. І те, що крипто-ентузіасти розробили спосіб обходу традиційного процесу залучення капіталу для фінансування нових проектів, який глибоко вбудований в банківську культуру, є справді неординарним досягненням.

Але давайте подивимося на те, наскільки швидко ІСО вийшли на домінуючі позиції при фінансуванні блокчейн-стартапів та оцінимо величину припливу капіталу в цей новий інструмент фінансування.

ICO: небагато угод, зате великі суми

За весь період 2017 року та перші два місяці 2018 року дані Crunchbase містять в цілому 527 венчурних раундів та подій ІСО, в результаті яких компанії залучили фінансування у Bitcoin та інших категоріях віртуальних валют.

Наведені нижче дані показують, як розподіляється кількість інвестицій по типам між традиційними VC та ІСО для систем блокчейн та блокчейн-суміжних угод:

  • 68% – венчурний капітал
  • 32% – ICO

За даними Crunchbase, кількість ІСО, проведених за останні 14 місяців, менша майже вдвічі, ніж кількість раундів венчурного фінансування, анонсованих блокчейн-компаніями, чи такими, що пов’язані з технологією блокчейн. Але, незважаючи на меншу кількість ІСО, ці інвестиції в середньому залучають набагато більше капіталу, ніж середній обсяг венчурного фінансування. Наведені нижче дані показують різницю між капіталом, залученим шляхом венчурного інвестування, та обсягом грошей, отриманим за допомогою ІСО-фінансування (згідно інформації по відомим сумам інвестицій).

Об’єм в грошових одиницях для блокчейн-суміжних проектів, за типами раундів інвестицій, 2017-2018 роки:

  • 22% – венчурний капітал
  • 78% – ICO

Протягом останніх 14 місяців блокчейн-стартапи отримали близько $1,3 млрд коштів від венчурних капіталістів у всьому світі. Разом з тим, через ICO стартапи залучили майже $4,5 млрд коштів, згідно з даними Crunchbase. Іншими словами: венчурні капіталісти інвестують частіше, але невеликі суми грошей, в той час як інвестори, що фінансують через ICO, вкладають набагато більші суми. (Докладніше про методологію збору статистики по ICO – в кінці матеріалу.)

Але навіть перші раунди інвестицій через ICO виглядають так, як фінансування на пізніх стадіях. Найчастіше блокчейн-стартапи піднімають свої перші зовнішні раунди фінансування як ICO, але за великим рахунком ці стадії виглядають не стільки як посівні інвестиції, а скоріш як супер-раунди на пізніх етапах технологічного розвитку. За даними Crunchbase, ось кілька найбільших ICO, закритих у 2017 році:

  • ICO компанії Filecoin – $257 млн
  • Tezos отримав $232 млн
  • Bancor отримав $152,3 млн
  • Polkadot отримав $140 млн
  • Quoine отримав $105 млн

В 2018 році, безсумнівно, очікується навіть більша кількість ІСО. Наразі аналітики придивляються до можливого ICO Telegram, цільовий обсяг інвестицій якого може складати до $2 млрд, згідно з деякими оцінками.

Фанатизм, неправдоподібність та ілюзія?

Незважаючи на те, що вартість Bitcoin (BTC) та багатьох інших криптовалют в доларах США суттєво зменшилась у порівнянні з піками 2017 року, ринок ICO продовжує розвиватися.

Втім є деякі незручні факти, з якими має рахуватися ринок. Сайт новин Bitcoin.com провів опитування, яке виявило, що з 902 компаній, які прагнули провести ICO, 142 не спромоглися зробити це ще до того, як закрити фінансування, а 276 – вже після збору коштів. Дослідження також виявило додаткові 113 проектів, які воно класифікувало як «напівпровал» після того, як «їх команда припинила спілкуватися в соціальних мережах або їх громада настільки мала, що проект не має шансів на успіх». Кінцевий висновок опитування є доволі суворим:

«59% торішніх подій колективного фінансування є або підтвердженими провалами, або близькими до провалу»

Криптовалютна спільнота може розглядати будь-який скептицизм як страх, невпевненість чи сумнів у нових технологіях. І хоча новий шлях отримання інвестицій скоріш за все буде успішним, життєздатні підприємства, які використовують цей метод, так само, як і приватні підприємці чи інвестори, повинні бути обережними як з фанатизмом, так і з недовірою, адже це може завадити.

Зауваження стосовно оброблених даних

На момент написання статті, база даних Crunchbase стосовно традиційних угод по венчурному фінансуванню (янгольські інвестиції, посівні, конвертовані облігації серія A, серія В тощо) була набагато об’ємніша, ніж набір даних про первинне розміщення монет. Проблема в тому, що існує низка конкуруючих списків ІСО, і кожен з них подає дуже різні статистичні дані. Тому, скоріш за все, число наведених операцій ІСО насправді є більшим.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Нагадуємо, що на iForum 25 квітня 2018 року вперше буде окремий напрям, присвячений технології блокчейн, використанню її для бізнесу, особливостям проведення ICO тощо. Ознайомитися з програмою конференції можна тут

Джерело: TC

Читайте также:

Цікаві природні явища на Марсі та їх наслідки

Теорії змови про 5G, або чому люди бояться нових технологій

Подальші плани NASA або для чого потрібна місячна космічна станція?

Як стати дата-саентістом: сім більш зручних способів, ніж онлайн-курси