«Як стати заможним та щасливим? Головне — не читати книги із такою назвою». В основі цього жарту — факт про те, що числені посібники з підвищення якості життя містять неефективні або ж нічим не підтверджені поради від «тренерів особистісного розвитку». Гадаєте, для позитивних змін необхідні лише радикальні й глобальні кроки? Все набагато простіше. За допомогою усього 6 кроків ви зможете зробити цей рік набагато цікавішим та результативнішим — і в роботі, і в житті, твердять у редакції Inc. І головне: ці рекомендації мають наукове підґрунтя.
Припиніть починати з понеділка
Не прив’язуйте радикальні зміни до календарної дати: «нове життя з нового року, нового місяця чи нового тижня». Як демонструє статистика ресурсу Psychology Today, користувачі виконують менше 10% новорічних обіцянок, що стосуються планів на наступні 12 місяців. Часто станом на грудень нового року люди опиняються навіть далі від заявленої мети, аніж були в січні. Дайте собі спокій і не займайтеся чимось лише тому, що публічно оголосили про це у Facebook.
Видаліть стрічку новин
Сайти новин, інформагенції та онлайн-видання переконують, що слідкувати треба за всіма новинами, особливо за трагічними (а інші сьогодні важко відшукати). Хоча 99% інформації з дайджестів, випусків та оновлень стрічки новин неважливі та приносять користі (хіба що ви справді збираєтеся активно рятувати світ). Важливим є тільки ваше психічне здоров’я, якому шкодить потік повідомлень про насильство та негативні емоції. Психолог та медіаексперт з Великобританії Грем Дейві (Dr. Graham Davey) стверджує, що погані новини істотно змінюють настрій людини, особливо якщо в повідомленнях є тенденція до підсилення емоційних компонентів історії чи акцент на стражданнях. Найлегший спосіб скоротити кількість негативу у власному житті — відписатись від сайтів із новинами або ж перейти на ресурси, що висвітлюють позитивні теми (наприклад, технологічний прогрес та зміни на краще, реалізовані завдяки IT).
Сформуйте плейліст продуктивного дня
Експерти платформи eMedExpert.com стверджують, що музика позитивно позначається на вашому самопочутті, якщо вона не занадто голосна і не дратує, бо:
- зменшує біль, в тому числі головний та мігрені;
- знижує кров’яний тиск;
- прискорює одужання пацієнтів з хворобами серця;
- позбавляє судом;
- сприяє підвищенню імунітету.
Також ваша улюблена музика покращує роботу мозку включно із навичками читання та писання, орієнтацією в часі й просторі, математичними здібностями та загальним рівнем інтелекту. А ще музичні твори стимулюють нашу здатність згадувати події з власного життя, пов’язані з ними. Пам’ятайте про це — і формуйте відповідний плейліст, який допомагатиме вам долати проблеми.
Позбудьтесь речей, які не любите
Життя та праця в безладі не тільки може ускладнювати робочий процес, але і псувати настрій. Психолог Шеррі Картер (Sherrie Bourg Carter) пояснює:
«— Безлад атакує наш розум надмірною кількістю подразників (зорових, ароматичних, тактильних), і наші органи чуття перепрацьовують та втомлюються. В результаті чого стає важко повністю розслабитись (як фізично, так і психологічно). Безлад в оточенні сигналізує мозку про відсутність робочого процесу, а це гальмує його продуктивність та креативність. Натомість просторі, тихі та відкриті приміщення сприяють творчому процесу, в них легше знаходити вирішення проблем.»
На жаль, в сьогоднішніх реаліях галас та безлад оточують користувача не завжди з його власної волі: сусіди в офісі, співмешканці та колеги можуть не зважати на аргументи психологів. Якщо повністю позбавитись зайвого не вдається, але ви хочете дати мозку перепочинок, зробіть найменше з усього можливого: позбудьтесь 10 речей, які вам не подобаються. Встановлення чіткої кількості об’єктів, з якими треба розпрощатися, додасть вам рішучості.
Не спілкуйтесь із песимістами
У виданні New York Times опублікували дослідження взаємин між людьми, в якому йдеться, що друзі можуть впливати на емоційний стан та рішення людини майже так само сильно, як і партнери по життю. Це — хороша новина, якщо друзі вас надихають, вірять в прогрес, займаються соціальним підприємництвом і просто знають, що все буде добре. І дуже погана — якщо ви регулярно спілкуєтесь з тими, у кого склянка з водою завжди наполовину порожня, а в повітрі відчувається «дух еміграції».
Одна справа — тимчасовий поганий настрій, депресія чи важкий період в житті, коли близьким потрібна наша підтримка. Але коли людина постійно незадоволена всім та всіма навкруги і ви відчуваєте її негативний вплив на свій власний настрій, слід зменшити кількість часу, проведеного разом. Можна відписатись від оновлень такої людини в соціальних мережах, якщо і там вона транслює негатив, а також рідше говорити наживо. В цьому випадку йдеться не про егоїзм, а про збереження власного психічного здоров’я.
Знайдіть собі хобі
Можна зайнятись чимось абсолютно новим або ж пригадати, як вам подобалося гаяти час замолоду. Постарайтеся обрати таке заняття, яке кардинально відрізняється від робочої рутини. Психолог Джеймі Куртц (Jaime L. Kurtz) пояснює, що хобі об’єднують людей в нові спільноти. Там ви можете зустріти представників інших професій та соціальних кіл, з якими ніколи не бачитеся у повсякденному житті. Люди, в абсолютній своїй більшості, є соціально залежними, а спілкування з тими, хто розділяє ваше захоплення, принесе задоволення. Окрім знайомства із новими людьми, так ви можете краще пізнати себе, а також стати прикладом для інших. Хобі допоможе впоратися зі стресом — а реалізація власних талантів в новій галузі посилить задоволення від життя, підвищить вашу самооцінку. Однак не захоплюйтеся занадто сильно і пам’ятайте, про що ми говорили в першому пункті: не робіть пафосних обіцянок вишити портрет Кобзаря хрестиком за 3 місяці. Просто займайтесь приємними справами — і життя стане краще. Доменний реєстратор №1 в Україні imena.ua
Більше про мотивацію та продуктивість можна почитати у таких публікаціях:
- 11 виступів на TED-конференціях для продуктивності
- Брейнштормінг — даремна витрата часу і зусиль?
- Яку проблему не вирішують системи продуктивності
- Шведська терапія — для чого IKEA замінила назви на пошукові запити
На основі публікації Inc.