Український стартап-ринок — найбільш хиткий і «розігрітий»: революція, війна, економічна криза та конфлікти ІТ-компаній із силовими структурами, що тягнуться ще із 2013 року — не найкраще тло для економічної активності та залучення нових інвесторів. Тим не менше, перспективність ринку стартапів в Україні переважила проблеми та ризики. Редакція ресурсу UBR.ua підбила підсумки цього ринку — а ми пропонуємо основне з їхньої аналітики вашій увазі:
Світові тренди та Україна
Стартап-індустрія робить ставку на світовий бізнес не лише в Україні. Інновації приносять не менші (а то й набагато більші) гроші, ніж ті, що вкладають у стартапи:
«—У світовій площині триває “дигиталізація” та проникнення IT в усі сфери семімильними кроками і, відповідно, відбуваються старти та злети нових стартапів. Крім того, всі ці напрямки підстьогує інвестцйіний бум», — керуючий партнер AVentures Євген Сисоєв.
Конкретні головні напрямки розвитку ІТ-індустрії 2015 року — це:
- hardware-проекти в ІТ-сфері: 3D-друк, дрони, гаджети для виконання ряду завдань;
- Big Data – великі дані та технології, що дозволяють ними керувати;
- доповнена реальність – технології розширення реальності за рахунок програмних компонентів, штучного інтелекту тощо;
- фінансові послуги – стартапи, що прискорюють роботу фінансових установ та дозволяють зекономити час у роботі банків та фондів;
- медицина – лікування хвороб та покращення існуючих методик медицини за рахунок новітніх гаджетів та розробок (додатки та датчики для контролю за біологічними показниками; платформи вибору лікаря; пошук лікарень та аптек тощо);
- штучний інтелект – можливість роботів перебрати на себе чимало завдань, з якими зараз мають справу люди;
- навчання – ще один тренд, що стрімко розвивається: достатньо поглянути не лише на світові приклади (Coursera, edX), але й на українські (Prometheus, EdEra).
Є не лише райдужні перспективи, але й ризики:
«—Рік був непростим абсолютно для всіх країн та галузей. Ростуть інвестиції до сфери фінансових технологій, аналітики, штучного інтелекту та “Deep Learning”, в інших галузях — спад. Одні інвестори збільшують свої чеки, інші — йдуть до інших галузей та припиняють інвестиції», — керівник інвестиційного напрямку Digital Future Віктор Компанієць.
І ще важливим трендом стало відкриття стартап-віз одразу декількома країнами світу: French Tech Ticket у Франції, програма у Ізраїлі.
Головні угоди українського ринку
Досягнення стартап-індустрії 2015 року в Україні — це низка інвестиційних угод із досить помітним чеком:
- Продаж проекту Jeapie компанії Mobify.
- Купівля компанією Oracle стартапа з українським «корінням» під назвою Maxymiser.
- Вихід проектів Preply та Kwamb.io до програми берлінського інкубатору TechStars.
- Поява стартапів SupportYourApp та Dressboom на платформі ProductHunt.
- Інвестиції компанії Digital Future в сервіс Prodvigator ($250 тыс.).
- Оголошення про появу Uber в Україні.
- Купівля YouScan компанією Yell.
- Старт модернізації ВДНХ в українській столиці та створення на його базі IT-кластера.
Перспективи на 2016 рік коливаються на межі між успіхом та потоком проблем. Потрібно розібратися із кризовими явищами, такими як обшуки в ІТ-компаніях, можливе зростання податкового навантаження (згідно із проектом нового Податкового кодексу від Наталії Яресько), політична напруга та тривале протистояння російських терористів і українських військ на Сході країни. Саме тоді позитивні результати 2015 року знайдуть свій логічний розвиток і в наступному.
За матеріалами: UBR